
Ce e mai frumoasă decât studenția? Anii de studenție sunt clipe frumoase de care ne amintim toată viața
17 noiembrie e o zi specială pentru cei care își doresc viitorul acum în prezent și nu uită nici de trecut
Studențimea a fost, este și va fi una dintre cele mai importante căi de înțelepciune, de a deveni o personalitate care va descoperi, va cerceta sau va studia diferite idei. Fără ei noi nu ne putem închipui viitorul. Dacă elevii la școală se formează ca personalități, studentul la universitate își pune punctul culminant în studiul său.
Noi învățăm toată viața. Pentru cineva e o profesie, pentru altul de a se realiza în diferite domenii. Studenții ne apără înțelepciunea, aderând la totul ce e mai bun și mai frumos. Ei sunt idealul fiecărei generații. Anii studenției sunt clipe frumoase de care ne amintim toată viața. Aceste momente de bucurie și fericire sunt importante ca studențimea să devină o perioadă de aur.
Nu trebuie să uităm nici de pilonii care ne țin, ne formează în această perioadă, ne îndrumă și ne susțin. Profesorii noștri care cu munca lor ne dau aripi de zbor, sunt cei care ne descoperă nucleul înțelepciunii. Fără ei noi nu vom deveni ceea ce dorim.
Anii de studenție sunt cei mai frumoși, unde întâlnim prieteni adevărați, îndrumători și chiar dragostea. Sunt timpuri de veselie, fericire dar și nopți nedormite. Fără aceasta noi nu ne vom putea realiza.
Felicit colegii și mulțumesc profesorilor pentru străduința de a ne îndruma în viață. Sunt fericit că am nimerit într-o familie studențească adevărat fericită și călduroasă, care se încălzește cu inima. Munca voastră să devină visul vieții voastre. Multă înțelepciune, fericire, noroc și putere.
Șcerbaniuc Cătălin, student în anul IV la Universiteatea Națională din Cernăuți.