Veselă, cu soarele în priviri, învăluită în aura modestiei, precum o cunoaştem, talentata vioristă, compozitoare, prof. Luminiţa Demianic, vicepreședinta Societății Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”, conducătoarea artistică a Ansamblului „Fetele din Bucovina”, dirijor al Corului de copii ”Armonia”, îşi sărbătoreşte ziua de naştere.
Vă amintim că, în cadrul Galei Laureaților ediției a 56-a a Festivalului Național de Romanțe „Crizantema de Aur”, desfășurat recent la Târgoviște, România, viorista Luminița Demianic, vicepreședinta Societății Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”, conducătoarea artistică a Ansamblului vocal "Fetele din Bucovina”, dirijor al Corului de copii ”Armonia”, a fost desemnată cu Trofeul Crizantema de Aur în secțiunea Creație, cu piesa ”Lacrima”,versuri Camelia Florescu, interpretă Georgeta Plută, orchestrația maestrul Dumitru Caulea, compozitor, interpret, președintele Societății Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”, dirijorul Corului ”Dragoș Vodă” al Societății ”Mihai Eminescu” din Cernăuți, deținătorul premiului special – Tinerețea Romanței ( 2023) la Sesiunea Creație cu piesa "Aș vrea", versuri Radu Gyr, interpret Bogdan Hrestic.
Originară din Mogoşeştii Herţei, descendentă a unei familii de muzicieni – bunelul după mamă, Ioniţă Râşcu, cânta foarte frumos la saxofon, iar unchiu-i Gheorghe Râşcu – la acordeon, maică-sa a fost directoare la Şcoala de Muzică din Mogoşeşti, după absolvirea căreia Luminiţa şi-a continuat studiile la Colegiul de Muzică din Cernăuţi, fiind apoi repartizată la Şcoala de Muzică din Hliboca, apoi la Voloca, ca dascăl dăruit cu har, îşi împlineşte misiunea cu dragoste, dăruind discipolilor ce are mai scump şi frumos din talentu-i de viorist. Iar rezultatele îi sunt la fel de frumoase şi îmbucurătoare.
Membră a Corului „Dragoş Vodă” de la începuturi, din 2010, mereu pe aripa cântecului, viorista Luminiţa Demianic, din 2014, e conducătoarea artistică a Ansamblului etnofolcloric „Fetele din Bucovina”, cu care a participat şi participă la diverse festivaluri, desfăşurate atât în Ucraina, cât şi în România. Au fost şi sunt mereu prezente, precum, de altfel, şi maeştrii Corului „Dragoş Vodă”, la manifestările naţionale, şi la cele desfăşurate de „Zorile Bucovinei”. Or, dragostea, stima faţă de cei care o înconjoară, fie copii sau maturi, sunt virtuţile ce-i înnobilează sufletul, fiindcă oriunde s-ar afla, ce greutate nu i-ar apăsa inima, e mereu cu zâmbetul pe buze şi cu soarele fericirii în priviri, iradiază delicatețe, iubire şi lumină.
Din 1997 până în prezent, de când Luminiţa Demianic predă vioara la Şcoala din Voloca, a găsit mereu cheiţa fermecată la sufletul sensibil al discipolilor, sfatul înţelept, vorba blândă şi bună, încurajarea generoasă şi lauda pentru fiecare ca să-i stimuleze la învăţătură. Zâmbitoare şi binevoitore, este modelul dascălului adorat de elevi, pedagogul iubit ce le deschide tinerilor calea spre fineţea muzicii.
E sufletul Corului „Dragoş Vodă” şi inima „Fetelor din Bucovina”. Sper să nu greşesc când spun că şi „Fetele din Bucovina”, şi Corul „Dragoş Vodă”, sunt inima şi sufletul societăţii noastre, a românilor din Bucovina îngemănată.
„Dacă inima-mi bate în unison cu a doamnelor din Ansamblul pe care-l conduc, „Fetele din Bucovina”, care sunt pentru mine fiinţele cele mai scumpe şi iubite, ne leagă o prietenie sinceră de zeci de ani, am depus mult suflet şi împreună cu maeştrii Corului „Dragoş Vodă” să menţinem şi să promovăm românismul, mai ales de când dirijor a devenit Dumitru Caulea”, ne-a mărturisit viorista şi profesoara Luminiţa Demianic.
Una din cele mai talentate vioriste din ținut, fire romantică, veselă şi visătoare, mereu pe unda fermecătoare a dorului, în armonia muzicii, Luminiţa Demianic trăieşte clipa prin vibraţia cântecului, când fericirea vieţii i-o cântă în toamnă pe strune vioara, iar mângâierea i-o aduce fiul Andrei. Cert, fiul, colegii, membrii corului de copii ”Armonia”, se află pe acelaşi taler în oaza familiei, înmiresmându-i cu flori de dor tinerețea.
Acum, când frumoasele împliniri îi rodesc în pomul vieţii, iar în buchetu-i aniversar îşi revarsă aromele cele mai sincere felicitări, înnobilaţi de aceeaşi simţire românească, venim şi noi, prietenii de la „Zorile Bucovinei”, cu o urare aleasă de mulţi ani prosperi pe tărâmul pedagogiei, cât mai multe clipe înălţătoare spre divinul spiritual al muzicii! Fie ca toamnele aurii ce te leagănă în braţele anilor să fie cât mai frumoase şi mai rodnice în bucuriile şi împlinirile dorite!
La mulţi ani, în oaza fermecătoare a muzicii!
Cu mult drag, prietenii de la „Zorile Bucovinei”, Societatea Jurnaliştilor Români Independenţi din Ucraina