24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Corupție în Cernăuți! Ambulanțe umanitare din Italia „s-au evaporat”? Nici conducerea Administrației Militare Cernăuți și nici spitalele nu știu de ele

14 martie 2024 р. | Categorie: Cernăuți

Corupție în Cernăuți! Ambulanțe umanitare din Italia „s-au evaporat”? Nici conducerea Administrației Militare  Cernăuți și nici spitalele nu știu de ele

În urmă cu exact doi ani, 23 de ambulanțe au trecut granița în Porubne. Guvernul italian le-a predat Administrației Militare Cernăuți ca ajutor umanitar. Atunci un astfel de ajutor era extrem de necesar. Dar în loc ca ele să ajungă pe front, cinci ambulanțe au fost înregistrate în cadrul fondului de caritate „Ajutor chirurgical de urgență al Bucovinei”, care au fost folosite timp de o lună pentru a obține profit.

Poliția a descoperit acest lucru și a deschis un dosar penal. Ancheta a durat un an și ședințele de judecată se desfășoară de aproape un an, dar verdictul nu a fost încă pronunțat.

Am încercat să aflăm despre soarta a 23 de ambulanțe și dacă până la urmă este posibil să le trimitem pe front. Dar situația s-a dovedit a fi foarte confuză. În prezent, există un proces în temeiul articolului privind însuşirea, delapidarea de bunuri împotriva a trei foşti funcţionari implicaţi în procurarea ambulanţelor.

23 de mașini expres i-au costat pe contribuabilii italieni peste un milion de euro. Atât în ​​față, cât și în spate, există o nevoie semnificativă de astfel de mașini moderne. Pentru a afla ce s-a întâmplat cu valorosul ajutor umanitar, redactorii noștri au transmis peste o duzină de solicitări și i-au ascultat pe cei implicați în acest caz, scrie MB.

Se știe că cinci ambulanțe, care erau înscrise la fondul de caritate, au fost trimise la unitățile militare. Dar ele nu au fost folosite conform intenției, ci păstrate doar ca probe fizice în procesul penal. Dar unde sunt cele 18 mașini rămase și nu se știe dacă sunt folosite în scopul pentru care sunt destinate.

În primul rând, au apelat la ARMC Cernăuți ca beneficiari ai ajutorului de urgență. S-a dovedit că nu au ajuns la administrația militară..

"De fapt, aceste vehicule nu au fost livrate la administrația militară regională și nu au fost contabilizate, deși ARMC este indicată ca destinatar al acestora în declarația vamală. Avem doar informații despre cinci autoturisme care apar în procesul penal", a spus primul adjunct al șefului ARM Cernăuți Alyona Atamanyuk.

În dosar apare fostul director al spitalului regional Cernăuți. Așa că au încercat să afle despre soarta ambulanțelor de la actualii manageri ai spitalului. Dar ei nu știu nimic nici despre ambulanțe.

„Autovehiculele menționate nu au fost transferate și nu se aflau în bilanțul Spitalului Clinic Regional OKNP Cernăuți, deci nu este posibilă furnizarea informațiilor solicitate”, a răspuns la cerere Dmytro Dombrovskyi, directorul Spitalului Regional Cernăuți.

Așadar, rezultă că 23 de servicii medicale de urgență nu au fost înregistrate nicăieri și, de fapt, nu există persoane responsabile pentru acestea.

Următoarea solicitare a fost trimisă la CCT și SP regional Cernăuți pentru a afla, în sfârșit, dacă ambulanțele au fost trimise la unitățile militare. Dar aici s-a raportat că acestea sunt informații cu acces limitat și nu pot fi dezvăluite. Într-o conversație privată, un reprezentant al TCC a explicat că la acel moment au fost trimise în față o mulțime de vehicule. Și le puteți urmări numai după codurile VIN ale mașinilor - și dacă le furnizăm, ei vor verifica dacă au intrat în unitățile militare.

Am decis să aflăm aceste informații la biroul vamal Cernăuți, pentru că aici s-au întocmit declarațiile vamale pentru ajutor umanitar. Inițial, cererea „MB” a fost luată în considerare pentru 20 de zile, iar apoi s-a raportat că biroul vamal nu avea temei legal pentru furnizarea informațiilor solicitate.

„Informațiile privind întreprinderile, cetățenii, precum și mărfurile, vehiculele comerciale care se deplasează peste frontiera vamală a Ucrainei, sunt introduse în baze de date de informații și utilizate ținând cont de restricții”, - a conchis biroul vamal Cernăuți.

„MB” a apelat din nou la vama Cernăuţi cu o cerere, argumentând că ambulanţele primite ca ajutor umanitar nu sunt vehicule comerciale. Dar vama Cernăuți a refuzat din nou să ofere informații. Deci, cercul s-a închis. Dar „MB” va continua să afle dacă ambulanțele au ajuns pe front, acolo unde este cu adevărat nevoie de ele, scrie publicația pe Facebook.

Zorile Bucovinei cu referire la MB