Pe cărări de dor românesc spre inima Bucovinei - românii din Cernăuți au dat mână cu mână cu frații din Câmpulung Moldovenesc
Grație fratelui nostru drag, așa-i spunem, așa este, Ioan Ițco, fondator și editor al revistei ”Dulce Bucovina”, președinte al Asociației ”Ițco” Suceava, român cu suflet mare, la Câmpulung Moldovenesc s-a desfășurat cea de-a patra ediție a Galeriei Oamenilor de Seamă din Sudul și Nordul Bucovinei.
Susținut doar de câțiva prieteni care îi împărtășesc năzuințele, dl Ioan Ițco ne-a scos și pe noi în lume, i-a făcut cunoscuți în România și pe românii uitați din cealaltă Bucovină ruptă în două, acordându-ne onoarea să ne numim printre personalitățile de vază ale Bucovinei întregite, fapt pentru care îi adresăm mulțumiri și-i prețuim entuziasmul.
Astfel, neobositul, visătorul nostru prieten și frate întru crez și aspirații Ioan Ițco, cu cerbicie, ca un adevărat senior, cu dragoste și implicare sufletească a creat această Galerie a personalităților Bucovinei, și-a adus contribuția la adevărata prețuire a personalităților de valoare, căci nu are neamul nimic mai de preț decât oamenii și realizările lor, prezentându-i românilor din comunele Iacobeni, Ciudei, Oprișeni, Câmpulung Moldovenesc.
Grație altui mare patriot, excelent administrator și gospodar, primarului din Ciudei, Anatol Pițu, un grup de frați întru latinitate din această frumoasă și pitorească comună românească din Bucovina istorică, în preajma celei mai mari Sărbători Naționale a Bucovinei, au dat mână cu mână sub flamura Tricolorului la sărbătoarea sufletului românesc, unind astfel spiritual Bucovina ruptă în două prin cultură şi turism.
Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți