
Secretarul de stat Gheorghe Cârciu: “Cu reprezentanții asociațiilor românești, beneficiari ai programului de finanțare nerambursabilă al departamentului, am avut un dialog deschis despre cum putem veni și mai mult în sprijinul lor pentru a duce la bun sfârșit implementarea proiectelor pentru românii din Stuttgart.
Om cu om, discuție cu discuție, doar așa strângem dialogul dintre statul român și comunitățile din afară.
Mă interesează să avem un mediu asociativ care să se dezvolte cât mai mult, pentru că țin românii legați de identitatea românească.”