
Doina Aldea-Teodorovici ar fi
împlinit azi 65 de ani
Marea artistă Doina
Aldea-Teodorovici, interpretă de muzică ușoară, s-a născut pe 15 noiembrie 1958, în Chișinău, în
familia intelectualilor Eugenia și Gheorghe Marin. Tatăl său a fost scriitor și
jurnalist, iar mama – profesoară de limba și literatura română, director
adjunct la școala nr.1 din Chișinău . În
anii 90, împreună cu soțul său, compozitorul Ion Aldea-Teodorovici, au format un
cuplu care a devenit simbolul Mișcării de Eliberare Națională.
În noaptea de 29 spre 30 octombrie 1992, Doina și Ion au murit într-un accident tragic, în România.
În 1993, Doinei Aldea-Teodorovici i s-a acordat Ordinul Republicii, post-mortem.
Talentul artistic al Doinei s-a manifestat încă din copilărie. De la vârsta de 6 ani și până în clasa a 8-a, Doina participă la dublarea filmelor în română la Studioul „Moldova-Film”. Concomitent studiază muzica în particular. De la vârsta de 14 ani ani activează în ansamblul „Moldoveneasca” cu care întreprinde turnee în toate republicile unionale, dar și în Mongolia, Algeria, Germania, Cipru, la festivalul tineretului din Cuba.
În 1975 a absolvit școala nr.1 româno-franceză din Chișinău și tot în acest an, împreună cu Iuri Nikolaev, a fost moderatoare la emisiunea „Șire krug”. În 1979 absolvește Universitatea de Stat din Chișinău, Facultatea de Filologie, specialitatea limba și literatura română. Din 1979 până în 1988 a lucrat în calitate de profesoară de literatură universală la Universitatea Pedagogică de Stat „Ion Creangă” din Chișinău.
În anul 1981 se căsătorește cu Ion Aldea-Teodorovici. La 5 august 1982 se naște fiul lor, Cristofor Aldea-Teodorovici.
Din 1982, Doina își descoperă o altă latură a talentului său, cea de interpretă de estradă. Din acest an, ea este nedespărțită atât în viață, cât și pe scenă, de compozitorul și interpretul Ion Aldea-Teodorovici.
În anul 1991, împreună cu soțul său, câștigă premiul presei la Festivalul Național de Muzică Ușoară „Mamaia – 91”. În 1992 a fost protagonista filmului „Dragostea ce mișcă sori și stele” și în același an, împreună cu Ion este diplomată la Festivalul „Cerbul de aur” de la Brașov.
Participând la toate evenimentele ce au marcat procesul de renaștere națională a poporului, lansând cântece de un profund patriotism, cum sunt „Suveranitate”, „Sfântă ni-i casa”, „Mănăstirea Căpriana” și altele, artista Doina Aldea-Teodorovici devenise un simbol al Moldovei.
În noaptea de 29 spre 30 octombrie 1992, Doina și Ion au murit într-un accident tragic, în România.
În 1993, Doinei Aldea-Teodorovici i s-a acordat Ordinul Republicii, post-mortem.