
În Bucovina- Țara de Sus a Moldovei lui Ștefan cel Mare,
la Cernăuți, magia
Colindului s-a înălțat după datina străbună - au adus-o la Festivalul ”Florile Dalbe” de la vetrele lor ţăranii.

Cu rădăcini viguroase în arborele tradiţiei sfântului nostru colind, românii din dulcea Bucovină a lui Eminescu şi-au deschis porţile sufletului pentru a depăna spre porţile viitorului firul magic al Lerului ce ne leagă de străbuni. Or, magia sărbătorilor noastre creştine de iarnă, cu tot alaiul şi pitorescul lor spectaculos, moştenit din moşi-strămoşi, au adus-o de la vetrele lor ţăranii, colindători şi urători din cele patru zări - cele 4 raioane cu populație românofonă din ținut, la tradiţionala Sărbătoare a obiceiurilor de iarnă „Florile Dalbe”, devenită un reper de menţinere şi perpetuare a tradiţiilor, organizată de Societatea pentru Cultura și Literatura Română „Mihai Eminescu” din regiunea Cernăuţi și moderată cu eleganță de tinerii Marinela Cârciu și Cătălin Șcerbaniuc, s-a desfășurat la 17 decembrie curent, în sala Palatului Academic al Universităţii de Medicină din Cernăuți.

Inaugurată de preşedintele Vasile Bâcu, care a specificat contribuția adusă la organizarea Sărbătorii de întreaga echipă a prezidiului Societății – vicepreședintele Nicolae Șapcă, Gheorghe Ungureanu, prof. Ancuța Bâcu, director-adjunct la Liceul nr.6 ”Alexandru cel Bun” din Cernăuți, etc., a mulțumit Consulatului General al României la Cernăuți, dnei Irina-Loredana Stănculescu, pentru sprijin și susținere, la fel și sponsorilor, în cadrul manifestării fiind organizată o coletă de bani pentru copiii din Mariupol, strămutați temporar la Cernăuți, a prezentat oaspeții din România, printre care și fratele românilor înstrăinați Ioan Ițco, președintele fondator al revistei ”Dulce Bucovina”, președintele Asociației ”Ițco”, Suceava, Vasile Adăscăliței, președintele Asociației Prietenii Basarabiei, Bucovinei și Ținutului Herța, la eveniment fiind prezent și mecenatul Dumitru Morhan, directorul Fabricii de apă minerală din Budeneț, etc., tradiţionala Sărbătoare a obiceiurilor de iarnă „Florile Dalbe”, a aprins în inimile celor prezenţi bucuria apropierii Sfintelor Sărbători Creştine și prin piosul mesaj al dnei Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți, fiecare participant și spectator a primit în dar câte o carte de rugăciuni din partea Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, proiect finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni.
Moment deosebit de înălţare spirituală - Naşterea Domnului, este o sărbătoare pe care poporul român a marcat-o de-a lungul unei istorii zbuciumate de peste 2 mii de ani. Ne bucură faptul să constatăm că în această parte înstrăinată de Țară, aceste tradiţii frumoase ce vin din vremea biblică, a părinţilor şi străbunicilor noştri, s-au păstrat cu mai multă sfințenie.

Din an în an vin colindători tot mai frumoşi, care încearcă să exploreze în istoria şi tradiţia noastră valorile creştine. Bucuria Naşterii Domnului este păstrată prin frumoase cântări, prin colind. Mulţumim celor care ne-au lăsat şi celor care păstrează această sacră tradiţie.
Aici, în Bucovina, cea mai veche și mai frumoasă parte din trupul Moldovei, după cum spunea Marele Eminescu, mai mult ca oriunde, nu poţi uita că eşti român, fiindcă aceasta înveţi zi de zi! „Florile Dalbe” e o manifestare culturală de excepţie, organizată de Societatea „M. Eminescu” cu participarea și susținerea celor care trăim şi gândim româneşte.
Din inima Societăţii „Mihai
Eminescu”, primele şi cele mai alese imnuri de argint spre cer au luminat,
aprinse în Pomul Crăciunului prin
ineditele colinde ale maeștrilor Corului ”Armonia” al Societății Muzicienilor
Români din Ucraina, „Dragoş Vodă” al
Societății ”M. Eminescu”, dirijați de Artistul Dumitru Caulea, președintele
Societății Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”, lumina magică a Nașterii
Copilului neprihănit înălțând-o cu har, bucurie și speranță Corul de copii
”Armonia”, dirijori Dumitru Caulea și Luminița Demianic.
Florile Dalbe au înflorit în ramurile Pomului de Crăciun prin încântătoarele voci ale fermecătoarelor şi talentatelor românce, „Fetele din Bucovina”, conduse de viorista Luminiţa Demianic, vicepreședintă a Societății Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”, pe scenă năvălind cete de colindători de la Liceul românesc nr.6 ”Alexandru cel Bun” din Cernăuți, Gimnaziul nr. 17 din suburbia Roşa, conducătoare Valentina Mațaruc, de la Liceul nr.1 Vector din Cernăuți, conducător artistic Delia Rața,copiii din Mariupol (orașul ucrainean distrus de invadatorii ruși), de la Liceul din Boian, Liceul nr.1 din Ciudei, însoțiți de directorul Radu Petrașescu.
Un sentiment de bucurie și
încântare duhovnicească l-au adus, vestind Nașterea Domnului, asemenea
îngerilor de odinioară care au vestit păstorilor Nașterea, în staulul
sărăcăcios din Betleem, a celui mai curat Copil, colindătorii - rapsodul Nicolae Mintencu, acompaniat la acordeon de Mihai Diaconu, Natalia Proțiuc, Ala
Caștelean, Daria Crețu, Alueta Socolovschi, Dumitru Paulencu, etc.
Sub nimbul datinii străbune, cu ramuri verzi de busuioc
în grai, un farmec aparte i-a imprimat sărbătorii și prin frumuseţea şi
autenticitatea costumului naţional, dar și prin ineditul colindului, tinerii
membri ai Ansamblului Etnofolcloric model „Izvoraş” din Ropcea, coborâtori din
baladă, păstrători de datini și comori străbune, condus de Doamna cântecului
popular de pe Valea Siretului, cântăreața Victoria Costinean, Lucrător Emerit
al Culturii din Ucraina.
În faţa acestor
podoabe inestimabile ale sufletului românesc, care ne aduc mesajul naşterii,
păcii şi înfrăţirii, porţile Lerului se deschid pentru a înălța, după datina
străbună, „Colindul drag și sfânt”, cu urările de pace în Ucraina și în
întreaga lume, şi belşug pentru noul an care ne bate la uşă.
Felicia NICHITA-TOMA, Zorile Bucovinei, Cernăuți