
O Cruce Sfântă a coborât din ceruri și s-a așezat pe dealul Movilei în văzul tuturor creștinilor să lumineze cu lumina credinței și veșniciei neamului românesc
Astăzi, 7 noiembrie, s-a Sfințit Crucea de pe dealul din satul Movila. Slujba Sfințirii a fost oficiată de către Episcopul de Herța, Siluan, ajutat de un sobor de preoți, printre care parohul Igor Andronachi și toți creștinii care au venit să facă un semn al Sfintei Cruci și să cânte împreună ,,Domne miluiește”. Copiii, viitorul și nădejdea noastră, l-au întâmpinat pe ÎPS cu cuvinte rostite din suflet și cu ochii înlăcrimați de bucurie.
Această cruce se vede din tot colțișorul Herței și satelor ce înconjoară Movila: Târnauca, Probotești, Țânteni, Lunca, etc. Ea a devenit un loc important pentru rugăciune și pelerinaj, pentru odihna sufletească a creștinilor. Fascinantul peisaj formează un tandem cu această Sfântă Cruce. Sfânta Cruce a devenit o mândrie pentru săteni, fiind văzută chiar și din România, din satul Baranca.
Încărcată de mister este, mai ales, în timp de noapte, când ard luminile credinței și veșniciei neamului românesc. Românii din Țară împreună cu noi s-au bucurat astăzi pentru sfințirea Sfintei Cruci.
Românii au fost, sunt și vor fi unii dintre cei mai credincioși, cel mai evlavios popor. Movilenii se roagă românește, fiindcă pentru români cel mai important este mama și Dumnezeu. Mama este ființa pământească, iar Dumnezeu este cea cerească. Dacă mamei noi ne putem adresa oricând, la orice necaz, durere sau bucurie, lui Dumnezeu ne adresăm prin asemenea lucruri fundamentale pentru credința strămoșească, prin această Sfântă Cruce.
Mulți creștini vin aici ca să uite de necazuri, pentru rugăciune și pentru un pic de relaxare, deoarece acolo e o liniște cerească. Multe lucruri sfinte se înalță cu binecuvântare dumnezeiască, la fel și în Movila, însă această Cruce stă ca pe palma cerului. Soarele ziua, luna noaptea o luminează să o vadă de departe fiecare creștin.
Pentru înfrumusețarea ei s-a muncit foarte mult. Asta dă dovadă că creștinii români sunt pregătiți să slujească lui Dumnezeu nu doar cu sufletul, ci și prin muncă, forță. Cu ajutorul oamenilor din sat s-a înălțat o Sfântă Cruce pentru mulți ani, care va înfrumuseța satul, inima și mintea fiecărui care o va vedea măcar o dată.
Cătălin Șcerbaniuc, student în anul 4 la Catedra de Română a Universității din Cernăuți