
Bucovina mea frumoasă - Primăvara speranțelor noastre. așteptăm pacea multdorită
De la această primăvară așteptăm pacea multdorită. E primăvara speranțelor noastre.
Primăvara e anotimpul renașterii, a mugurilor plesniți și a florilor ce înfloresc sub primii stropi de ploae și a primelor raze de soare... Avem și multe sărbători creștine.
Anume acest anotimp i-a inspirat pe membrii cenaclului literar „Lămâița” pentru a scrie câteva versuri despre primăvară.
Le propunem atenției cititorilor noștri.
Eleonora Schipor, profesoară, conducătoarea cenaclului literar „Lămâița”
Bucovina
Bucovina mea frumoasă,
Cât de bine e acasă.
Ai livezi, păduri, poiene,
Fete mândre – Cosânzene.
Bucovina mea aleasă,
Mândră ești ca o crăiasă,
Noi pe tine te iubim
Și cu tine ne mândrim.
Nicoleta Bojescu, elevă la CIE Cupca, membră a cenaclului literar „Lămâița”
Frumoase sunt florile
Frumoase sunt florile
În toate culorile.
Roșii, albastre, verzi – o mie
Se întind tot pe câmpie.
Le strângem cu veselie,
Le adunăm cu bucurie.
Ne pare viața mai frumoasă
Când le-aducem cu drag acasă.
Marinela Țugui, elevă a liceului din Cupca, membră a cenaclului literar „Lămâița”,
Satul meu natal
Oriunde n-aș fi eu
Dragu-mi-i de satul meu.
Satul unde m-am născut,
Satul unde am crescut.
Satul meu eu te iubesc
Și la tine mă gândesc,
Tu ești baștina mea dragă
Te-oi iubi o viață-ntreagă.
Cristina Opaeț, elevă la liceul din Cupca, membră a cenaclului literar LĂMÂIȚA
Primăvara
Primăvara cea iubită
Multașteptată și dorită.
A venit cu frunze și flori,
Iar pe cer cu mulți cocori.
Soarele mai mult lucește
Și pe toți ne încălzește.
Elena-Maria Dugan, elevă la clasa 2-a de la liceul din Cupca
Vine primăvara
Vine primăvara, vine
Prin livezi și pe coline,
Vine primăvara, vine
Și la mine, și la tine.
Vine primăvara, vine
Cu zumzete de albine,
Vine primăvara, vine
Și ne este tare bine.
Marinela Țugui, eleva la liceul din Cupca, membră a cercului literar „Lămâița”