17 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Sub sceptrul Unirii la Iași - vechea capitală a Moldovei, au dat mână cu mână români din nordul înstrăinat al Bucovinei, sora Basarabia și din București, grație televiziunii care unește – TeleMoldova Plus

28 martie 2024 р. | Categorie: Cultură

Sub sceptrul Unirii la Iași - vechea capitală a Moldovei, au dat mână cu mână români din nordul înstrăinat al Bucovinei, sora Basarabia și din București, grație televiziunii care unește – TeleMoldova Plus

În ajunul celei mai mari Sărbători Naționale – 106 ani de la Unirea Basarabiei cu România (27 martie 1918), care a succedat apoi Unirea Bucovinei cu Patria-Mamă (28 noiembrie același an), un grup de români din nordul istoric al Bucovinei – jurnaliști, lideri de societăți, printre care și jurnaliști de la ”Zorile Bucovinei” în frunte cu redactorul-șef Nicolae Toma, președintele Societății Jurnaliștilor Români din Ucraina, grație fratelui nostru drag, dlui Ioan Ițco, președintele Asociației ”Ițco” Suceava, președinte fondator și editor al revistei ”Dulce Bucovină”, altui Om cu suflet mare, prietenului său, dlui Petru Frăsilă, managerul TeleMoldova Plus, care au unit spiritual în crez și aspirații români din nordul înstrăinat al Bucovinei, cu confrați de idei și aspirații din sora Basarabia, din București, am fost părtași ai unui mare eveniment istoric - Colocviile TeleMoldova Plus, cu prilejul aniversării a 33 de ani de la înființarea primei televiziuni private din Iași, eveniment ce s-a desfășurat în fosta capitală a Moldovei, la Iași, găzduit de Muzeul Memorial „Mihail Kogălniceanu“, organizat de TeleMoldova Plus și AskroTV Londra, în parteneriat cu Uniunea Ziariștilor Profesioniști din România, Radio MPlus FM și Complexul Muzeal Național Moldova Iași.

Excepționalul eveniment cultural a prilejuit  lansarea cărților „Mari regizori, mari coregrafi în muzicalul american“ de Izabela Bostan, editor coordonator Emil Stanciu; „Întoarcerea lui Enghidu – Nichita Stănescu. Antologie critică“ și „Grigore Vieru – Întoarcerea lacrimii“ de Nicolae Băciuț, scriitor care și-a făcut din scris o profesiune nu din care să trăiască, ci ”pentru care să trăiască”, după cum a mărturisit, prezentate de prof.univ.dr. Traian D. Stănciulescu, scriitorul Shanti Nilaya și Firiță Carp, directorul Editurii Detectiv Literar București, la care au apărut cele două cărți.

Autor a aproximativ 200 de cărți – poezie, publicistică, jurnale de călătorie, critică și istorie literară, monografii, nominalizat de Universitatea din Illinois cu Premiul Oscar în publicistică, idealul național al lui Nicolae Băciuț, care ne-a introdus spiritual în aura lui Nichita Stănescu, îmbrățișându-ne în” lacrima” lui Grigore Vieru, se regăsește pe frontispiciul revistei căreia îi menține  flacăra vieții, ”Vatra veche” – ”Români din toate țările, uniți-vă!”, ”măcar patria de cuvinte să fie întreagă”, scriitorul fiind ferm în convingerea că ”speranța nicicând nu moare” că ”patria de pământ” va deveni cândva un tot întreg,

Ambianța evenimentului de anvergură,  la organizarea căruia și-a zidit sufletul conducerea TeleMoldova Plus, fiind una înălțătoare de valori naționale și prin expoziția pictoriței Corinei Preda-Perianu, restaurator la Muzeul Național de Artă al României, dar și prin sublimele momente muzicale din creația maestrului Eugen Doga, susținute la pian de Nina Rotaru, în calitate de amfitrion excelând, desigur, dl Petru Frăsilă, managerul TeleMoldova Plus.

Am trăit adevărate momente de vârf în oaza de mister a capitalei istorice, Iași – orașul Unirii, orașul mărețelor evenimente, impresionantă fiind excursia organizată de profesorul Ioan Ițco la somptuoasa capodoperă arhitecturală - Palatul Culturii,  înscris în Lista monumentelor istorice, la vestita Mănăstire Sfinții Trei Ierarhi, admirând încântătorul peisaj al parcului Capou, care găzduiește Teiul lui Eminescu și un muzeu dedicat Poetului Național, etc.

Noi, românii din Cernăuți, -  jurnaliștii Nicolae Toma, redactorul-șef, și Felicia Nichita-Toma, administratoare a portalului ”Zorilor Bucovinei”, Maria Toacă, președinta Societății Doamnele Române, Nicolae Hauca, președintele Asociației Pro-Bucovina Cernăuți, Elena Vântu-Tărâțeanu, directoarea Muzeului ”M.Eminescu”, Ana-Cristina Tărâțeanu-Mihăiesi, președinta Fundației ”Casa Limbii Române”, interpreta Victoria Costinean, președinta Societății ”Valea Siretului”, Tatiana Golciuc, vicepreședinta Asociației sportive din Boian, profesoara Eleonora Schipor, vicepereședinta Societății ”Golgota”, Rodica Zegrea, șefa Bibliotecii din Prisăcăreni - ne-am bucurat de întâlnirea cu poetul, dramaturgul Iulian Filip, managerul Ion Dobzeu de la săptămânalul „Literatura și Arta” din Chișinău, cu membri ai delegației din București, printre care scriitorul Ionel Udrescu..

Plină de farmec, cântec și voie bună a fost și seara înainte de plecare la Cernăuți. Ne-a încântat și fascinat cu vocile măiestre și cântece din repertoriul dorului românesc artistul Ioan Pintilei din Iași, și tânăra cântăreață din Piatra Neamț.

Desigur, nu ne-am fi regăsit la Iași în această oază a Unirii unui Neam care a avut de înfruntat multe vicisitudini și nedreptăți ale istoriei - mulți fii și fiice ale Bucovinei și Basarabiei sacrificându-și viața pe crucea Golgotei Neamului Românesc, masacrați la Lunca și Fântâna Albă, duși pe drumul morții în neagră străinătate, Neam neînfricat care, cu prețul vieții, și-a apărat dreptul sub soare, dreptul  la dăinuire, dacă nu exista prietenia de decenii dintre aceste două mari personalități ale Bucovinei – energicul, veșnic tânărul, mereu pornit spre lucruri ziditoare și unificatoare, mereu în căutarea românilor la Cernăuți, care anul curent sărbătorește jumătate de veac de dragoste românească cu românii săi înstrăinați, 50 de ani de colaborare frățească cu locuitorii orașului ctitorit de Alexandru cel Bun, Cernăuți, profesorul Ioan Ițco, și, desigur, excepționalul lui prieten, managerul Petru Frăsilă, grație căruia românii din Țară, din întreaga lume, au posibilitate să afle cum trăiesc, cu ce respiră românii din fosta capitală a Bucovinei, care, practic, prin emisiunile TeleMoldova Plus, responsabil de care este la filiala din Cernăuți jurnalistul, maestrul Nicolae Hauca, președintele Asociației Pro-Bucovina Cernăuți, ne-au scos în lume, cărora nu avem cuvinte să le mulțumim pentru superba Unire la Iași, grație cărora Bucovina s-a unit spiritual cu frații din Basarabia și România.

Sinceră să fiu, grație acestor doi corifei ai cuvântului românesc, ai ”patriei de cuvinte” – Ioan Ițco și Petru  Frăsilă, ne-am molipsit și noi, cei de la Cernăuți, de libertatea  de a fi român. Or, nemurirea noastră e în frăție, în orice trăire românească, căci nu e român acela, care nu aude căderea lacrimii altui român, după cum spunea marele poet Grigore Vieru.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți