
La Crasna, în acest leagăn al ortodoxiei și românității din Bucovina istorică, la Liceul ”Alexandru Ilschi”, au fost sărbătoriți Sfinții Trei Mari Ierarhi și Dascăli ai lumii: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur
Tradițional, în fiecare an, pe 12 februarie, liceenii, alături de duhovnicii localității, părinți și oaspeți dragi, se adună în sala Muzeului etnografic ”Ilie Motrescu”, numit astfel în memoria poetului-martir ucis mișelește de KGB-ul sovietic, să-i sărbătorească pe ocrotitorii liceului - Sfinții Trei Mari Dascăli ai lumii și Ierarhi: Vasile cel Mare, Grigorie Teologul și Ioan Gură de Aur.
Dar, mai întâi, să răsfoim puțină istorie. Pentru prima dată hramul Liceului ”Alexandru Ilschi” (pe atunci Gimnaziul din Crasna) a fost sărbătorit pe 12 februarie 2007, la inițiativa domnului profesor Constantin Percic, (în present Arhimandritul Clement, egumen la mănăstirea Sf. Vladimir din Colincăuți). Domnul profesor a petrecut o oră de suflet cu elevii clasei a 11-a, tema fiind ” Sfinții Trei Ierarhi, modele de gândire și viață creștină”. Ca invitați de onoare au fost părintele-paroh Vasile și părintele Nicolae – slujitori ai bisericii ”Acoperemântul Maicii Domnului” din Crasna, dar și toți profesorii gimnaziului.
Astfel, Arhimandritul Clement, egumen la mănăstirea Sf. Vladimir din Colincăuți s-a referit la faptele mărețe și demne ale celor trei Sfinți, la învățătura lor: ”Când vorbim despre Sfinții Trei Ierarhi, Biserica spune despre ei că Sfântul Vasile cel Mare este mâna care lucrează, Sfântul Grigorie Teologul este mintea care gândește, iar Sfântul Ioan Gură de Aur este gura care vorbește. La Congresul Facultăților de Teologie din Atena din anul 1936 s-a hotărât ca ei sa devină patronii spirituali ai instituțiilor de învățământ teologic din întreaga lume. Cu acest prilej, am ales ca sfinții Trei Ierarhi să fie și ocrotitorii gimnaziului din Crasn”.
Deci, la Crasna, în acest leagăn al românității, tradiția se păstrează și se respectă. Ca în fiecare an, în ziua Sfinților Trei Ierarhi Vasile, Grigorie și Ioan Gură de Aur și în acest an, în sala de festivități s-au adunat elevi, profesori, părinți și oaspeți pentru a asista la o oră de suflet pe tema:” Tânărul de astăzi într-o lume atât de miraculoasă, după atâtea căutări și răspunsuri" , susținută de elevii claselor a 11-a, lecție organizată de prof. Varvara Dariciuc și Maria Tarnavețchi. Bravo elevilor care au participat la prezentare, la recital!
Direcția Liceului, directoare Larisa Bruja, le-a mulțumit în mod special oaspeților de onoare - părinților și preoților.
Fie ca bunul Dumnezeu și Sfinții Trei Ierarhi să fie cu noi, să ne călăuzească pe toți atât prin învățături pământești, cât și cerești, nu doar de sărbătoarea hramului, ci în fiecare zi!.
Zorile Bucovinei, Cernăuți, nordul istoric al Bucovinei