24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

”Din Boian la Vatra Dornei…” toți avem același dor, aceeași rădăcină românească – pagini din trecutul românesc al Marelui Boian, reînviate într-o carte cu parfum de dragoste românească – ”La răspântia Boianului și perdelele negre”

23 noiembrie 2023 р. | Categorie: Bucovina

”Din Boian la Vatra Dornei…” toți avem același dor, aceeași rădăcină românească – pagini din trecutul românesc al Marelui Boian, reînviate într-o carte cu parfum de dragoste românească – ”La răspântia Boianului și perdelele negre”

Azi am trăit adevărate clipe de bucurie să văd atâta dragoste românească față de sacrele valori ale neamului, față de tradiții, de grai, de înaintași, de costumul popular, păstrat cu pietate în lada cu zestre a bunicii, într-o școală mixtă, adică cu predarea în română și ucraineană - Liceul Lider ”Ion Neculce” din Boian Hlinița, pe când într-o școală românească nu vezi atâta podoabă din tezaurul popular strămoșesc, atâta dragoste de Neam, Grai, Străbuni. Or, avea perfectă dreptate regretatul nostru coleg, scriitorul Dumitru Covalciuc, când afirma că fiecare școală chiar dacă e mixtă, e tot o școală românească, unde se învață ROMÂNA. Le-am admirat cu ochii în lacrimi la Baștina mea dragă, astfel numesc satul natal al soțului Nicolae Toma, redactorul-șef al publicației ”Zorile Bucovinei”, Cetățean de Onoare al Boianului, unde întotdeauna revin Acasă. Am spus nu o dată că mi-am împărțit inima în două iubiri – Voloca mea natală și satul drag Boian, devenind fiica lui prin adopție. Or, aici, nu demult, ne-am luat rămas bun pentru totdeauna de la mama noastră spirituală – Doamna Limbii Române, profesoara, patriota Eleonora Bizovi.

Bucurie și dragoste – aceste stări ale sufletului ce ne face fericiți, ne dăruiesc clipe încărcate de prea plinul iubirii și mândria că suntem dintr-o rădăcină veche, dar trainică în pământul acesta străbun multpătimit. N-am simțit demult această stare de euforie, de împlinire, mai ales acum, în ultimul timp, cu durerile și rănile războiului, cu rănile trecutului nostru românesc sângerânde în suflet… Le-am trăit din nou pe viu grație apariției unei cărți – o adevărată sărbătoare. Or, fiecare ediție de carte românească e o sărbătoare a sufletului românesc. Am trăit-o pe viu grație osârduitoarei care le-a dat viață celor două volume a romanului ”La răspântia Boianului și perdelele negre”, autoare Viorica Chibac-Cuciureanu- dna profesoară Lilia Govornean, președinta Asociației cadrelor didactice de etnie română din Ucraina, metodistă la Institutul postuniversitar de perfecționare a cadrelor didactice, excepționalei directoare Svetlana Hauca, care a organizat neuitata sărbătoare a cărții, știe să-și cinstească înaintașii, să prețuiască valorile, să-și onoreze oaspeții…

Puține avem asemenea clipe sublime de înaltă vibrație românească, alături de acești frumoși vlăstari de viță românească, care poartă cu mândrie costumul popular, păstrat în lada cu zestre străbună, se pricep să încânte oaspeții cu vorba dulce românească, cu înălțătoarele lor cântări, i-am admirat și-i admir ori de câte ori revin Acasă, la Boian. Sunt frumoși, veseli, isteți, își iubesc portul, graiul, satul natal, Bucovina. Sunt demni continuatori ai predecesorilor. Le-ar surâde sufletul și regretaților soți, patrioților, prof. Vasile și Eleonora Bizovi. Îmi mărturisea odată întristată, dna Eleonora: ”Atât de tare mă doare inima, când văd cum boincenii se înstrăinează de neam, cei mici când mă întâlnesc se salută în ucraineană”. S-ar bucura, sigur. În pofida faptului că școala e mixtă, dar tot românească, cum am spus, manifestarea s-a desfășurat doar în limba română ceea ce n-ași putea spune de unele școli cu limba română de predare care organizează manifestări în limba ucraineană din propria inițiativă.

Bravo directoarei care a transformat lansarea de carte într-o adevărată lecție de dragoste de neam, de iubire pentru odoarele sfinte, pe care ni le-au lăsat strămoșii pentru perpetuarea românismului pe acest picior de plai mioritic. L-a impresionat și pe dl ministru plenipotențiar Nicolae-Dan Constantin, diplomat în cadrul Consulatului General al României la Cernăuți, care a sensibilizat reușita manifestării, adresându-le mulțumiri dnei directoare Svetlana Hauca și îngrijitoarei romanului, Lilia Govornean,specificând eforturile depuse de România pentru a susține comunitatea românească din Ucraina, care au sporit, fiind materializate nu doar prin proiecte, conștientizând că asemenea evenimente duc mai departe tradiția și întăresc dovezile apartenenței noastre de veacuri pe aceste meleaguri, diplomatul român ne-a asigurat de sprijinul și susținerea Consulatului General al României și în continuare. .

  Or, trecutul  românesc uitat al acestei istorice comune cu inestimabile comori spirituale ce-şi are izvorul pe moşia cronicarului Ion Neculce, cântat atât de frumos de Eminescu în „Doina” , a prins viaţă în paginile acestei cărţi  datorită proiectului ACDERU, finanțat de Guvernul României prin Departamentul pentru Românii de pretutindeni, fapt pentru care dna Lilia Govornean a adresat alese mulțumiri, de asemenea, familiei autoarei, nepoatei Elena Chibac, care a păstrat manuscrisele bunicii, eruditei învățătoare, Viorica Chibac-Cuciureanu.

Cuvinte de preţuire pentru autoarea care a scris cu atâta dragoste despre ”perdelele negre” , dar și despre cele albe, pentru cei care au muncit la editarea cărţii, la organizarea evenimentului, au adresat Olga Ostafi, reprezentant al Departamentului Învăţământ şi Ştiinţă ARS, viceprimarul Vasile Babii, publicista Maria Toacă, îngrijitoarea volumului ”La răspântia Boianului” de aceeași autoare, președintele Societății ”M. Eminescu” Vasile Bâcu, redactorul-șef al Gazetei de Herța, jurnaliștii Felicia Nichita-Toma, Vitalie Zâgrea, Vasile Carlașciuc, scriitorul Gheorghe Botă, nepoata autoarei,  Elena Chibac.

Directoarea Svetlana Hauca, grație căreia Liceul Lider ”Ion Neculce” din Boian-Hlinița a găzduit această mare sărbătoare a cărții – lansarea celor două volume a romanului ”La răspântia Boianului și perdelele negre”, a ținut să sensibilizeze dragostea pe care autoarea romanului a nutrit-o față de neamul său,  și-a consacrat viața generației de elevi, și-a iubit cu sufletul Neamul, adresând mulțumiri tuturor celor care au contribuit la editarea cărții - DRP, Liliei Govornean, familiei Chibac.

Dna Lilia Govornean, îngrijitoarea ediției, ne-a adus vestea îmbucurătoare că, în sfârșit, în întreaga Ucraina așa zisa ”limbă moldovenească” a fost înlocuită cu limba română, dând citire câtorva fragmente din roman, mulțumind DRP și Consulatului General pentru susținere.

Prin apariţia respectivului roman, îngrijitorii cărții nu numai că readuc la viaţă pagini din istoria zbuciumată a acestei frumoase vetre româneşti din nordul înstrăinat al Bucovinei, ci îi aduc şi un omagiu regretatei autoare, rămasă în umbra uitării, neapreciată la justa-i valoare în timpul vieţii.

A fost o formidabilă sărbătoare a Cărţii Româneşti. Le mulţumim celor care au organizat evenimentul de excepție şi au osârduit asupra editării romanului, aşteptând lumina unui nou răsărit de soare – apariţia unei noi cărţi, care să ne amintească că suntem un neam vechi de frunte printre popoarele Europei, trebuie să ne păstrăm ce-i al nostru din moși-strămoți – identitatea națională.

Felicia Nichita-Toma pentru Zorile Bucovinei, Cernăuți, Bucovina