
Când șoptesc muzele, armele tac … În Bucovina, Pasărea Phenix a renăscut din scrum - s-a născut o nouă elită de scriitori! ( Ziua Internațională a Poeziei, marcată în capitala Bucovinei, la Cernăuți)
Aceasta e dorința noastră cea mare, parafrazând proverbul ”Când armele vorbesc, muzele tac”. Au tăcut muzele, urmărite de pandemie, apoi de îngrozitorul război. Le-a trezit din nou la viață, după subita și regretabila plecare în veșnicie a elitei scriitorilor români din regiunea Cernăuți – Grigore Bostan, Mircea Lutic, Vasile Tărâțeanu, Ilie Zegrea, Ilie Luceac, Ilie Popescu, etc., conducerea Societății pentru Cultura și Literatura Română în Bucovina „Mihai Eminescu” din regiunea Cernăuți, președinte, marele epigramist al Herței și al Bucovinei Vasile Bâcu, și Societatea Scriitorilor Români din Cernăuți, recent reanimată la viață, președinte al căreia a fost ales poetul, cel mai talentat și minunat sonetist al Bucovinei, Nicolae Șapcă.
Astfel, Pasărea Phoenix a renăscut din scrum. S-a născut o nouă elită de scriitori! Mai bine zis, o elită în devenire. Or, după cum spune celebra expresie, ”Regele a murit. Trăiască Regele !”.
Îi adresăm noului președinte Nicolae Șapcă multă sănătate, inspirație creatoare pe aripile poeziei, mulți ani rodnici de realizări și împliniri în fruntea Societății Scriitorilor Români din Cernăuți!
Poezia
e trandafirul ce creste în potir de aur sufletul frumos, scria Poetul
Național Mihai Eminescu. Ea este un fel de „antidot” împotriva răutăţilor, invidiei omeneşti, cuprinse
de tentaţiile lumii materiale. Cu toate că mulți dintre acești oameni, după cum
am observat, vorbind de răutate, de cei răi, invidioși, se consideră cei mai
buni și corecți. Semințele miraculoase ale poeziei reușesc să fertilizeze
stările psihologice aride, ale trăirilor umane lipsite de iubire. Ele au
puterea de a regenera personalitatea umană destabilizată de încercările nefaste
ale vieții terestre.
Despre adevărații poeți se spune că sunt mesagerii luminii divine, îngeri coborâți din cer să ne facă viața mai frumoasă, mai încărcată de sens și lumină. Ei vin arareori printre noi din Lumea Divinului, care nu cunoaște durerile și suferințele sufletești ale pământenilor. Nu o dată am intuit faptul că, în momentele lecturării unei cărţi de poezie, fiinţa noastră e cuprinsă de o liniște plină de un farmec irezistibil. Poeziile parcă sunt niște ființe nevăzute translucide, care ne călăuzesc prin diversitatea lumilor imprevizibile în care trăiesc stările vieții umane specifice iubirii, dorului, durerii, fericirii, disperării, invidiei, regretelor …
Uneori cuvintele sunt prea sărace pentru a putea surprinde prin intermediul metaforelor, comparaţiilor, epitetelor, personificării… portretul inefabil al Poeziei. Ea trăiește peste tot în spațiul terestru, dar și în trăirile noastre, precum starea de dragoste în care ne regăsim trăirile primei iubiri nevinovate. Despre spiritul poeziei poți vorbi la nesfârșit…
Serata literară cu genericul „Poezia este oglinda sufletului, la organizarea căreia și-au zidit sufletul poeții Vasile Bâcu și Nicolae Șapcă, a adunat în incinta Palatului Național al Românilor din Cernăuți atât poeți consacrați, cât și începători, care numai ce și-au înmuiat pana în rime, metafore și comparații, poeți populari, dar și iubitori de frumos, cu muza poeziei în suflet.
Ca de obicei, manifestarea s-a desfășurat, desigur, cu sprijinul Consulatului General al
României la Cernăuți în persoana dlui ministru plenipotențiar Nicolae Dan
Constantin. Diplomatul român a evocat sublimul Poeziei, având o admirație
aparte pentru creatorii de frumos și un cuvânt de laudatio pentru poeții
Nicolae Șapcă și Vasile Bâcu, dar și pentru ceilalți cu muza Euterpe în suflet.
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți