
LA MULŢI ANI, MAESTRE Dumitru CAULEA! Muzica lui Dumitru Caulea înnobilează şi uneşte
Astăzi, Maestrul Dumitru Caulea îşi sărbătoreşte cea de-a 45 aniversare de la naștere. „La mulţi ani!”, zbor înaripat pe valul înalt al muzicii, realizările așteptate îi urează prietenii din Cernăuți. Fie ca rodul creației să i se reverse în primăvara vieții cu împlinirile şi bucuriile dorite! Soarele fericirii să-l ţină mereu în oaza iubirii alături de cei dragi!
A văzut lumina zilei într-o familie de cântăreţi din nordul înstrăinat al Bucovinei. Bunelul său cânta în corul Bisericii de la Horecea, pe care l-a şi dirijat un timp, iar tatăl Gheorghe Caulea a fost solist al vestitului cor „Dragoş Vodă”.
De mic a visat să devină cântăreţ de operă. După absolvirea Şcolii de muzică pentru copii nr. 2 din Cernăuţi, Secţiei muzicale a Colegiului Pedagogic al Universităţii „Iu. Fedkovyci”, apoi Conservatorului din București, a cântat pe cele mai prestigioase scene din Țară. Deşi a excelat pe scena profesională din capitala României, iar cu câţiva ani în urmă printre soliştii Filarmonicii din Cernăuţi, revenind de ACASĂ ACASĂ, e dirijorul Corului Regional „Dragoş Vodă”, artistul reuşind să înalţe această formaţiune artistică la o nouă treaptă în ascensiunea profesională, devenind cartea de vizită nu doar a Societăţii pentru Cultură „Mihai Eminescu”, ci şi a tuturor asociaţiilor naţional-culturale româneşti din nordul istoric al Bucovinei. A înființat Societatea Muzicienilor Români din Ucraina ”Armonia”, Corul de Copii ”Armonia”.
Dumitru CAULEA, face parte din universul celor
chemaţi să ne poarte spre armonia frumosului şi triumfului muzicii, spre
lumină. Cu prestaţie de excepţie în diverse spectacole, concerte aniversare,
gale şi festivaluri, organizate atât în Ucraina, cât şi în România, Republica
Moldova, Polonia, etc., pe parcursul carierei artistice i s-au recunoscut meritele
prin acordarea unor diplome și distincții. Astfel, pentru performanţe deosebite
în arta dirijorală, în promovarea cântecului patriotic şi popular românesc,
prestaţie scenică extraordinară, la cea de-a XVII-a ediţie din 2017 a Premiilor
Eminescu „Teiul de Aur” și „Teiul de Argint”, fondate de scriitoarea Elena
Condrei, directoarea Editurii "Geea” din Botoșani, artistul Dumitru Caulea
a fost desemnat cu Premiul EMINESCU şi MEDALIA ,,TEIUL DE AUR” (muzică).
Participant la diverse concursuri şi festivaluri naţionale şi internaţionale, în 2018 s-a numărat printre laureaţii prestigiosului Festivalul de la Ţebe, aducând în Bucovina înstrăinată nu doar lauri, ci şi o părticică din inima Patriei noastre istorice. În acelaşi an, fraţii din Ţara dragă – România, l-au admirat la Darabani, cu ocazia a 100 de ani de la Marea Unire, unde baritonul, dirijorul Corului „Dragoş Vodă” şi membrii lui, au susţinut un spectacol cu brio, printr-o trepidantă îmbrăţişare frăţească de inimi, făcând România Mare şi pe românii din Ţara dragă să lăcrimeze.
Ne bucurăm și, totodată, ne mândrim că avem asemenea talente ce duc faima Bucovinei în lume. În 2021, Dumitru Caulea a debutat la prestigiosul Festival-Concurs “Crizantema de Aur” de la Târgoviște cu romanța “Revedere”, ca mai apoi, în 2022, să ne fascineze cu romanța “Sub ploi de flori “ pe versurile Cameliei Florescu, în ambele cazuri obținând premii importante. În 2023, la marea și frumoasă sărbătoare a romanței noastre românești, la secțiunea Creație. a participat cu 2 romanțe - “Aș vrea” pe versurile lui Radu Gyr, muzica Dumitru Caulea, și “Lacrima”, pe versurile Cameliei Florescu, muzica Luminița Demianic. De remarcat că ambii fac parte din conducerea Societății muzicienilor români din Ucraina “Armonia “- Dumitru Caulea președinte, Luminița Demianic - vicepreședinte .
La 31 august 2923, sub auspiciile Limbii Române, la Cernăuți a avut loc debutul Corului de copii ”Armonia” al Societății Muzicienilor Români din Ucraina, „Armonia”, căruia i-au dat viață președintele respectivei formațiuni naționale, artistul Dumitru Caulea, și viorista Luminița Demianic, conducătoarea artistică a Ansamblului Folcloric ”Fetele din Bucovina”.
Acum, când riscăm să rămânem fără Limba lui Eminescu şi Creangă, când suntem nevoiţi să ne cerşim şi să ne ocrotim limba maternă - ROMÂNA, cu o binecuvântată lumină a speranţei, răsună vocea măiastră a baritonului Dumitru Caulea. Dar cine cântă mai frumos și mai pătrunzător în suflet decât artistul Dumitru Caulea Imnul Limbii Române - ”Pentru ea”? Cu dangătul clopotelor de la Putna, prin Sfânta Limba Noastră, se înalță și Ființa națională, prin vocea vibrant de melodioasă a artistului Dumitru Caulea.
Ca un dulce alint peste suspinul vremurilor ce tot mai insistent îşi pune amprenta asupra devenirii noastre, răsună și cântecul „Eminescu”, emblematic pentru legendarul duet Doina şi Ion Aldea Teodorovici, dedicat simbolului plenar al Fiinţei noastre naţionale, Mihai Eminescu, interpretat de admirabilul tandem - maestrul Dumitru Caulea şi Luminiţa Demianic.
Adevărat patriot, obsedat de
două iubiri – Muzica şi Neamul, din vocaţie pentru muzică, din marea iubire
faţă de grai, de neam, de iluştrii înaintaşi, din marea pasiune pentru frumosul
care salvează omenirea şi pe care-l promovează cu nobleţe, dirijorul a dat
suflet şi sclipire bogatului repertoriu al Corului „Dragoş Vodă”, înălţând pe
val de succes cântecul românesc.
Prin dăruirea cu care fascinează admiratorii, artistul Dumitru Caulea dezvăluie adevărul că muzica, „această rouă a artei”, este cu adevărat un dar divin, un leagăn de îngeri. I-am simţit zbaterea aripilor sufletului la toate spectacolele, susţinute de bariton şi de membrii Corului „Dragoş Vodă”, dirijat cu har de bagheta fermecată a maestrului Dumitru Caulea, artistul reuşind de fiecare dată să aducă o partitură la viaţă. Dăruit cu talent haric, maestrul e un patriot înflăcărat, care îşi iubesc graiul şi neamul, s-a aflat în prima linie a baricadelor la protestul din 2017, când românii din ţinut cereau anularea articolului 7 al Legii Educaţiei ce ne exclude limba română din şcoli.
Însă acolo unde cuvintele eşuează, vorbeşte muzica ce poate schimba lumea. Muzica, această „șoaptă divină ce ne vindecă sufletul obosit de tăceri”, după cum spunea, atât de frumos şi sugestiv Ludwig van Beethoven. Această şoaptă divină a lui Dumitru Caulea îndeamnă spre limpezimile înalte ale muzicii, unde întâlnim îndemnul, asemenea celui pascal: „Veniţi, ascultaţi şi luaţi lumină”. Or, muzica lui Dumitru Caulea înnobilează şi uneşte.
La mulţi ani, MAESTRO, luminaţi de armonia divină a muzicii!
Felicia Nichita-Toma
din partea tuturor prietenilor care-l iubesc și-i prețuiesc talentul - jurnaliștii de la ”Zorile Bucovinei”, membrii Societății Jurnaliștilor Români din Ucraina, membrii Societății Muzicienilor Români din Ucraina, „Armonia”, membrii Corului de Bărbați ”Dragoș Vodă” al Societății ”Mihai Eminescu”, Ansamblul Fetele din Bucovina, Corul de copii ”Armonia”