25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

În fagurele de miere al limbii române, tradițiilor și obiceiurilor strămoșești, sub sceptrul simbolului nostru Național – ”Mărțișorul”

11 martie 2024 р. | Categorie: Cultură

În fagurele de miere al limbii române, tradițiilor și obiceiurilor strămoșești, sub sceptrul simbolului nostru Național – ”Mărțișorul”

La Liceul nr.6 ”Alexandru cel Bun” din Cernăuți, director Ion Ignat, s-a desfășurat, la 10 martie curent, cea de-a 8-a ediție a Festivalului-concurs „Mărțișorul - simbol al primăverii”, organizat de Asociația Cadrelor Didactice de Etnie Română din Ucraina, președinte Lilia Govornean, în parteneriat cu Departamentul Învățământ și Știință al Administrației Militare Cernăuți.

Grație osârduitoarei organizatoare – metodistei Lilia Govornean, care a avut un obiectiv bine definit și excepțional și-a organizat activitatea, „Mărțișorul - simbol al primăverii", la fel ca și în anii precedenți, a adunat, în fagurele de miere al limbii române, tradițiilor și obiceiurilor strămoșești, sub sceptrul simbolului  nostru național care ne reprezintă ca neam de frunte în Europa, dar și în întreaga lume, și care face parte din Patrimoniul imaterial Unesco, dascăli, părinți, elevi dornici de a-și demonstra talentul, aptitudinile și creativitatea, dragostea de limbă, neam, de tradiții și datini, reușind la superlativ să creeze o adevărată poveste de legendă a Mărțișorului, care, în lupta cu forțele răului, și-a câștigat existența, la fel precum neamul nostru românesc.din Bucovina istorică, pe parcursul istoriei vitregite, a avut de înfruntat multe furtuni ce s-au abătut asupra graiului nostru și care încă mai persistă. Dar oricum, în clipe de necazuri, de grele încercări, alături bate inima Patriei noastre istorice – România. Și de data aceasta, inima Țării dragi a bătut în unison cu cea a românilor, tinerilor prezenți la Festival, prin prezența și  mesajul adresat de dna consul general Irina Loredana-Stănculescu, la sărbătoarea simbolului nostru național fiind prezentă și Iulia Hrițcu-Andrieș, șef-adjunct la ARS.

Simbol al identității și dăinuirii noastre pe aceste meleaguri ștefaniene, reflectând rodul și finețea moștenirii culturale, Mărțișorul, la spectacolul căruia au participat 245 de copii din aproape toate școlile din localitățile românești din ținut, a adunat toate florile neamului sub nimbul primăverii. Onoarea de a inaugura Festivalul le-a revenit elevilor de la Liceul din Voloca, cu sceneta „Să vină primăvara, să vină pacea! Hai cu toții să desenăm curcubeul - legământul dintre Dumnezeu și pământ”, 23 de elevi participanți în  concurs.

Nu ușor le-a fost membrilor juriului, din care au făcut parte dle Olga Ostafi, reprezentantă a ARMC, Parascovia Gogoman, directoare la Liceul Rachitna, comuna Noua Sulița, domnul Costantin Bogdaniuc, director la Liceul din Cupca nr.1, comuna Suceveni, doamnele profesoare Lilia Crigan și Zemfira Elina.

Concursul Mărțișorului confecționat s-a desfășurat în 3 categorii de vârstă:

I - clasele 6-7, II - clasele 8-9 și categoria III - clasele 10-11. Participanții, conform regulamentului, au venit cu Mărțișoarele deja confecționate și le-au prezentat publicului prin cântec, dans, poezie.

În timpul, cât juriul a făcut totalurile, în fața publicului a evaluat grupul de dansatori "Mărțișor" de la Liceul Marșinți, drupul de dansatori "MixFance" și grupul vocal "Kvarta", solista Eremia Mariela de la Liceul Vancicăuți, eleva Nelia Chioresco, elevă la Liceul Rachitna, sora și fratele, elevi la Liceul Tărăsăuți Filofteia și Oleg Muntean.

În final au fost anunțați câștigătorii festivalului-concurs:

Categoria I (clasele 6-7):

Marele Premiu - Daniela Schipor, elevă în clasa a VII-a la Liceul nr. 1 din Pătrăuții de Jos, comuna Pătrăuți;

Locul I - Lercu Caterina, elevă în clasa a VII-a a Liceului Boian „Liderul” Ion Neculce”, comuna Boian;

locul II - Justina Scorocârja, elevă în clasa a VI-a a Liceului Dranița, comuna Mămăliga; Anastasia Alergush, elevă în clasa a VI-a a Liceului Cupca, comuna Suceveni;

locul III - Popescu Vasilisa, elevă în clasa a VII-a a Gimnaziului Budeneș, Grigorii Bostan, comuna Ciudei; Țurcan Daria, elevă în clasa a VII-a a Gimnaziului nr. 2 din Cernăuți al Consiliului orășenesc Cernăuți.

Categoria a II-a (clasele 8-9):

Locul I - Loredana Cniagnițca, elevă în clasa a VIII-a a Liceului Marșinți, comuna Noua Sulița;

locul II - Taisia Damian, elevă în clasa a IX-a a liceului Costiceni Ion Vatamanu, comuna Vancicăuți;

Locul III - Pascariuc Iuliana, elevă în clasa a 9-a la Liceul Mămăliga, comuna Mămăliga;

Categoria a III-a (clasele 10-11):

Locul I - Maria Miron, elevă în clasa a XI-a a Liceului Hreațca, comuna Herța;

locul II - Vasile Rusnac, elev în clasa a X-a la Liceul nr. 6 din Cernăuți, Alexandru cel Bun al Consiliului Municipal Cernăuți;

locul III - Anna Jar și Andrei Lupu, elevi în clasa a XI-a la Liceul Mihoreni din comuna Herța.

Sincere felicitări participanților și câștigătorilor festivalului-concurs! Au fost toți minunați!

Toți cei 245 de elevi participanți la acest festivalul-concurs au primit cadouri și diplome din partea Asociației Cadrelor Didactice de Etnie Română din Ucraina, din partea Departamentului Învățământ și Știință. Cu  diplome și cadouri au fost desemnați cei 23 de elevi premiați la concurs.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți