25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Zalujnyi a fost cel mai bun comandant-șef din istoria Ucrainei O epocă întreagă devine istorie chiar acum. Onoare!

9 februarie 2024 р. | Categorie: Politic

Zalujnyi a fost cel mai bun comandant-șef din istoria Ucrainei O epocă întreagă devine istorie chiar acum. Onoare!

L-am întâlnit cu un zâmbet cald, frăţesc: "Bună! Ce mai faci?".

Bunătate excepțională, voința de a spune mereu adevărul, chiar și atunci când de la tine se așteaptă doar „vești bune”, curajul de a apăra interesele soldaților de rând, a soldaților și ofițerilor tăi, în ciuda tuturor. Viziune strategică strălucitoare, capacitatea de a înțelege imaginea completă și de a privi mult dincolo de orizont. Ușurință în comunicare: a vorbit cu toată lumea într-o manieră paternă, ocazională, indiferent de rang sau funcție.Putea ușor lua legătura cu soldații și sergenții obișnuiți. Gândire ascuțită și un simț subtil al umorului. Disciplină, exigență, dreptate. Omenie. A fost rănit de fiecare pierdere. A înțeles și a trecut adesea prin această durere împreună cu cei dragi, a sprijinit familiile victimelor.

CȘ (comandantul-șef al Armatei ucrainene, Zalujnyi - n.red.) este, fără exagerare, o personalitate de talie mondială. O spun ca o persoană care l-a văzut personal, în primul rând ca prieten și frate. Nu prin prisma mass-media. Am cooperat în tot acest timp, ne-am văzut destul de des în procesele cheie de lucru. Am verificat toate proiectele strategice de întărire a armatei cu el personal.Instruire în domeniul tehnologiei, analizei, dezvoltarea domeniului sistemelor robotizate etc.

L-am văzut  pe CȘ în diferite perioade ale războiului, în diferite, inclusiv în cele mai dificile situații, am văzut cât de decisive hotărâri au fost luate pentru noi toți.Îmi amintesc încă conversația noastră cu câteva luni înainte de invazie. Totul s-a întâmplat așa.

Multe lucruri nu pot fi spuse multă vreme, poate dacă trăiesc pentru a trăi, le voi descrie în câteva memorii.

Dar deja pot spune cu toată responsabilitatea că a fost cel mai bun CȘ din istoria țării. Iar decizia de numire a fost una dintre cele mai bune decizii de personal ale președintelui. Si invers.

Cum îmi amintesc  de el în primii ani ai invaziei?

L-am întâlnit cu un zâmbet cald, frăţesc: "Bună! Ce mai faci?".

Bunătate excepțională, voința de a spune mereu adevărul, chiar și atunci când de la tine se așteaptă doar „vești bune”, curajul de a apăra interesele soldaților de rând, a soldaților și ofițerilor tăi, în ciuda tuturor. Viziune strategică strălucitoare, capacitatea de a înțelege imaginea completă și de a privi mult dincolo de orizont. Ușurință în comunicare: a vorbit cu toată lumea într-o manieră paternă, ocazională, indiferent de rang sau funcție.Putea ușor lua legătura cu soldații și sergenții obișnuiți. Gândire ascuțită și un simț subtil al umorului. Disciplină, exigență, dreptate. Omenie. A fost rănit de fiecare pierdere. A înțeles și a trecut adesea prin această durere împreună cu cei dragi, a sprijinit familiile victimelor.

Am avut onoarea să învăț multe de la CȘ în procesul de lucru împreună. Am văzut cât de greu era în acele condiții, cu acele forțe și mijloace, cu acele decizii geopolitice, să reții o lovitură. Eram la milimetri de haos complet, teroare și pierderea statului. A fost unul dintre puținii care au analizat strategic situația. A făcut tot ce era posibil și, cel mai important, imposibilul. Făcându-se astfel încât unii nici măcar nu au observat amploarea dezastrului, iar unii încă nu observă.

Acum câteva zile, prezentându-mi pe Vadym Suharevskyi, CS a spus ceva de genul următor:

"Probabil știți că aceasta este Maria Berlinska, mama aviației noastre fără pilot. Persoana care a creat-o cândva pentru noi și acum continuă să o dezvolte la scară foarte largă. Cu siguranță merită să lucrați, rămâneți în legătură."

”În general, sunt calm atât cu privire la critici, cât și la laude.Cu toate acestea, pentru a doua oară în doi ani de război la scară largă, am fost atât de mulțumit uman.Pentru prima dată, când camarazii mei s-au apropiat de mine lângă linia frontului să facă o poză, să semneze steagul, iar la final au spus: „Ce ai făcut ne-a salvat viețile”.

Ceea ce a făcut a salvat viețile a sute de mii de oameni.

Până la urmă, țara ar trebui să facă doar două lucruri - să mulțumească sincer generalului său și să îndeplinească ceea ce a întruchipat sistematic, subliniind în articolele sale : baza pe tehnologie, toate resursele în formarea oamenilor și dezvoltarea sistemelor robotizate. Aceasta este singura noastră șansă.

O epocă întreagă devine istorie chiar acum. Onoare!

Semnează Maria Berlinska, Ukrainska pravda

Informează Zorile Bucovinei