
Să mulțumim dascălilor pentru iubire și dăruire !
Ce bine e că Învățătorul are și el o zi în an dedicată persoanei sale. Ziua Invățătorului e una dintre cele mai importante zile din viața fiecărui dascăl. Această zi a fost sărbătorită și la Liceul nr.6 ,,Alexandru cel Bun” – cuibul limbii române din Cernăuți. Elevii au întâmpinat profesorii cu bucurie și aplauze, apoi fiecare dintre ei și-au felicitat dascălii iubiți. Atmosfera de sărbătoare a continuat în clasa a 11-a, care a dorit să lase o urmă evidentă în amintirea fiecărui profesor, de aceea i-au felicitat pe toți printr-un mic recit de poezie și o notă muzicală, urmată de cuvintele calde ale conducătoarei de clasă care le-a dorit tuturor colegilor mult noroc și succese pe tărâmul pedagogiei.
Un dascăl bun este acel care se consacră cu trup și suflet copiilor. Ceea ce este mai bun, mai sfânt, mai frumos, dascălul mărturisește copiilor. Învățătorul este izvorul cunoștințelor din care elevii sorb de fiecare dată câte un pahar. Prin dascăli copiii cunosc lumea, istoria, își perfecționează limba maternă și învață o limbă străină. Toți dascălii sunt importanți și merită să fie onorați nu doar de ziua învățătorului, ci în fiecare zi. Ei ne descoperă nucleul înțelepciunii, pe care îl vom folosi pe parcursul vieții. Dascălul este un model adevărat de bună judecată, bună purtare. Harul pe care îl au este un dar de la Dumnezeu, pentru a continua transmiterea cumințeniei, frumosului. În această zi, elevii au avut posibilitate să mulțumească dascălilor pentru munca, forța depusă. Influența dascălului se vede în fiecare elev, în fiecare faptă și cuvânt rostit de el.
Nu îți poți dori mai mult decât să ai un învățător de la care poți lua exemplu și care va rămâne în memoria ta toată viața. Înțelepciunea lor te va ajuta pe calea profesională, de care ei te pregătesc. De aceea stima față de fiecare cadru didactic trebuie să aibă fiecare copil.
Vă felicităm, dragi Învățători, cu această zi, pe care o meritați cu adevărat. Să aveți doar succese în misiunea Dv. nobilă de a educa și a dărui din suflet elevilor ce aveți mai bun – înțelepciune și cunoștințe. Ceea ce oferiți copiilor, Dumnezeu să vă ofere însutit.
Iubiți dascăli!
Sunteți o floare înflorită,
Tuturor copiilor menită.
Izvor de înțelepciune,
Purtători de fapte bune.
Dascăli, noi, o mulțumire,
Mândri de voi, cu iubire,
Vă aducem azi în dar
Pentr-al Dumneavoastră har.
Pentru Zorile Bucovinei, Cătălin Șcerbaniuc, student în anul IV la Catedra de Română a Universității din Cernăuți
Foto :Mihai Grosu