
Tradiţia românească spune că Mărţişorul, în deosebi cel împletit cu dragoste şi dor din cele două fire – alb şi roşu, asemenea celui ancestral, este un odor sfântşi trebuie sărbătorit. El ne aduce norocul şi sănătatea, alungă paguba şi duşmănia. Tot tradiţia spune că persoana care poartă Mărţişorul se împrieteneşte cu Soarele – protectorul sănătăţii, iar cel care-l dăruieşte, oferă persoanei dragi o fărâmă de Soare.
O fărâmă din soarele dragostei pentru Neam, pentru tradiția strămoșească, ne-au dăruit elevii de la din Liceul nr1 din comuna teritorial-unită Ciudei, director dl Radu Petrașescu, primar Anatol Pițu- doi români cu inimă mare, adevărați patrioți care păstrează viu rugul românismului în acest frumos și pitoresc colț străbun de țară.
Conform unei tradiţii străvechi, acest talisman protector, Mărţişorul, se poartă până când înfloresc trandafirii sau vişinii ori cât durează zilele Babelor sau până la Florii, apoi se scoate şi se agaţă de crengile unui pom roditor. Există credinţa că atunci când pomul are rod bogat, cel care a purtat Mărţişorul va avea mult noroc. De mult noroc şi demnitate naţională avem nevoie toţi românii pentru a păstra cele sfinte ale Neamului – Limba, datinile, portul popular – valorile ce ne identifică ca popor.