25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Maia Sandu le-a mulțumit soldaților ucraineni: „Fără lupta voastră, Moldova ar fi devenit următoarea țintă a Rusiei”

22 noiembrie 2023 р. | Categorie: Politic

Maia Sandu le-a mulțumit soldaților ucraineni: „Fără lupta voastră, Moldova ar fi devenit următoarea țintă a Rusiei”

Președintele Republicii Moldova, Maia Sandu, și-a exprimat recunoștința față de apărătorii Ucrainei pentru lupta împotriva agresiunii ruse. Politicianul a anunțat acest lucru în cadrul unui briefing comun cu șeful statului ucrainean Volodymyr Zelenskyi și șeful Consiliului European, Charles Michel, la Kiev, pe 21 noiembrie.

„Știm că fără această rezistență, fără această luptă, țara noastră ar deveni următoarea pe lista țintelor de ocupație ale Federației Ruse și, cred, nu ultima pe listă. Protejând Ucraina, protejezi și Moldova. ”, a spus Sandu.

Preşedintele a subliniat că Moldova va continua să sprijine Ucraina, scrie Suspilne.

"Ucrainenii vor fi întotdeauna primiți în țara noastră atâta timp cât va fi necesar. Drumurile noastre, căile ferate, rutele noastre de solidaritate vor ajuta mărfurile ucrainene să ajungă pe piețele de export. Ajutăm grupurile ucrainene la deminare, Moldova oferă ajutor umanitar Ucrainei, ajută la asigurarea alimentării cu energie”, a spus politicianul.

Sandu a mai subliniat că „să fii alături de Ucraina înseamnă să sprijini formula de pace în zece puncte ale lui Zelenskyi”.

Pe 21 noiembrie, președintele Republicii Moldova a venit la Kiev și, împreună cu Volodymyr și Olena Zelenskyi, a onorat memoria celor decedați în timpul Revoluției Demnității.

În Ucraina, 21 noiembrie este sărbătorită ca Ziua Demnității și Libertății, instituită în cinstea celor două revoluții care au avut loc în Ucraina în 2004 și 2013.

Zorile Bucovinei cu referire la Bukinfo