
Excelența sa Alexandru Victor Micula, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Ucraina, a fost prezent la Ujgorod, la deschiderea Olimpiadei Naționale de LIMBA ȘI LITERATURA ROMÂNĂ
În data de 9 aprilie, la Ujhorod a avut loc deschiderea olimpiadei naționale de limba și literatura română, slovacă și maghiară.
La deschidere au fost prezenți Șeful Consiliului Regional Ujgorod Roman Saraib, Ambasadorul României la Kiev, Excelența sa Alexandru Victor Micula, precum și reprezentanți ai Consulatului General al Slovaciei și Ungariei la Ujgorod.
Transcarpatia este o regiune multietnică, reprezentanții a peste 100 de naționalități trăiesc în pace și armonie din timpuri străvechi. Oamenii comunică pașnic între ei, vizitează teatre, cântă cântece maghiare, slovace și românești, vizionează filme în toate limbile minorităților naționale.
În acest context, Olimpiada națională este un alt pas pentru consolidarea relațiilor reciproce.
În acest an, 14 elevi din regiunile Transcarpatia, Cernăuți și Odesa participă la Olimpiada națională de limba și literatura română. Îmbucurător este faptul că pentru prima dată, la olimpiada națională participă și 4 elevi din regiunea Odesa care din acest an au trecut la limba română de educație.
Echipa regiunii Cernăuți este reprezentată de 6 elevi din comunele Voloca, Carapciu și orașul Cernăuți, împreună cu Lilia Govornean, metodist formator la Institutul postuniversitar de perfecționare a cadrelor didactice din regiunea Cernăuți și Marilena Zâgrea, profesoară de limba și literatura română la Liceul din Cupca, comuna Suceveni.
Le dorim mult succes tuturor participanților, să-și demonstreze cunoștințele și talentul în aceste probe dificile, rezistență și credință și fiecare dintre ei să-și poată realiza visele într-o Ucraina liberă și independentă!
Olimpice va dura până pe 12 aprilie. Pe lângă probe, participanții vor avea posibilitatea să viziteze orașul.
Lilia Govornean, 09 aprilie 2024. Ujgorod, regiunea Transcarpatia