24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Suntem optimiști că vom putea reîntoarce cel puțin școlile care sunt astăzi cu clase mixte

12 decembrie 2023 р. | Categorie: Cultură

Suntem optimiști că vom putea reîntoarce cel puțin școlile care sunt astăzi cu clase mixte

Comunicat 

În calitate de președinte al Alianței societăților național -culturale a românilor din Ucraina , în urma mai multor adresări de a comenta varianta finală a legii de integrare europeană a minorităților naționale , votată de Parlamentul Ucrainei ,(cu amendamente ) și despre varianta Guvernului , la care au lucrat reprezentanții minorităților, vin cu câteva precizări importante.

 

Sunt 3 nedumeriri din partea comunității noastre: 

1 În cazul minorităților nu se vorbește de Școli ci Clase ( grupe )

2 Limba procesului de învățământ în instituțiile de învățământ secundar general este limba de stat. În clasele (grupele) cu predare în limbile minorităților naționale, care sunt limbi oficiale ale Uniunii Europene, este garantat dreptul de a folosi limba minorității naționale în procesul de învățământ alături de limba de stat.”;

Problema fiind - ”alături de limba de stat”.

3 „Lista disciplinelor de învățământ (cursuri integrate) care urmează să fie studiate în limba de stat în clase (grupe) cu predare în limbile minorităților naționale, care sunt limbi oficiale ale Uniunii Europene, poate fi extinsă prin decizia instituției de învățământ”.

În primul rând, trebuie de spus că deputații au venit “alături de limba se stat “ și un nou paragraf - “Lista disciplinelor… poate fi extinsă prin decizia instituției de învățământ”.

Așadar , Guvernul, în colaborare cu reprezentanții minorităților din Ucraina ( Alianța reprezintă comunitatea româneasca ), au elaborat o variantă, însă Parlamentul a venit cu amendamente , schimbări . 

Să luăm pe rând fiecare punct 

1 De ce clase ( grupe ) cu predare în limbile minorităților naționale, care sunt limbi oficiale ale Uniunii Europene și nu Școli ? Bună întrebare . 

Probabil ne-ar plăcea să se spună Școală românească , dar… în legislația din Ucraina (Legea Învățământului din 2017 și legea învățământul mediu general 2020) nu există termeni de genul Școala ucraineană, gimnaziu ucrainean , instituție ucraineană de învățământ . 

Sunt Școli primare , școli speciale , școli de artă ,școală sanatoriu,

școală de reabilitare socială și Gimnaziu , Liceu , cu predare intr-o limbă sau mai multe(după caz) Conform Autonomiei școlilor ( instituției de învățământ ) se poate schimba limba de predare în toată școala ( exemplu , școlile din reg. Odesa din “moldovenească” în română- 3 școli ) sau deschiderea unei clase cu predare într-o altă limbă ( la cererea părinților pentru a cel puțin 5 copii). Școli în loc de Clase ( grupe ) -ar însemna o “lovitură” în Autonomia școlilor . 

Începând cu legea învățământului secundar 2020 ( art. 5 punct 7) se vorbea de clase nu școli -« Dreptul la educație în limba poporului băștinaș sau a minorității naționale a Ucrainei, alături de limba de stat se realizează în clase separate cu studierea în limba corespunzătoare, care se deschid în conformitate cu cerințele prezentei legi “ .

Ciudat este că astăzi unii din membrii așa-zisei “uniuni interregionale “ cer cu voce tare Școli , nu Clase ! Iar doamna Bojescu ,liderul lor (doar ea știe cum a ajuns acolo în ultimul moment ) la întâlnirea cu Prim-ministru al Ucrainei și alți reprezentanți ai minorităților din Ucraina, nu a zis o vorbă de Școli , dar tot de încălcări de Constituție , bâlbâindu-se de emoții și incompetență . 

De ce nouă românilor ne convine Clase ( grupe) și nu Școli ? 

Cu siguranță Statul Ucrainean nu va lovi în autonomia școlilor ( instituțiilor de învățământ ), care au dobândit multe libertăți - autonomia administrativă , financiară … Dar să presupunem că se dă liber la … fiecare își ia școlile - ucrainenii ale lor și cele foste rusești , noi pe ale noastre , ungurii la fel. Vom striga în gură mare de bucurie sau vom plânge ? Vom plânge !!!

Din 1989 noi românii am pierdut foarte multe școli . Unele s-au transformat în curat ucrainene , multe sunt și cu clase paralele - clasă cu română de predare și una paralela ,în ucraineană . Vă închipuiți care ar fi rezultatul , când școlile cu clase paralele vor lua decizia la ce limbă să treacă ? 

Ne convine Clase ( grupe ) căci vom putea la maxim profita de autonomia școlilor , unde o putere de decizie o au părinții , profesorii , administrația locală . Trei laturi puternice din care 2 putem lua de partea noastră - burse copii , burse profesori ,+ dotarea școlilor - toate prin Finanțare din partea statului Român. Rezultatul să fie următorul : în școală cu clase paralele , cu timpul să nu mai fie doritori ( părinți ) să-și dea copilul în cea cu limba ucraineană de predare . 

De ce ne convine și grupe ? 

Sunt sate românești care au doar școală cu limba ucraineană de predare . Folosind metoda descrisă mai sus - inițial deschidem grupe pentru studierea limbii române( cu burse pentru copii și profesor ), ca mai apoi - clase cu predare în limba română . Este nevoie de doar 5 ( minim) copii pentru a deschide o clasă cu predare în limba maternă . 

Insistența și propunerile Alianței au dus la schimbările de astăzi în educație pentru Minoritățile a căror limbă este oficială a UE , astfel am reîntors situația de acum 35 de ani , dacă vorbim de numărul obiectelor în română și de stat.. 

2 “ Limba procesului de învățământ în instituțiile de învățământ secundar general este limba de stat. În clasele (grupele) cu predare în limbile minorităților naționale, care sunt limbi oficiale ale Uniunii Europene, este garantat dreptul de a folosi limba minorității naționale în procesul de învățământ alături de limba de stat.”;

Problema fiind – ”alături de limba de stat ”

E corect din punct de vedere juridic să fie adăugată fraza “ alături de limba de stat “, căci mai jos se precizează că învățământul secundar inferior ( gimnazial )și cel secundar superior ( de profil ) este în limba maternă. Și …concret precizate care sunt obiectele cu predare în limba de stat . 

Alături nu este ”împreună” (așa au scris majoritatea ziarelor din România ) inducând în eroare populația , care astăzi crede că merge vorba de bilingvism ( obiect predat în două limbi ), cu consecințe devastatoare . Nu ! Este Ok ! Sunt obiecte în română si concret sunt numite disciplinele în limba de stat ( limba ucraineană, literatura ucraineană , istoria Ucrainei și în Liceu se mai adaugă la cele 3 și Apărarea patriei ). 

3 “Lista disciplinelor de învățământ (cursuri integrate) care urmează să fie studiate în limba de stat în clase (grupe) cu predare în limbile minorităților naționale, care sunt limbi oficiale ale Uniunii Europene, poate fi extinsă prin decizia instituției de învățământ”.

Din punct de vedere juridic este Ok , de altfel ar fi o lovitură la autonomia școlilor . 

Care sunt riscurile ? Evident că se pot mări numărul disciplinelor în limba ucraineană - școala decide ( părinți , profesori ) și administrația locală . 

Dacă școala va deveni o carte de vizită a României - dotare, condiții , calitate , burse copii, burse elevi , schimb de experiențe , tabere copii, profesori … nu cred că o așa școală va încerca să mărească numărul obiectelor în ucraineană , în detrimentul disciplinelor în română . 

Dar … avem problema lipsei cadrelor didactice în limba română și urgent trebuie de găsit soluții , căci avem o cruntă realitate când directorul școlii este nevoit să angajeze un profesor care nu cunoaște limba română . 

Asemenea trebuie să ne gândim la viitorul Liceelor care depinde de încrederea părinților și anume că odrasla lor va da bine Bacul ( зно) în ucraineană - limba ucraineană, literatura ucraineană , istoria Ucrainei , matematica .. Știut este fenomenul când părintele după clasa 9 își dă copilul în Liceu cu predare în ucraineană . 

Părerea mea personală este că nu ar fi o tragedie ca obiectele “bazele dreptului” și “matematica “în Liceu să poată fi alese de Conducerea școlii ca obiecte predate în limba de stat , la cererea părinților . 

Alianța din teren ( Ucraina ) și instituțiile statului Român au răsturnat situația crezută imposibil de rezolvat . Cred că demult a venit timpul să ne unim în sfârșit forțele , să lăsăm supărările personale și să ne apucăm de treabă . Să muncim pentru viitorul școlilor noastre , copiilor noștri , limbii și tot ce înseamnă românesc . 

Cu respect, Dumitru Caulea, Președintele Alianței societatilor național -culturale a românilor din Ucraina