24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Comisarul Poporului în Rada Supremă, Lubineț, a șocat Bucovina cu declarația sa despre „grozăvia” din spitalul de psihiatrie din Cernăuți.

16 martie 2024 р. | Categorie: Cernăuți

Comisarul Poporului în Rada Supremă, Lubineț, a șocat Bucovina cu declarația sa despre „grozăvia” din spitalul de psihiatrie din Cernăuți.

Conducerea instituției a fost ofensată și a cerut scuze.

Comisarul RSU pentru Drepturile Omului, Dmytro Lubineț, a calificat ceea ce a văzut la Spitalul Regional de Psihiatrie Cernăuți o adevărată „grozăvie” și a cerut conducerii instituției să demonstreze că este pregătită să îmbunătățească situația.

La 15 martie, în timpul vizitei sale de lucru la Cernăuți, scrie molbuk.ua, oficialul a vorbit despre încălcările înregistrate în spital:

„Astăzi aș dori să anunț public unul dintre exemplele muncii noastre. Acesta este Spitalul Regional de Psihiatrie Cernăuți. Am venit cu o vizită de monitorizare și am constatat că unitatea, proiectată pentru 360 de pacienți, are 490. Standardele sanitare pentru o persoană ar trebui să aibă cel puțin 7 metri pătrați. Aceasta este o recomandare. În prezent, sunt 3,6 metri. Chiar și în sala de mese, paturile sunt făcute, oamenii dorm acolo, dar continuă să mănânce în această cameră. Este aceasta este o încălcare? Da, există. Este nevoie să răspundem la asta? Da, cu siguranță." , - a spus Lubineț.

Ulterior, a menționat spitalul de psihiatrie, răspunzând la întrebările celor prezenți despre încălcările observate în Bucovina.

"Cea mai proasta situație este in spitalul de psihiatrie regional. Nu am mai văzut de multa vreme o asemenea grozăvie, sincer să fiu. Eu personal nu am mers acolo, au mers angajații mei. Sunt informat de urgență și urmăresc personal ce se întâmplă în continuare. Și apoi vor fi acte de reacție. Nu este datoria mea directă să cer ca cineva să fie pedepsit. Nu, doar arăți că vrei să fie ordine. Dacă nu există finanțare acum, atunci doar arătați că ați contactat pe cineva, lăsați-l deoparte pentru anul următor. Dar acolo este necesară punerea în ordine a instituției", a spus Împuternicitul poporului, citat de Ministerul Afacerilor Interne..

Oficialul a dat asigurări că știe de problemele cu lipsa finanțelor.

"Dar starea dificilă a țării noastre este și o perioadă de oportunități. Avem o mulțime de parteneri internaționali care sunt gata să ajute. Noi, la rândul nostru, vom ajuta la stabilirea de contacte directe cu organizațiile internaționale și donatorii care sunt gata să-i aducă la dumneavoastră. Dar vrem să vedem o reacție. Dacă astăzi nu există fonduri, arătați că acestea vor fi disponibile mâine sau poimâine. Vrem să fim siguri că această problemă este pe agenda dumneavoastră", s-a adresat Dmytro Lubineț reprezentanților  autorităților regionale.

Între timp, directorul general al Spitalului Regional de Psihiatrie Cernăuți, Angela Levyțka, nu își ascunde resentimentele. La urma urmei, alocarea fondurilor nu depinde de ea, afirmă:

„Sincer să fiu, echipa, pacienții, militarii sunt puțin revoltați de cele spuse. Vedeți, inspectorii sunt derutați de numărul de oameni din instituția noastră. Dar nu știu ce îi surprinde. Nu știu că suntem în război?Nu știu ei, capacitățile spitalului militar nu sunt concepute pentru un asemenea număr de oameni?Alte instituții medicale funcționează în același mod. Suntem singurul spital din regiune in aceasta direcție, personalul militar vine la noi pentru tratament. Aceasta este o categorie a cărei prezență și număr nu facem publicitate. Nu avem dreptul de a refuza unei persoane acordarea de îngrijiri psihiatrice. Avem un contract cu NHSHU, care specifică numărul de pacienți cărora trebuie să le acordăm îngrijiri de specialitate. Primim bani în consecință.

De la începutul invaziei pe scară largă, instalația noastră a funcționat nu cu 50, ci cu 100 la sută mai mult - din motive evidente. Dar încercăm să ne întreținem pe cont propriu, precum și cu ajutorul ARM. Ni se aloca fonduri suplimentare pentru a trata, reabilita și rezolva problemele sociale atât ale militarilor, cât și ale pacienților noștri. Dar numărul pacienților din rândul militarilor este în creștere. Prin urmare, este necesar să întrebăm biroul ombudsmanului, inclusiv ce ar trebui să facem în continuare?" - spune Angela Petrivna.

Ea adaugă că spitalul are în prezent mai multe departamente de top pline cu militari. Personalul se străduiește să se asigure că toți pacienții primesc îngrijirea și tratamentul de care au nevoie.

„Deși suntem cu toții foarte obosiți, personalul este extrem de epuizat, dar le datorăm acestor băieți, așa că ne facem treaba. Ei bine, în ceea ce privește condițiile bune, așteptăm un nou spital cu 500-600 de paturi, iar noi le vom oferi fiecăreia dintre ei o lumină separată o secție drăguță. Ne dorim foarte mult. Spitalul nostru a fost construit în 1901. Ultima renovare majoră a fost probabil acum 40 de ani. Personalul își menține constant capacitatea de a funcționa normal de ani de zile cu propriile sale fonduri și cu fondurile sponsorilor. Prin urmare, cred că această informație este necesară pentru respingerea și scuze pacienților pentru astfel de cuvinte", a spus Angela Levyțka.

Zorile Bucovinei cu referire la MB