25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

De Mărțișor, în oaza primaverii –Mărțișoare, flori și zâmbete pentru doamnele române din Cernăuți de la diplomații de la Consulatul General al României. Mulțumim diplomaților români pentru soarele pe care ni l-au adus în suflete, pentru clipele de grație în leagănul dorului românesc!

1 martie 2024 р. | Categorie: Cultură

De Mărțișor, în oaza primaverii –Mărțișoare, flori și zâmbete pentru doamnele române din Cernăuți de la diplomații de la Consulatul General al României. Mulțumim diplomaților români pentru soarele pe care ni l-au adus în suflete, pentru clipele de grație în leagănul dorului românesc!

Luna Mărţişorului a intrat deja în toate drepturile ei. Dăruim şi primim Mărţişoare ca să ne aducă noroc, prosperitate şi sănătate. Pentru strămoşii noştri, Mărţişorul avea rolul de talisman şi era oferit de Anul Nou (la 1 martie) persoanelor apropiate împreună cu urări de bine, sănătate, bucurii şi dragoste. La geto-daci, Anul Nou începea la 1 martie, iar calendarul lor popular avea doar două anotimpuri:vara şi iarna, pentru că primăvara şi toamna erau considerate anotimpuri de trecere.

Mărţişorul era  confecţionat dintr-o monedă găurită legată de un fir împletit care  se purta la gât până când persoana care l-a purtat vedea un pom  înflorit. Atunci, mărţişorul se lega de ramurile acelui pom şi se credea că Noul An va fi la fel de frumos pentru cel care l-a purtat, ca şi pomul înflorit.

Aici, la Cernăuți, pe acest picior străbun de plai, în dulcea Bucovină a lui Eminescu, în Țara de Sus a Moldovei lui Ștefan cel Mare, anul acesta Mărțișorul, simbolul scump sufletului nostru, a debutat frumos ca în legendă, doar cu multă tristețe din cauza războiului, care ne ține într-o continuă durere după pierderile de vieți tinere, bucovineni care luptă pe frontul din estul și sudul Ucrainei.

Obiceiul de a dărui şi a primi Mărţişoare în prima zi de primăvară e vechi ca şi neamul românesc. Ne-au amintit de această frumoasă tradiţie, înrădăcinată de veacuri în sufletul românului oriunde s-ar afla, diplomații de la Consulatul General al României la Cernăuți – dna Irina-Loredana Stănculescu, consulul general al României la Cernăuți, ministrul plenipotențiar Nicolae-Dan Constantin, consulul general de carieră Laurențiu Ciocan, referentul principal Florin Stan, care le-a oferit Mărțișoare și flori doamnelor române din Cernăuți – președinți de societăți, jurnaliști, profesori, etc., aducându-ne clipa de grație de a ne bucura de primăvară, de viață, căci în prezent avem puține bucurii, precum o făceam cu ani în urmă, îmbrățișați de dragostea și grija părintească a misiunii consulare, fapt pentru care ne exprimăm gratitudinea.

Ce păcat că acest frumos miracol, să ne regăsim din nou în oaza speranțelor, în leagănul dorului românesc, a durat doar câteva clipe, deși durabile rămân doar valorile identitare, dragostea de Limbă, Neam, Străbuni, semănate de bunii noștri părinți și odrăslite în sufletul nostru încă din pruncie.

Oricum, mulțumim încă o dată diplomaților români pentru soarele pe care ni l-au adus în suflete în prima zi a lui Mărțișor, pentru clipele de grație în leagănul dorului românesc.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți