25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Medvedev amenință Berlinul, Londra și Washingtonul cu lovituri nucleare dacă Federația Rusă revine la granițele anului 1991 - ”Încercările de a întoarce Rusia la granițele anului 1991 vor duce la un singur lucru – la un război global nuclear

20 februarie 2024 р. | Categorie: Politic

Medvedev amenință Berlinul, Londra și Washingtonul cu lovituri nucleare dacă Federația Rusă revine la granițele anului 1991 - ”Încercările de a întoarce Rusia la granițele anului 1991 vor duce la un singur lucru – la un război global nuclear

. ”La un război global cu țările occidentale folosind întregul arsenal strategic al statului nostru. În jurul Kievului, Berlinului, Londra, Washingtonului. Pe toate celelalte locuri istorice frumoase incluse cu mult timp în urmă în țintele de zbor ale triadei noastre nucleare.Vicepreședintele Consiliului de Securitate al Federației Ruse, Dimitrie Medvedev, amenință din nou SUA și țările europene cu război nuclear dacă Rusia va reveni la granițele recunoscute din 1991.

”Rusia actuală a dispărut. Este păcat, desigur, dar trebuie să continuăm să trăim într-o țară care se prăbușește și moare, deoarece un război nuclear este mult mai teribil pentru noi decât moartea celor dragi, a copiilor noștri, a Rusiei noastre...”

Sursa: Medvedev în Telegram

Medvedev s-a gândit ce s-ar întâmpla dacă Rusia ar pierde războiul împotriva „neonaziștilor sponsorizați de Occident” și s-ar întoarce la granițele sale din 1991.

El numește un astfel de rezultat „colapsul ireversibil al Rusiei actuale, care, conform Constituției, include noi teritorii”. După aceea, crede Medvedev, va începe „un război civil cu zeci de milioane de victime” și „moartea viitorului Rusiei”.

Discursul direct al lui Medvedev: „Și acum întrebarea principală: idioții ăștia chiar cred că poporul Rusiei va înghiți o astfel de secțiune a țării lor? Că toți vom gândi așa ceva: „Ei bine, din păcate, s-a întâmplat. Au castigat.

Rusia actuală a dispărut. Este păcat, desigur, dar trebuie să continuăm să trăim într-o țară care se prăbușește și moare, deoarece un război nuclear este mult mai teribil pentru noi decât moartea celor dragi, a copiilor noștri, a Rusiei noastre...” Și cum rămâne cu conducerea statului, condusă de Comandantul Suprem al Forțelor Armate, va ezita Federația Rusă să ia decizii dificile în acest caz?

Asta e corect. Va fi complet diferit. Prăbușirea Rusiei va avea consecințe mult mai teribile decât rezultatele unui război obișnuit, chiar și cel mai prelungit. Pentru că încercările de a întoarce Rusia la granițele anului 1991 vor duce la un singur lucru. La un război global cu țările occidentale folosind întregul arsenal strategic al statului nostru. În jurul Kievului, Berlinului, Londra, Washingtonului. Pe toate celelalte locuri istorice frumoase incluse cu mult timp în urmă în țintele de zbor ale triadei noastre nucleare.

Vom avea curajul să facem asta dacă țara de o mie de ani, marea noastră Patrie, este în joc, iar sacrificiile făcute de poporul Rusiei de-a lungul secolelor se vor dovedi a fi zadarnice?

Zorile Bucovinei cu referire la TSN, Ukrainska pravda