24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Sala Palatului Național al românilor din Cernăuți a răsunat de colinde, devenind neîncăpătoare pentru doritorii de a înălța vestea Nașterii Pruncului Iisus, participanți la I-a ediție a Festivalului ”Colindăm în Bucovina”

25 decembrie 2023 р. | Categorie: Cernăuți

Sala Palatului Național al românilor din Cernăuți a răsunat de colinde, devenind neîncăpătoare pentru doritorii de a înălța vestea Nașterii Pruncului Iisus, participanți la I-a ediție a FestivaluluiColindăm în Bucovina”

Pe la uşi, pe la ferestre, /Picură iar c-an poveste /Imnuri de argint din cer, /Cântece de Leru-i Ler./ Zurgălăi la cercevele,/Îngeraşi zâmbind din stele /Şi litanii risipind, /O răsfrângere de colind…” astfel, după cum scria poetul Mircea Lutic, ca într-o frumoasă  poveste, cu juvaierul frumoaselor tradiții de Crăciun s-au deschis porțile Lerului în Bucovina istorică, la Palatul Național al Românilor din Cernăuți. Or, Nașterea Domnului este anunțată în lume de creștini prin colinde. Colindatul este unul din cele mai vechi obiceiuri de Crăciun.

În Ajunul Crăciunului, Sala Palatului Național al românilor din Cernăuți a răsunat de colinde, devenind neîncăpătoare pentru doritorii de a înălța vestea Nașterii Pruncului Iisus, participanți la I-a ediție a Festivalului ”Colindăm în Bucovina”.

Cu mare bucurie le-au deschis ușile sufletului boierii culturii românești -  Societatea Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”, președinte Dumitru Caulea, care, împreună cu ”Zorile Bucovinei”, Societatea Jurnaliștilor Români Independenți din Ucraina, președinte Nicolae Toma, avându-i  parteneri pe alți boieri de viță aleasă ai culturii românești – dl Vasile Bâcu, președintele Societății pentru Cultura și Literatura Română ”Mihai Eminescu”,  Victoria Costinean, președinta Societății ”Valea Siretului”, Lilia Govornean, președintele Asociației Cadrelor Didactice de Etnie Română din Ucraina, metodistă la Institutul Postuniversitar de perfecționare a cadrelor didactice, interpreta, meșterița populară, Sofia Roșca din Marșenița, solistă a Ansamblului Etnofolcloric ”Țărăncuța”, care au  pus la cale organizarea primei ediții a Festivalului  ”Colindăm în Bucovina”.

”Vin colindătorii, Leru-i Ler” - ca pe boierii cei mari, primii i-au onorat o ceată aleasă de colindători – maeștrii Corului Regional ”Armonia” al Societății Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”, în frunte cu Artistul, dirijorul, compozitorul și președintele Dumitru Caulea, care, pentru performanţe deosebite în arta dirijorală, în promovarea cântecului patriotic şi popular românesc, prestaţie scenică extraordinară, la cea de-a XVII-a ediţie din 2017 a Premiilor Eminescu „Teiul de Aur” și „Teiul de Argint”, fondate de scriitoarea Elena Condrei, directoarea Editurii "Geea” din Botoșani, a fost desemnat cu Premiul EMINESCU şi MEDALIA ,,TEIUL DE AUR” (muzică), e laureat al Festivalului de la Teba, Festivalului de Romanțe Crizantema de Aur, Târgoviște, secțiunea creație;  cu talentata vioristă, profesoara Luminița Demianic, conducătoarea artistică a Ansamblului etnofolcloric ”Fetele din Bucovina”, vicepreședinta Societății Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”, deținătoare a Trofeului Festivalului de Romanțe ”Crizantema de Aur”, Târgoviște, care au sosit la Festival cu încă o inedită colindă - ”Seara Crăciunului nostru”, Crăciunul fiind una din cele mai mari sărbători creștine de iarnă ce vestește Nașterea lui Hristos.

Moderatorii Festivalului, jurnalista Felicia Nichita-Toma (publicația online ”Zorile Bucovinei”), împreună cu Nicolae Pridii, membru al Corului Regional ”Armonia”, al Corului de bărbați” ”Dragoș Vodă” al Societății ”M. Eminescu”, au evocat momentul divin al Nașterii Pruncului Iisus Hristos, într-un staul sărăcăcios din Betleem, când, din porunca lui Irod împărat, pentru a-l omorî pe Pruncul Iisus, al ”lumii Împărat”, au fost tăiați 14 mii de prunci, de la 2 ani în jos.

Deși s-au perindat ani, tradiția a rămas aceeași, neschimbată, mai întâi se colindă pe la case boierești, pe la gospodari de frunte. Și aici, în Palatul Național al Românilor din Cernăuți, colindătorii au înălțat până la porțile cerului, care arde luminos, colinde pentru boierii cei mari, printre care se numără și Moș Crăciun cel darnic și generos – Secretarul de stat Gheorghe Cârciu din cadrul Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, directorul Radu Cosma, diplomații români de la Consulatul General al României la Cernăuți în frunte cu consulul general Irina-Loredana Stănculescu – inima Patriei noastre istorice la Cernăuți, pentru care păstrăm în lada sufletului cele mai frumoase colinde cu recunoștința și mulțumirea pentru susținerea permanentă și ajutorul financiar acordat comunității românești din Ucraina, pentru tot ce face Țara noastră dragă pentru noi, românii înstrăinați.

Spre marea noastră nedumerire, cu toate că printre organizatorii și susținătorii Festivalului ”Colindăm în Bucovina” s-a numărat și Consulatul General al României la Cernăuți, iar cu dna consul general Irina-Loredana Stănculescu am vorbit și în ajun, n-a fost prezent nici un reprezentant al misiunii diplomatice la Cernăuți. Înțelegem că se pregăteau de Crăciun, dar pentru câteva minute putea veni dna consul general sau să trimită un reprezentant (căci suntem bucuroși de toți diplomații) pentru a onora cu prezența românii și copilașii lor adunați în sala arhiplină la sediul Palatului Național, doar reprezintă România aici,  la Cernăuți, inima căreia trebuie să bată la fel pentru toți românii, dacă totuși, în aceeași zi, cu câteva ore mai târziu, a fost prezentă la Spectacolul de colinde ce s-a desfășurat la Voloca!

Absența diplomaților, nu doar a trezit nedumerirea organizatorilor, a românilor prezenți la sărbătoare, dar a demonstrat nerespect față de societățile național-culturale implicate în organizarea acestui important Festival, față de acești copii talentați, care au reprezentat toate cele 4 raioane cu populație românofonă din ținut, dornici de Dragoste Românească, de Datini, Tradiții, de tot ce e Românesc, de moștenirea străbunilor, pentru care sediul Palatului Național în Ajunul Crăciunului a devenit neîncăpător, față de părinții lor care îi educă în spiritul iubirii de Țară, Neam, Grai, Tradiții…., mai ales în aceste timpuri dificile, când în Ucraina e război și jale, iar părinții, profesorii, prin efortul depus, s-au străduit să le aducă un crâmpei de bucurie în suflet și zâmbetul pe buze măcar pentru o zi.

Dna Consul General, pe care o respectăm și dorim ca acest respect să fie reciproc, urmează să acorde aceeași atenție tuturor românilor, societăților, nu doar unui grup favorizat! Altfel ea nu unește românii din nordul istoric al României, și așa divizați, ci mai mult îi dezbină, lucru ce se întâmplă de câțiva ani. Regretabil!!!

Misterul Naşterii Domnului ni l-a adus tânărul mesager al cântecului românesc,  Dumitru Paulencu din Voloca, dăruitul cu  talent de la Dumnezeu, discipolul maestrului Dumitru Caulea, speranța muzicii românești, cu înălțătorul colind ”Haida ler și-a leru-i doamne”, purtându-ne pe urmele celor trei magi până la ieslea unde s-a născut pruncul Iisus.

”Om bun deschide-ne poarta” - sclipiri din magia datinilor româneşti,  un inedit colind  a înflori în ramurile Pomului de Crăciun  prin încântătoarele voci ale fermecătoarelor şi talentatelor membre ale Ansamblului etnofolcloric „Fetele din Bucovina”, conduse de viorista Luminiţa Demianic, vicepreședintă a Societății Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”.

De la Voloca, oaza talentelor, unde dragostea de neam înflorește în frumoasele tradiții și datini moștenite din strămoși, sunt  păstrate cu pietate în lada cu zestre a bunicii, au mai sosit trei colindători - Gabriel Penteleiciuc cu colindul ”Bună seara la fereastră”,  Sofia Penteleiciuc – ”Sub fereastră la om bun” și Daria Popovici, care, în duet cu Dumitru Paulencu au înălțat nemaipomenit de frumos colindul ”Ziua-i mare, steaua-i sfântă”. Desigur, grație maestrului Dumitru Caulea, care se pricepe ca nimeni altul să șlefuiască talentele, toți discipolii lui din Voloca, și nu numai, membri ai Corului de Copii ”Armonia” ne-au fascinat și încântat.

.Cu o urare aleasă a ținut vârtos de coarnele plugului purtătorul Drapelului,  Nicolae Pridii din Ceahor, moderatorul spectacolului, membru al Corului Regional ”Armonia”, al Corului de bărbați” ”Dragoș Vodă” al Societății ”M. Eminescu”.

”Cu ramuri verzi de busuioc în grai”și desaga repertoriului încărcată cu colinde din ineditul Datinii Străbune, ne-a sosit şi de data aceasta Doamna cântecului popular românesc de pe Valea Siretului, interpreta, folclorista Victoria Costinean, Lucrător Emerit al Culturii din Ucraina,  conducătoarea artistică a formidabilului Ansamblu model ”Izvoraș” din Ropcea, care, prin frumuseţea şi autenticitatea costumului naţional, dar și prin ineditul colindului, ne-a bucurat sufletele cu colindele ”Sus pe deal la răsărit”, ”Sculați, sculați boieri mari”.

Din farmecul tradiției de Crăciun au împărtășit boierii culturii și artei românești - dl Vasile Bâcu, dle Victoria Costinean, Lilia Govornean, Sofia Roșca.

În ajun, Moș Crăciun vine la copiii cuminți cu daruri scumpe, pe care le pune sub pernă sau în ghetuță. Toți colindătorii au fost serviți cu dulciuri și bucate alese pregătite de Asociația Muzicienilor Români din Ucraina, Zorile Bucovine, de omul de afaceri Dumitru Morhan, directorul Fabricii de apă minerală din Budeneț, prietena noastră, dna Stela Cerchez-Leonti din Roșa, a venit cu găluște și tortă. Mulțumim tuturor!

Înălţătoarele colinde, cu farmecul lor inedit de odinioară, cu portul autentic păstrat în lada cu zestre a Neamului, au luminat Palatul Național al Românilor din Cernăuți cu inedite colinde din moşi-strămoşi, păstrate și cântate cu dragoste de Doamna Cântecului popular românesc din Marșenița, Noua Suliță, Sofia Roșca, o mare meșteriță populară cu mâini de aur, dar și pricepută gospodină – nu sunt găluște, adică sarmale,  mai gustoase decât cele gătite de Domnia Sa și puse pe masă la sărbătorile societăților românești din  ținut.

Atmosfera de Crăciun ne aduce bucurie şi ne aminteşte cu precădere de magia sărbătorilor de iarnă din anii copilăriei, de emoţia aşteptării împodobirii bradului, de clipa la care visam să-l întâlnim pe Moş Crăciun. La Crasna, veche vatră românească, aceste nestemate ale neamului s-au păstrat cu farmecul lor de odinioară. Din acest leagăn al românității a înălțat colindul drag și sfânt - ”Tu, mic copil din iesle”, talentata româncuță Daria Crețu, laureată a mai multor concursuri și festivaluri naționale și internaționale, deținătoarea Trofeului Festivalului din Moldova.

În faţa acestor podoabe inestimabile ale sufletului românesc, care ne aduc mesajul naşterii și dăinuirii, păcii şi  bucuriei, porţile Lerului se deschid pentru a înălța, după datina străbună, „Colindul drag și sfânt”, cu urările de pace în Ucraina și în întreaga lume, şi belşug pentru noul an care ne bate la uşă.  Le-am admirat prin formidabila voce a artistei, sopranei Maria Dovghei, profesoară la Colegiul de Arte ”Isidor Vorobchievici” din Cernăuți, care a venit să ne bucure sufletul cu două colinde  - ”Colinda copilului sărman” și ”De cu seară până-n zori se aud colindători”.

Cu colinde românești ne-a bătut la fereastra sufletului, vedeta românilor din nordul istoric al Bucovinei, Alueta Socolovschi, nepoata regretatului patriot român Mircea Socolovschi, care nu lipsea de la nici o manifestare națională. Luminând Sărbătoarea Nașterii lui Hristos, magia Crăciunului s-a revărsat din comoara Datinii prin frumosul colind ”S-a născut Domnul cel Sfânt” interpretat de talentata româncuță, Arina Capalb din satul Horbova, discipolă a maestrului Dumitru Caulea. Sclipiri din Pomul Datinii, două colinde - "Omul cel cu suflet bun" și "Veniți acasă de Crăciun", ne-au adus, din Boianul lui Ion Neculce surorile Anastasia și Sofia Poclitar.

Așa-i românul din Bucovina – dornic de cântec, obiceiuri și tradiții, de tot ce e Românesc. Sunt sigură, câte festivaluri am face, oricum sunt puține. Chiar seara în ajunul Festivalului ne-au sunat din Boian și, înțelegându-le ardoarea, n-am putut să-i refuzăm, căci ce poate  fi mai frumos, mai înălțător, decât feeria sărbătorilor creştine de iarnă, când bucuriile ne intră în suflet cu colindul drag şi sfânt?

Desigur, ce-i mai mulți colindători au sosit din comuna Boian. Vestea nașterii Pruncului Iisus, prin frumoasa Colindă ”Bună seara, gazdă aleasă”, ne-au adus-o talentații și drăguții discipoli ai Corului Școlii duminicale ”Mugurii ortodoxiei” de la Mănăstirea ”Nașterea Maicii Domnului” din Boian, conduși de Elena Toma, steaua magică luminând calea colindătorilor de la Liceul Liderul ”Ion Neculce”  din Boian-Hlinița, care au sosit cu o urare aleasă pentru toți românii în anul care iată-iată ne trece pragul.

Aici, în Bucovina, cea mai veche și mai frumoasă parte din trupul Moldovei, după cum spunea Marele Eminescu, mai mult ca oriunde, nu-ți poți uita tradițiile, datinile, nu  poţi uita că eşti român, fiindcă aceasta înveţi zi de zi! Exemplu ne sunt bravii bărbați, marii patrioți care înalță în sufletele noastre Tricolorul – Corul de bărbați „Dragoş Vodă” al Societății ”M. Eminescu”, dirijor baritonul Dumitru Caulea,  și care din  inima Societăţii,  ținând vârtos de coarnele tradiției, au tras o brazdă lată, înălțând cele mai alese imnuri de argint spre cer ce vor lumina întreg anul aprinse în Pomul de Crăciun prin ineditul colind  ”Cu plăvanii”.

O stea magică în Pomul de Crăciun la Palatul Național al Românilor din Cernăuți a aprins, cu sclipiri divine din ineditul Colindului, vocea de aur a Bucovinei, a Ucrainei – dăruita cu talent haric, interpreta  Ala Caștelean din Dranița, care  ne-a fascinat prin colindul ”Sub fereastră la om bun”.

Organizatorii Festivalului mulțumesc presei – domnilor Nicolae Hauca -Euromedia Cernăuți, Vasile Bâcu - Gazeta de Herța, Nicolae Șapcă -Monitorul Bucovinean, tuturor colindătorilor care au aprins o stea magică în Pomul de Crăciun la I-a ediție a Festivalului ”Colindăm în Bucovina”.

Dragi români! Să păstrăm valorile care ne-au definit ca popor de-a lungul istoriei, pe care eroii și martirii neamului le-au apărat plătind cu darul vieții! Să rămânem în unitate de credință și de ființă națională  fiii acestui neam de frunte din Europa oriunde  ne-am afla!

Să nu uităm istoria acestui pământ sfințit prin jertfa înaintașilor. Să păstrăm memoria celor ce au ctitorit o țară și ne-au lăsat moștenire o națiune! De aici porneşte identitatea noastră, secretul originalităţii şi al nemuririi noastre. Acesta este buletinul de identitate românesc. 

Organizat și desfășurat cu participarea și susținerea celor care trăim şi gândim româneşte, sperăm ca acest Festival ce ne reprezintă identitatea să devină tradițional și să aibă viață cât mai lungă, precum dorul românesc, precum credința strămoșească și colindele românești.

Dragi prieteni, dragi români! Ce poate fi mai frumos, mai înălțător, decât perioada sărbătorilor creștine de iarnă - a rugăciunilor, care înfloresc în colinde cu dragostea și dorul românesc?

Avem convingerea că,aici, în dulcea Bucovină, în cea mai veche și mai frumoasă parte a Moldovei lui Ștefan cel Mare, românii îşi vor păstra graiul şi datinile cât va răsuna colindul drag şi sfânt, nu se vor înstrăina de Grai, de tot ce e românesc.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți