24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Credința, Dumnezeu, trebuie să fie în sufletul fiecăruia dintre noi, afirma marele Eminescu, la fel precum iubirea de Neam, de Grai – Hramul Bisericii Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Sfințirea picturii unuia dintre cele mai vechi locașuri de închinare de la Maidan, Storojineț, de pe fosta moșie a Făuritorului UNIRII Bucovinei cu România – Iancu Cavaler de Flondor

21 noiembrie 2023 р. | Categorie: Bucovina

Credința, Dumnezeu, trebuie să fie în sufletul fiecăruia dintre noi, afirma marele Eminescu, la fel precum iubirea de Neam, de Grai – Hramul Bisericii Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil”. Sfințirea picturii unuia dintre cele mai vechi locașuri de închinare de la Maidan, Storojineț, de pe fosta moșie a Făuritorului UNIRII Bucovinei cu România – Iancu Cavaler de Flondor

Înnobilat cu vrednicia de a sluji Credința Strămoșească Ortodoxă și Neamul, protopopul de Storojineț, Sfinția Sa Vasile Covalciuc, e vrednic duhovnic al românilor înstrăinați de pe acest picior de plai străbun care, împreună cu frumoasa sa familie – preoteasa Maria, fiul mai mare, părintele Gheorghe Covalciuc, dar și ceilalți 4 fii – Vasile, Ștefan, Ioan, Mina - păstrează cu pietate cele Sfinte ale Neamului.

Astăzi, cea mai veche Biserică Românească din Storojineț ce are aproape 240 de ani, ”Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din or. Storojineţ,  a Eparhiei Cernăuților şi a Bucovinei, parohi Gheorghe Covalciuc și Vasile Covalciuc, protopop de Storojineţ,  de pe fosta  moşie a Artizanului Unirii Bucovinei cu Ţara-Mamă, Iancu cavaler de Flondor,  în curtea căreia și-a găsit locul de veci Întregitorul de Țară, în cripta familiei sale, a flondorenilor, unde i se află mormântul, și-a sărbătorit hramul.

În lumina dumnezeiască a evlaviei ortodoxiei, enoriașii bucurându-se de prezența și harul divin al ÎPS Mitropolitului Cernăuțiului și a Bucovinei, Meletie, și Mitropolitului de Bănceni, Longhin, de mesajul călduros în care a pulsat inima Țării-Mamă și grija ce le-o poartă copiilor înstrăinați, rostit de ministrul plenipotențiar Nicolae - Dan Constantin, diplomat la Consulatul General al României la Cernăuți, a fost sfințită pictura Bisericii, realizată grație sprijinului financiar al Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, fapt sensibilizat și de părintele Vasile Covalciuc, care a adresat mulțumiri Patriei istorice, în deosebi, Secretarului de stat DRP, Gheorghe Cârciu, directorului Radu Cosma, dnei Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți, dlui ministru Nicolae Dan-Constantin, fostului primar Mykola Karliiciuk, deputat în Consiliul local Storojineț, care nu lipsește nicicând de la sfânta liturghie și care a fost printre puținii deputați care au votat pentru susținerea Bisericii Ortodoxe Ucrainene…

O vorbă înţeleaptă spune că fiecare dăruieşte ce are în suflet.  Semănător de lumină întru Hristos, părintele protopop de Storojineţ, Vasile Covalciuc, dăruieşte  iubire, bunătate şi înţelepciune. Din dragoste pentru enoriaşii săi, generosul duhovnic înmulţeşte această iubire prin grija ce-o poartă pentru educaţia tinerei generaţi, dar  şi prin crearea, deschiderea Şcolii duminicale pe lângă Biserica „Sfântul Mucenic Gheorghe” din Storojineţ, de pe fosta moşie a lui Iancu Flondor. Inaugurat la 1 decembrie 2018, în Ziua Naţională a României, când întreaga suflare românească sărbătorea Centenarul Unirii, lăcaşul înţelepciunii a fost sfinţit de către ÎPS Meletie, Mitropolitul Cernăuţiului şi Bucovinei, în prezenţa unui impunător sobor de feţe bisericeşti. În lipsa unei şcoli cu limba română de predare la Storojineţ, aici, la Şcoala Duminicală a părintelui protopop Vasile Covalciuc, peste 150 de copii, grație străduinței și erudiției dascălului lor iubit, părintelui Gheorghe Covalciuc, fiul mai mare al protopopului de Storojineț,  învăţă şi româna.

Să nu uităm că în grija Sfinției Sale, părintelui protopop Vasile Covalciuc, și a excepționalei sale familii, au fost mii de refugiaţi din teritoriile ocupate de invadatorul rus, care au fost nevoiţi să-şi părăsească casele. Generoasa-i soție, preoteasa Maria, găsind alinare şi balsam pentru fiecare îndurerat. Bunătatea sufletească, generozitatea, grija părintelui protopop, a familiei sale,  a colaboratorilor acestui Centru de Binefacere de pe lângă Biserica „Sfântul Gheorghe” din Storojineţ, Şcoala Duminicală, coordonată de părintele Gheorghe Covalciuc, simţind-o peste 100 de mii de refugiaţi. 

Merită de menţionat şi faptul că Sfinția Sa Vasile Covalciuc, protopop de Storojineţ, un mare duhovnic bucovinean, cel care reprezintă conștiința neamului, inima şi sufletul nostru pur,  un fidel susţinător în toate al românilor înstrăinaţi şi al celor nevoiaşisprijină şi acordă o mână de ajutor duhovnicesc şi material la organizarea unor  sărbători şi manifestări cu suflu naţional-patriotic, în deosebi,  Ziua Naţională a României, Ziua Bucovinei, omagierea lui Iancu Cavaler de Flondor, Făuritorul Unirii Bucovinei cu România, anual organizează şi oficiază, împreună cu  alţi prelaţi români, cu lideri de societăţi, pelerinaje şi parastase de pomenire a martirilor români, masacraţi  la Lunca,  la Fântâna Albă, etc.

Sfânta Liturghie, la care a participat un număr foarte mare de credincioși, a fost oficiată de ÎPS Mitropoliții Meletie și Longhin, de un impunător sobor de sfinte fețe bisericești din Ucraina și România în frunte cu Sfinția Sa, părintele Vasile Covalciuc, cel care, împreună cu părintele paroh Gheorghe Covalciuc, timp de trei ani au osârduit la renovarea vechiului templu al dăinuirii Credinței Neamului.

Credincioșii de la Biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” au primit binecuvântare arhierească la hramul locașului lor de închinare. În cuvântul său duhovnicesc, ÎPS Mitropolitul Meletie a evocat importanţa valorilor creştine şi rolul sfinţilor arhangheli în viaţa fiecăruia dintre noi.

Părintele Vasile Covalciuc a mulțumit mitropoliților Meletie și Longhin pentru frumoasa slujire, tuturor slujitorilor altarului, relevând situația dificilă în care se află Biserica Ortodoxă ucraineană, când sunt efectuate percheziții, acaparate lăcașele sfinte, referindu-se și la procesul judiciar împotriva Mitropolitului Longhin în grija căruia se află peste 400 de copii, mulți dintre ei bolnavi, cu dezabilități, specificând ajutorul acordat de Biserică armatei ucrainene, refugiaților din estul și sudul Ucrainei, rămași fără casă, fără acoperiș deasupra capului, că nu e atât de ușor să adăpostești zilnic 6-10.000 de refugiați, să-i hrănești, să-i îmbraci și să-i cazezi, să le porți de grijă, precum o face Mitropolitul de Bănceni, Longhin, care este persecutat, gând continuat și de deputatul Mykola Karliiciuk.

Cu harul său divin, ÎPS Longhin a specificat că ”Biserica e casa de rugăciune pentru toate neamurile care vor înălța rugăciuni lui Dumnezeu, mulțumindu-le  credincioșilor  pentru ” căldură mare a rugăciunii, Să vă păstrați credința, nimic să nu schimbați, fiindcă azi vin mulți prooroci mincinoși. Toți spun, dacă veniți la noi sunteți mântuiți. Nu! Dacă trăiți în adevărul credinței sunteți mântuiți. În aceste biserici au plâns și s-au rugat strămoșii noștri. Lacrimile voastre se întâlnesc cu ale lor. Pe aici venim în lumea asta și de-aici plecăm din lumea aceasta”, mulțumind părinților Vasile și Gheorghe Covalciuc pentru bucuria de a sluji împreună la acest sfânt praznic. Referindu-se la judecata pe care a avut-o, IPS a spus: ”Suntem judecați pentru Dumnezeu, nu pentru faptele noastre rele, să nu vă fie rușine cu noi. Suferim cu Domnul nostru Iisus. El tot a suferit, măcar că nu a avut nici o vină. A murit pentru noi, și-a vărsat sângele pe cruce ca să spele păcatul întregii omeniri”.

În aceste timpuri tragice pentru Ucraina, România, Patria noastră istorică, e acea care o sprijină și o ajută în toate. Dl ministru plenipotențiar Nicolae-Dan Constantin a concretizat sprijinul pe care-l acordă România Ucrainei, elevilor români și profesorilor de română prin acordarea de burse, asociațiilor prin proiecte nerambursabile.

”E o bucurie pentru enoriași. Totul ceea ce vedem aici este rodul strădaniei dumneavoastră susținuți de părinții Vasile și Gheorghe Covalciuc, al Bisericii ucrainene. Sunt mândru că și România a reușit să contribuie la finanțarea acestei minunății. Departamentul pentru Românii de Pretutindeni a reușit să finanțeze printr-un proiect o parte din picturile interioare. România, în ultimii ani, în deosebi de la invazia pe scară largă a Federației Ruse, a sprijinit foarte mult Ucraina, nu doar comunitățile românești, ci și pe ucrainenii strămutați din zonele fierbinți. – ajutoare umanitare, financiare prin proiecte nerambursabile și nu doar această biserică, ci și alte sfinte locașe din regiune pentru definitivarea picturii. Un sprijin mare este acordat copiilor și dascălilor care studiază sau predau în limba română prin burse. Acest ajutor se extinde pentru copii din clasele 1-8. Ați fost beneficiari ai locurilor în Taberele Arc, acordate de Guvernul României prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni”. Diplomatul român, exprimându-și convingerea că împreună cu colegii de la Consulat și din  Ucraina vor face tot posibilul să le acorde sprijin și în continuare, i-a mulţumit părintelui Vasile Covalciuc pentru tot ce face pentru păstrarea credinţei ortodoxe, românismului, pentru perpetuarea valorilor naționale, a îmbrăcat în mândru Tricolor și a depus un coş de flori  la mormântul Făuritorului de Țară, Iancu Cavaler de Flondor.


Şi fostul primar Mykola Karliiciuk, de asemenea,  i-a adresat cucernicului protopop mulţumiri şi laude pentru cuvântul său ziditor, pentru generozitatea cu care-şi îndrumă enoriaşii.

Vrednici slujitori ai altarului, părintele Vasile, alături de fiul său, părintele Gheorghe, a mulţumit Statului Român, conducerii Departamentului pentru Românii de Pretutindeni pentru ajutorul financiar acordat la renovarea Sfintelor locaşe de închinare – Biserica „Sfinţii Arhangheli Mihail şi Gavriil din Maidan, Storojineţ, Biserica „Sfântul Gheorghe” din centrul oraşului.

Astfel precum fiecare biserică are propriul ei înger protector, fiecare dintre noi avem un înger păzitor, care ne veghează, ne ocroteşte. Fie ca acest înger protector să ne călăuzească paşii spre izvorul credinţei, să avem posibilitate să-i înălţăm Celui de Sus ruga în limba strămoşilor – în ROMÂNĂ. Să nu uităm că rugăciunea e primită doar atunci, când ne rugăm în graiul mamei.

Felicia Nichita-Toma, Zorile Bucovinei, Cernăuți