25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

La Boian, pe moșia lui Ion Neculce, românii se țin de neamul românesc. „Sărbătoarea primăverii la baștina lui Ion Neculce”, in Boianul Bucovinei.

10 martie 2024 р. | Categorie: Cultură

La Boian, pe moșia lui Ion Neculce, românii se țin de neamul românesc. „Sărbătoarea primăverii la baștina lui Ion Neculce”, in Boianul Bucovinei.

Astăzi, în Ziua când sunt prăznuiți cei 40 de Sfinți, pe stil vechi, pe moșia lui Ion Neculce din Boianul Bucovinei, primăvara a intrat în drepturile ei nu dor cu Mărțișori, ci și cu porumbeii păcii mult visate, cu ”ghiocei”, lalele, arome de busuioc, zâne și voinicei, ca într-o adevărată legendă, țesută în tradiția neamului cu fir de mătase – alb și roșu – de soții Lenuța și Serghei Poclitar, tânăra familie de veche viță românească care, nu demult, a creat Asociația dezvoltării culturii și tradițiilor”Boianul Bucovinai”, dar deja au reușit cu succes să adune în leagănul ei comorile Datinii moștenite din moși-strămoși, să revigoreze rădăcina neamului cu frumoasa tradiție a Mărțișorului - simbolul dăinuirii noastre, păstrată de veacuri de românii din această vatră românească, să-și etaleze cu mândrie și bucurie ce au mai frumos în lada cu zestre a bunicilor - costumul, cântecul și dansul popular, să scoată în lume odoarele cele mai de preț ale comunei – tinere mlădițe, care vor perpetua această frumoasă tradiție a neamului, mărgăritare ce au înflorit și strălucit în grădina Datinii, în primăvara Boianului, la prima ediție a Festivalului Internațional „Sărbătoarea primăverii la baștina lui Ion Neculce”.

După un regal artistic de peste o săptămână prin ţinutul bucovinean – Cernăuți, Ciudei, Horbova, etc., Mărțișorul, simbolul dăinuirii noastre pe această gură de rai – Bucovina - Țara de Sus a Moldovei lui Ștefan cel Mare, a poposit în oaza cu talente a Boianului din Bucovina.

În grădina înfloritoare a Marelui Boian, unde și-au desfăcut petalele lalelele aduse de dna consul general Irina-Loredana Stănculescu, pentru toate doamnele române prezente, s-au adunat soli ai primăverii – floricelele cântecului și dansului popular românesc, prieteni și oaspeți dragi din Dorohoi, România – prof. Vasile Adăscăliței, președintele Asociației Prietenii Bucovinei, Basarabiei și Ținutului Herța, însoțit de jurnalistul Vali Hudești și câțiva prieteni, din Pererâta, Republica Moldova, baștina poetului Grigore Vieru, în frunte cu primarul Victor Didic, mai apropiați din Cernăuți, care susțin și sprijină eforturile și activitatea tânărului cuplu, Serghei și Elena Poclitar - Vasile Bâcu, președintele Societății ”M. Eminescu”, prof. Lilia Govornean, președinta Asociației Cadrelor Didactice de etnie română din Ucraina, Mihai Gherman, colaborator la Institutul postuniversitar din Cernăuți, Elena Nandriș, președinta Asociației culturale ”Grigore Nandriș”, Nicolae Hauca, președintele Asociației Pro-Bucovina Cernăuți, jurnaliștii Carolina Jitaru, Maria Toacă, Vasile Carlașciuc, Felicia Toma, etc.

Au susținut cu prezența noua asociație viceprimarul Vasile Babii, Svetlana Hauca, directoarea Liceului ”Liderul. Ion Neculce”, Angela Botă, directoarea Liceului nr.1, Angela Ilaș, directoarea Gimnaziului din Priprutie, etc.

La propunerea dnei consul General Irina Loredana Stănculescu, care a fost prezentă nu doar cu un braț încărcat de flori pentru doamnele române din Boian, dar și cu un pios mesaj de felicitare și apreciere a activității tinerei asociații, a fost păstrat un minut de reculegere pentru toți eroii neamului, și pentru cei care au căzut în actualul război din Ucraina.

La baștina lui Ion Neculce, Mărţişorul, odorul nostru scump, a fost cântat şi răsfăţat în strălucirea celor mai gingașe, mai frumoase și autentice podoabe ale sufletului românesc - primii soli ai sărbătorii din Boianul Bucovinei au prins în nimbul primăverii cele mai alese Mărțișoare, tivite cu dram de aur în tradiția străbună, elevii din cl. I-III-A de la Liceul nr. 1, îndrumați de profesoara de română Maria Vasilciuc, surorile Sofia și Anastasia Poclitar, micuțul odor, iubit și răsfățat de public, Melissa Toma, susținută de maică-sa, cântăreața și profesoara de muzică Elena Toma, conducătoarea artistică a Ansamblului ”Speranța” , Liceul ”Liderul”, Silvia Paladi, Kostea Kobzar din Harkiv, strămutat cu mama din infernul războiului, Elena Matei, Nicolae Ruști, Sofia Matei, talentata artistă Daria Crețu, laureată a mai multor Festivaluri naționale și internaționale, duetul Elizaveta Dubeț-Marcu Bujeniță, Pavel Cornuța și Margarita Grigorciuc, soliști și membri ai ansamblului ”Urmașii lui Ștefan” din Mahala, conducător artistic Elena Nandriș, orchestra „Ghiocelul” din Vancicăuți, îndrumați de Vladimir Rața, cu, solistele Irina Bercea, Marinela Irimia.

Cu prosoape și flori, păstrând vechea și frumoasa tradiție, au apărut în grădina primăverii cântecului și voii bune membrii Mioriței din Boian. Cu o bătută românească s-au prins în hora primăverii voinici mândri din legendarul ansamblu coregrafic „Miorița”, instructor, profesoara Maria Basaraba.

Jurnalista și interpreta Carolina Jitaru, care crede în fericire, în iubire, a lansat, prin cântec, îndemnul de a iubi și ierta – ”Iartă, inimă, iartă”, piesa Mihaelei Runceanu.

Au moderat cu eleganță manifestarea Albina Botă, studentă la Universitatea din Cernăuți, și Sebastian Bușilă, elev la Liceul nr.1 Boian, regia aparținându-le profesoarelor Livia Babii, Maria Vasilciuc, Victoria Lungu, ș.a.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei Cernăuți