25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

WP: Din cauza lipsei de infanterie în Forțele Armate Ucrainene pe linia frontului, moralul scade și există teama că frontul se va prăbuși

8 februarie 2024 р. | Categorie: Politic

WP: Din cauza lipsei de infanterie în Forțele Armate Ucrainene pe linia frontului, moralul scade și există teama că frontul se va prăbuși

Publicația americană „The Washington Post” scria că, pe lângă muniție, trupele ucrainene sunt lipsite de infanterie, sunt puțini recruți noi, iar luptătorii de pe linia frontului sunt epuizați și demoralizați.

Sursa: „The Washington Post” cu referire la armata ucraineană

„Armata Ucrainei se confruntă cu o lipsă critică de infanterie, ceea ce duce la epuizare și moral scăzut pe linia frontului, au spus militarii din prima linie în această săptămână – o nouă dinamică periculoasă pentru Kiev la aproape doi ani de la începutul războiului sângeros cu Rusia”.

În interviurile efectuate în ultimele zile pe linia frontului, aproape o duzină de soldați și comandanți au declarat pentru The Washington Post (WP) că deficitul de forță de muncă este problema lor cea mai presantă acum, când Rusia a recăpătat inițiativa ofensivă pe câmpul de luptă și își intensifică atacurile. Soldații intervievați au vorbit sub rezerva anonimatului.

Comandantul unuia dintre batalioanele brigăzii mecanizate care luptă în estul Ucrainei a spus că unitatea sa are în prezent mai puțin de 40 de infanteriști - soldați care se află în tranșeele de pe linia frontului și rețin atacurile rusești. Potrivit comandantului, un batalion complet echipat ar trebui să aibă peste 200 de soldați.

Un alt comandant de batalion de infanterie de la o altă brigadă a spus că unitatea sa a fost la fel de epuizată.

WP notează că rapoartele privind lipsa acută de trupe vin în timp ce președintele Volodymyr Zelenskyi se pregătește să-l înlocuiască pe comandantul șef al Forțelor Armate ale Ucrainei Valeri Zalujnyi, iar una dintre principalele dezacorduri este câți soldați  noi trebuie să mobilizeze Ucraina.

Biroul Președintelui Ucrainei a refuzat să comenteze, trimițând întrebarea Ministerului Apărării, care a transmis întrebarea Statului Major al Forțelor Armate ale Ucrainei. Statul Major nu a răspuns la o solicitare de comentarii.

Potrivit a două persoane familiarizate cu problema, Zalujnyi i-a spus lui Zelenskyi că Ucraina are nevoie de aproape 500.000 de soldați noi, dar președintele a respins această cifră atât în ​​privat, cât și în public. Zelenskyi a spus că dorește să primească mai multă justificare de la conducerea militară a Ucrainei cu privire la motivul pentru care este nevoie de un număr atât de mare de oameni mobilizați și și-a exprimat, de asemenea, îngrijorarea cu privire la modul în care Kievul îi va plăti. Ajutorul financiar de la partenerii occidentali nu poate fi folosit pentru a plăti salariile soldaților.

Dezbaterea de la Kiev despre mobilizare și măsura în care țara ar trebui să o crească i-a înfuriat pe soldații din prima linie, scrie WP.

Oleksandr, comandantul batalionului, a spus căci companiile din unitatea sa sunt în medie 35% echipate.

Comandantul secund al batalionului din brigada de asalt spune că aceasta este o situație tipică pentru unitățile care efectuează misiuni de luptă.

Întrebat câți soldați noi a primit, fără a număra cei care s-au întors după ce au fost răniți, Oleksandr a răspuns că 5 persoane au fost trimise în batalionul său în ultimele 5 luni.

El și alți comandanți spun că recruții tind să fie slab pregătiți, creând o dilemă dacă să trimită pe cineva imediat pe câmpul de luptă, deoarece întăririle sunt extrem de necesare, chiar dacă oamenii pot fi răniți sau uciși pentru că le lipsesc cunoștințele necesare.

"La rădăcina tuturor este lipsa de oameni. Unde mergem? Nu știu. Nu există perspectivă pozitivă. Absolut niciuna. Se va sfârși cu multe morți, un eșec global. Și, cel mai probabil, gândiți-vă, frontul se va prăbuși undeva, așa cum s-a prăbușit pentru inamic în 2022, în regiunea Harkiv”, a spus Oleksandr autorilor materialului.

Un oficial militar de rang înalt a spus că mobilizarea a încetat după demiterea în august a șefilor CCT regionale, deoarece unele posturi au rămas vacante. Comandanții de la sol au confirmat că puțini oameni noi au sosit din toamnă.

Nikita, comandantul adjunct al batalionului de infanterie, a spus: „Avem o problemă directă cu personalul. Pentru că acesta este un război, iar soldații infanteriei din apărare sunt cei care mor. Vorbesc cu prietenii mei, cu ofițerii altor unități. cu infanteriștii – situația este aproape aceeași peste tot”.

Lipsa muniției și a armelor este, de asemenea, o problemă. Comandantul, a cărui unitate a fost recent redistribuită pe o nouă secțiune a frontului din estul Ucrainei, a spus că a primit 10 obuze pentru două obuziere.

Cu toate acestea, lipsa de personal poate avea un efect de domino, spun militarii ucraineni la sol.

Problemele de rotație înrăutățesc lucrurile pe câmpul de luptă. Mai ales iarna, în condiții meteorologice dificile, unitățile infanteriei ar trebui să fie rotite la fiecare trei zile sau cam asa ceva. Dar, din cauza lipsei de personal, unitățile sunt desfășurate mai mult timp - sau personalul repartizat în spate este forțat să servească pe prima linie, în ciuda faptului că sunt slab pregătiți pentru asta.

După cum notează WP, „Epuizat psihic și fizic din cauza supraîncărcării, personalul militar uneori nu își poate apăra pozițiile, permițând Rusiei – cu mai multă forță de muncă și muniție – să avanseze”.

Comandantul batalionului Oleksandr spune: "Trebuie înlocuiți. Nu sunt înlocuiți de nimeni, așa că stau acolo mai mult, le scade moralul, se îmbolnăvesc sau degerează. Sunt epuizați. Nu are cine să-i înlocuiască. Frontul se sparge. Frontul se destramă."

„De ce nu le putem înlocui? Pentru că nu avem oameni, nimeni nu merge la armată. De ce nu merge nimeni la armată? Pentru că statul nu le-a spus oamenilor că ar trebui să meargă la armată. Statul nu le-a putut explica oamenilor că ar trebui să meargă la armată. Cei care știau că trebuie să meargă, toți au fugit deja", crede el.

Serhii, în vârstă de 41 de ani, un comandant de pluton care luptă în Avdiivka, spune că el și oamenii lui sunt rareori rotați după trei zile. Cel mai adesea durează cinci zile, sau chiar 10.

Dmytro, un alt comandant adjunct de batalion dintr-o altă brigadă, a spus că soldații infanteriei sale au de obicei două zile de odihnă după 5-10 zile de ținere în linia frontului și că majoritatea soldaților săi au peste 40 de ani și lipsa lor de pregătire fizică complică problemă.

"Poți simți asta, oamenii sunt epuizați atât moral, cât și fizic. Este foarte dificil, condițiile meteorologice, bombardarea constantă. Are un impact mare asupra psihicului unei persoane", a spus Serhii.

Nikita a recunoscut: „Fiecare soldat se gândește la acel tânăr care se plimbă de-a lungul Niprului, Lvivului sau Kievului. Se gândesc la ei și vor să se odihnească. Desigur, îi apare gândul în cap: „Unii tipi doar se plimbă pe acolo. , iar noi suntem aici.” .

WP adaugă că lipsa rotației este o problemă pentru întreaga armată ucraineană, nu doar pentru infanterie de linie frontală. Soldații pot avea câteva zile libere pentru a merge acasă și a-și vedea familiile, dar rareori mai mult. Ei spun că sunt încă motivați să lupte cu ocupanții ruși, dar au nevoie și de odihnă și de mai mulți bărbați în jur.

De ce este important: Ucraina a trecut de la contraofensivă la apărare în prima linie. În conversațiile informale, luptătorii vorbesc despre lipsa de personal a unităților și nevoia de noi recruți. Guvernul nu dezvăluie oficial acest lucru, dar a pregătit un proiect de lege privind consolidarea mobilizării, pe care Rada Supremă l-a adoptat în primă lectură pe 7 februarie.

Zelenskyi a mai cerut armatei și parlamentului să pregătească o lege privind demobilizarea celor care luptă de aproape doi ani. S-a discutat varianta „demobilizării” (rotației) soldaților după 36 de luni de serviciu. Dar pentru aceasta va fi necesar să trimiți oameni să-i înlocuiască.

Zorile Bucovinei cu referire la Ukrainska Pravda, TSN