
Ion Suruceanu s-ar afla în comă indusă. Afost transportat în Germania, pentru că starea de sănătate a maestrului este una extrem de gravă
Vestitul interpret Ion Suruceanu a fost transferat ieri la tratament în Germania, așa cum ar fi planificat familia acestuia, pentru că starea de sănătate a maestrului este una extrem de gravă. Interpretul s-ar afla în comă indusă, scrie tv6.press.ro.
Ion Suruceanu a fost internat la începutul acestei luni cu pneumonie în secția de reanimare a Spitalului Republican, Timofei Moșneaga, iar acum câteva zile starea lui s-a agravat.
Familia împreună cu cei mai apropiați prieteni au decis să îl transporte la tratament în Germania,
Reamintim că, interpretul are 74 de ani suferă și de diabet, lucru pe care nu l-a ascuns niciodată. A fost numit Artist al poporului în 1990, iar în 2004 s-a ales cu distincția de Cavaler al Ordinului Republicii.
Ion Suruceanu și-a început activitatea de interpret cu 54 de ani în urmă. Printre melodiile cele mai cunoscute se numără: „Numai tu”, „Ce seară minunată”, „Luna, luna”, „Melancolie”, „Eu dansez, tu dansezi”, „Sărut, femeie, mâna ta”, „Anii tinereții”, „Maria”.
Informează Zorile Bucovinei cu referire la unica.md