24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

De acum și în Cernăuți te culci, dar nu știi dacă te scoli, dacă mai ai casă…Forțele de apărare aeriană au doborât rachete și drone rusești deasupra regiunii Cernăuți. Al treilea atac masiv rusesc asupra infrastructurii energetice ucrainene.

12 aprilie 2024 р. | Categorie: Bucovina

De acum și în Cernăuți te culci, dar nu știi dacă te scoli, dacă mai ai casă…Forțele de apărare aeriană au doborât rachete și drone rusești  deasupra regiunii Cernăuți. Al treilea atac masiv rusesc asupra  infrastructurii energetice ucrainene.

Ukrenergo a raportat consecințele. „Ukrenergo” le cere cetățenilor să reducă consumul de energie electrică seara / Foto: Associated Press

Cernăuți

Rusia a atacat cu rachete regiunea Cernăuți.

În dimineața zilei de 11 aprilie, forțele de apărare aeriană au doborât rachete și drone rusești  deasupra regiunii Cernăuți. A trecut fără victime. Acest lucru a fost anunțat de șeful administrației militare regionale Cernăuți, Ruslan Zaparaniuk.

"În timpul alertei aeriene asupra teritoriului regiunii, forțele de apărare aeriană au doborât rachete și UAV-uri. Mulțumim forțelor de apărare aeriană pentru munca depusă", a subliniat șeful ARM. Potrivit acestuia, conform informațiilor preliminare, nu au fost victime.

Dnipropetrovsk

Rachetele și dronele rusești au provocat daune semnificative centralelor electrice ucrainene. Anul acesta, acesta este deja al treilea atac în masă. Acest lucru a fost raportat la Ukenergo.

Dimineața, 399 de așezări din regiunile Dnipropetrovsk, Donețk, Sumi, Harkiv și Herson au fost întrerupte. În plus, noaptea, un UAV rusesc a deteriorat echipamentul de la una dintre substațiile Ukrenergo.. "În această seară, un UAV rusesc a avariat echipamentul de la una dintre substațiile Ukrenergo din regiunea Dnipropetrovsk.

Sumî, Kiev

Pe 11 aprilie, armata rusă a atacat din nou industria energetică ucraineană, în urma căreia termocentrala Sumî a fost avariată, iar termocentrala Trypil din regiunea Kiev a fost complet distrusă.

Potrivit Centerenergo, 100% din întreaga generație a fost distrusă în Ucraina din cauza atacurilor masive rusești. Potrivit șefului consiliului de supraveghere al Centernergo PJSC Andrii Gota, aceasta a devenit cea mai mare provocare din întreaga istorie a companiei.

Federația Rusă dă lovituri devastatoare energiei ucrainene. Numai în martie, atacurile rusești au distrus 80% din capacitatea centralelor termice ale DTEK. Și chiar dacă materialele necesare sunt disponibile, poate dura multe luni pentru a repara deteriorarea.

Publicația americană The Washington Post scrie despre asta. Potrivit publicației, Federația Rusă are un avantaj deoarece Ucraina nu are suficientă apărare antiaeriană. Centralele electrice pot fi ușor atacate din nou.

Rusia a atacat în mod repetat rețeaua electrică a Ucrainei - din februarie 2022, centrala termică DTEK a suferit peste 160 de atacuri. Peste 40 dintre ele au avut loc în ultimul sezon de încălzire. După un val de bombardamente în Federația Rusă iarna trecută, care a provocat pene de curent pe scară largă în toată țara în cele mai reci luni ale anului, DTEK a restabilit funcționarea unităților de alimentare, dar majoritatea instalațiilor au fost din nou distruse. DTEK a folosit, de asemenea, aproape toate echipamentele sale de rezervă pentru a repara daunele din alte lovituri rusești, făcând reparațiile în curs și mai dificile.

În special, noaptea, pentru a efectua atacul, rușii au lansat spre cer bombardiere strategice de tip TU-95MS, care au tras 20 de rachete de croazieră de tip Kh-101/Kh-555. Opt MiG-uri au decolat, de asemenea, lansând șase Pumnale. În plus, armata rusă a lansat 40 de UAV-uri de tip Shahed-131/136, care au înconjurat teritoriul Ucrainei.

"Este destul de dificil să faci față acestor rachete ("Pumnal" - Ed.). Pentru a acoperi în mod eficient orașele noastre, sunt necesare infrastructuri energetice, forțe speciale și mijloace care să poată face acest lucru. În special, sistemele Patriot sunt necesare urgent. acum." , - a subliniat Ilya Yevlash.

Hekiv

În timpul atacului masiv asupra Harkoiului din 11 aprilie, trupele ruse au folosit o manevră de diversiune. Mai întâi, ocupanții au lansat drone Shahed peste oraș, apoi au lansat lovituri cu rachete -  12 rachete antiaeriene S-300 și S-400. Armata rusă a lovit diverse zone ale orașului - a fost vizată o infrastructură importantă.

„Am asistat la un alt atac cinic al Rusiei asupra infrastructurii energetice. De la aproape 22:00 până la 6:00 a durat o alertă aeriană, timp în care inamicul și-a folosit diversele mijloace de atac aerian, diverse tipuri de rachete - aproape tot ce le în arsenal”, a comentat purtătorul de cuvânt al PS.

Odesa

Atacul cu rachetă asupra regiunii Odesa: numărul morților a crescut la șase

Numărul persoanelor ucise în urma unui atac cu rachete al trupelor ruse asupra regiunii Odesa pe 10 aprilie a crescut la șase, un bărbat rănit a murit în spital.

Mykolaiv

Numărul victimelor atacului rus de la Mykolaiv din 11 aprilie a crescut la 5 - un tânăr a murit în spital. Printre răniți se numără și un copil.

Sursa: șeful ARM Mykolayiv

În Mykolaiv, numărul persoanelor ucise în urma unui atac cu rachete balistice al invadatorilor ruși în după-amiaza zilei de 11 aprilie a crescut. Sunt cunoscute cinci victime ale atacului.

„Un bărbat de 37 de ani a murit în spital, în urma bombardamentelor de ieri, a fost grav rănit”, se arată în mesaj. Aproximativ 20 de clădiri rezidențiale și mașini au fost avariate în urma atacului asupra întreprinderii industriale.

Hmelnyțkyi

Explozii au avut loc noaptea în regiunea Hmelnytskyi: ce se știe despre consecințe

Explozie. / Foto: Associated Press. Două drone au fost distruse. Vineri, 12 aprilie, exploziile au izbucnit în regiunea Hmelnytskyi în timpul unei avertismente de raid aerian. Apărarea aeriană lucra pe cer deasupra regiunii. Serhiy Tyurin, șeful administrației militare regionale Hmelnytskyi, a anunțat acest lucru.

„În această seară, în timpul unei alerte aeriene, forțele noastre de apărare aeriană ale Forțelor Armate ale Ucrainei au distrus două UAV-uri inamice de tip Shahed”, se arată în mesaj. Potrivit acestuia, două case particulare au fost avariate în urma atacului. Toate serviciile relevante lucrează la locul incidentului. Tyurin a subliniat că până acum nu s-au primit informații despre morți sau răniți. După cum sa raportat, alerta aeriană a durat între orele 02:00 și 05:29.

Ivano-Frankivsk

Explozii au avut loc în regiunea Ivano-Frankivsk, sirenele au sunat aproape 4 ore. Svitlana Onyshchuk, șeful Administrației Militare Regionale Ivano-Frankivsk, a anunțat acest lucru. ”În zori, apărătorii noștri au neutralizat mai multe ținte aeriene inamice", se spune în mesaj.

Lviv

După cum sa raportat, în această dimineață Federația Rusă a lovit puternic regiunea Lviv cu rachete și drone. Două obiective ale infrastructurii energetice critice au fost atacate.

Zaporijja

Federația Rusă a lovit regiunea Zaporijja cu rachete: o instalație energetică a fost lovită

În zorii zilei de joi, 11 aprilie, forțele de ocupație ruse au lansat atacuri cu rachete asupra regiunii. Au fost lovituri pe teritoriul regiunii. Acest lucru a fost anunțat de șeful Administrației Militare Regionale Ivan Fedorov.

„În timpul unui atac masiv cu rachete la ora 5 dimineața, inamicul a îndreptat rachete cu ghidaj aerian din aeronave tactice spre regiunea noastră”, a subliniat șeful ARM. El a menționat că forțele de apărare aeriană au distrus două rachete. Cu toate acestea, există lovituri . A fost avariat un obiectiv de infrastructură energetică. Nu există informații despre victime, a subliniat Fedorov.

Kiev

Alarma a durat mai bine de 5 ore: s-a cunoscut unde au lovit rușii în regiunea Kiev

Ocupanții au atacat regiunea Kiev. A trecut fără victime sau victime.

„Alarma a durat mai mult de 5 ore. Din păcate, o instalație de infrastructură critică a fost atacată în regiunea Kiev în timpul alertei aeriene. Până în prezent, nu au fost primite informații despre răniți sau morți.

Herkiv

Oleg Sinegubov, șeful administrației militare de la Harkiv, a raportat că invadatorii ruși au dat cel puțin zece lovituri asupra Harkivului. Inamicul a vizat infrastructura critică a orașului și a regiunii, sunt înregistrate întreruperi de curent. Primarul din Harkov, Igor Terehov, a spus că metroul din oraș nu va funcționa în următoarele ore.

Poltava

Ocupatorii au bombardat clădiri rezidențiale din regiunea Poltava

O rachetă rusă Kh-59 a lovit satul Suprunivka din regiunea Poltava. A distrus complet un bloc întreg. Cel mai afectat a fost căminul familiei, în care acoperișul a ars până la pământ, iar etajul doi a fost distrus. Pe parcursul zilei, lucrătorii de la utilități, lucrătorii de urgență și rezidenții au demontat resturile .

Racheta rusă a zdrobit cincisprezece clădiri înalte și zeci de case private. O explozie puternică a răsunat pe la zece seara - când majoritatea oamenilor erau deja acasă. Imediat a izbucnit un incendiu, mașinile parcate în apropiere au început să explodeze. Două persoane au fost salvate din dărâmături.

Din cei șaisprezece răniți, șase persoane rămân în spital - cinci adulți și un copil. Una dintre victime este în stare gravă. Toți cei rămași în aer liber vor primi un adăpost temporar, spune Primăria Poltava. De asemenea, promit să găsească opțiuni cu locuințe permanente.

„În prezent lucrăm cu fundații caritabile, misiuni umanitare, care mai au programe, de exemplu, compensarea chiriei locuințelor. Și, bineînțeles, ținem evidența, în special a locuitorilor acestei case, care a fost complet distrusă, în ceea ce privește nevoie de locuințe, vom face înregistrările corespunzătoare”, spune primarul interimar al orașului Poltava, Kateryna Yamshchikova.

Herson

Invadatorii au aruncat o bombă aeriană asupra regiunii ocupate Herson

Donețk

Polițiștii de frontieră au doborât o bombă cu dispersie a Federației Ruse în regiunea Donețk

Acest lucru se precizează într-un mesaj de pe canalul Astra Telegram. Surse ale canalului au raportat că un locuitor al satului Novoukrayinka a găsit o ruptură în câmp și o bombă aeriană care nu a explodat. „Bomba aeriană a căzut la 5 km de satul Novoukrayinka de districtul Novotroitskyi din regiunea Herson”, se arată în mesaj.

„Populația locală a fost avertizată cu privire la pericol, bomba va fi aruncată în viitorul apropiat”, transmite postul Astra. Se va aminti că mai devreme s-a raportat că ocupanții au aruncat bombe aeriene asupra regiunii Herson, în urma cărora un cuplu a murit.

Zorile Bucovinei cu referire la TSN, Ukrainska pravda, Evropeiska pravda, UNIAN ua