
La Universitatea din Cernăuți, nordul istoric al Bucovinei, unde iubirii îi cresc aripi de dor românesc
Declarație de dragoste Limbii Române - întâlnire de suflet cu foști și actuali studenți la Catedra de Română a Universității din Cernăuți, unde românul își țese viitorul, unde se învață a învăța și a dăinui prin Limba Maternă – ROMÂNA, la aproape 150 de ani de la înființare
A fost o adevărată sărbătoare a Limbii Române, căci toate declarațiile de dragoste ale foștilor studenți au fost adresate Maternei. Îi mulțumim dnei conf. univ. dr. Cristina Paladean, titulara Catedrei, care a organizat această frumoasă și sufletistă întâlnire cu tinerețea, la care a fost prezentă și dna dr. Felicia Vrânceanu.
Dacă e să ne referim la istoricul Catedrei de Filologie Română și Clasică din cadrul Facultății de Filologie, a fost înființată în anul 1875, când a fost inaugurată și Universitatea din Cernăuți, când Bucovina se afla sub jurisdicția Imperiului Austro-Ungar și se numea Franz Josefs Universität. Deci, Catedra de Română are o istorie de 148 de ani.
Primul titular al Catedrei a fost academicianul Ion Gheorghe Sbiera, i-au urmat Sextil Pușcariu, Leca Morariu, academicianul Grigore Bostan, prof. Gheorghe Jernovei, etc., în prezent, în fruntea Catedrei se află dna conf. univ. dr. Cristina Paladean, care a regizat ingenios și reușit această sărbătoare a Graiului Matern, grație căreia ne-am văzut aievea, prin frumoase amintiri, irepetabilii, minunații ani de studenție, datorită căreia a avut loc întâlnirea de suflet cu foști și actuali studenți la Catedra de Română a Universității din Cernăuți, unde românul își țese viitorul, unde se învață a învăța și a dăinui prin Limba Maternă.
Dna Cristina Paladean a făcut o
succintă incursiune în istoricul Catedrei, menționând că indiferent de perioada
de administrare a Țării de Sus a Moldovei lui Ștefan cel Mare, numită
apoi de austrieci Bucovina, misiunea Catedrei a fost promovarea și perpetuarea
limbii române, culturii românești, chiar din primele zile ale existenței sale
Catedra de Română s-a bucurat de sprijinul constant al Patriei noastre istorice
– România. Din 1892 a fost susținută de Consulatul Regal la Cernăuți, iar din
1999 de Consulatul General al României la Cernăuți, de Departamentul pentru
Românii de Pretutindeni. In prezent o
mare susținătoare a tineretului studios e dna consul general Irina-loredana
Stănculescu. După cum a menționat dna Cristina Paladean, grație Excelenței Sale
Catedra are tehnică modernă, iar două studente vor putea învăța gratis.
Mândră de comunitatea românească din nordul istoric al Bucovinei, fiindcă își păstrează limba, perpetuă inestimabilele valori ale neamului, exprimându-și gratitudinea față de organizatori pentru întâlnirea de suflet și accentuând relația extraordinară de susținere a Catedrei de către Consulat, dna Irina-Loredana Stănculescu le-a adresat mulțumiri tinerilor că au ales să studieze în limba maternă. ”Voi sunteți viitorul comunității, viitorul școlilor cu predare în limba română, viitorul limbii române pe aceste meleaguri, vă felicit pentru alegerea pe care ați făcut-o, vă urez succes să duceți mai departe valorile românești și limba noastră maternă”.
Deși umbrită de ușoare nostalgii după primăvara vieții, întâlnirea din această toamnă s-a dovedit încărcată de rodul frumoaselor și scumpelor amintiri. Or, ce poate fi mai frumos decât tinerețea, anii de studenție - întâlnirea toamnei brumate la creștet cu primăvara studenției?
Depănând caierul amintirilor, jurnalista Felicia Nichita-Toma, administratoare a site-ului ”Zorile Bucovinei”, a adresat alese mulțumiri Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, în deosebi dl ministru secretar de stat Gheorghe Cârciu, dl director Radu Cosma, grație sprijinului financiar al căruia are posibilitate să activeze publicația, a relevat momente impresionante din anii studenției, evocând personalitățile de excepție ale dascălilor iubiți, academicianul Grigore Bostan, șeful Catedrei, soția sa, dr. Lora Bostan, dna Alexandrina Cernov, membru de onoare al Academiei Române, s-a referit la materialul publicat în ”Zorile Bucovinei” privind admiterea din 2018, când Catedra pentru prima dată a rămas fără studenţi în anul I şi nu din cauză că „românii n-au nevoie de limba română”, după cum se intenționa să se tulbure apele, ci fiindcă s-a făcut tot posibilul ca tinerii, care au dorit să studieze româna la Catedra de Filologie Română şi Clasică a Universităţii din Cernăuţi să obţină un punctaj redus la evaluarea externă independentă la limba ucraineană, istorie şi limbă străină, astfel neavând parte de burse de stat. Le-a urat studenților succese la învățătură, îndrumându-i să nu-și înstrăineze copii de rădăcini, de limba română, precum o fac mulți ”patrioți” din ținut, care vorbesc cu odraslele în altă limbă.
Anul acesta Catedra a obținut de la Ministerul Învățământ și Științei din Ucraina zece locuri bugetare pentru specialitatea „Limba și literatura română”, pentru absolvenții școlilor cu predare în limba română, pentru cei care doresc să studieze limba și literatura româna. Să ne ajute Dumnezeu, sperăm ca pe viitor tinerii dornici de a studia la Catedra de Română să susțină evaluarea internă la română, nu la ucraineană, ca să li se scadă intenționat punctajul. Ne bucurăm că în anul I studiază 10 tineri. Ce-i drept, 2 studente nu au bursă și aici le-a venit în ajutor dna consul general, implicându-se, a găsit doi oameni de afacere în România să le plătească studiile, deoarece părinții nu au posibilitate. Șefa Catedrei, dna Cristina Paladean e optimistă, speră că totul va reveni la normal, studenții vor susține evaluarea internă la română, iar numărul studenților va spori.
Dl Vasile Bâcu, președintele
”Societății ”M. Eminescu” a menționat că la Catedră au studiat dumnealui,
soția, fratele, 2 copii, și dorința, visul lui e și nepoții să învețe aici a
învăța în limba maternă - româna, fiindcă e o limbă europeană cu perspective, gând
continuat de dl Nicolae Șapcă, redactorul-șef
al ziarului ”Monitorul Bucovinean”, care a obținut în viață ce și-a
dorit – e jurnalist, poet - ”grație
studiilor în limba română la Catedra care, desigur,
se va menține dacă copiii și nepoții vor veni să învețe aici”.
”Nu am ales să studiez eu limba română, m-a ales ea pe mine”, a conștientizat jurnalista Carolina Jitaru, dând glas excepționalului ”Poem bucovinean” de Grigore Bostan și dăruind studenților CD ”Cred în fericire”, apărut cu sprijinul DRP. A făcut și o declarație mărturisitoare: ”Dacă nu era în viața mea limba română, nu era nici CD acesta pe versurile regretaților poeți Grigore Bostan, Mircea Lutic, Vasile Tărâțeanu, etc, dar și actualilor, talentaților poeți Vasile Bâcu, Nicolae Șapcă, Vitalie Zâgrea…”. Publicista Maria Toacă a concretizat că are două motive de a fi prezentă la întâlnire – la însoțit pe soțul Tudor Andrieș și pe Carolina Jitaru care face parte din aceeași Societate a Doamnele Române. Dna Doina Staric a citit din propria-i creație o poezie dedicată toamnei, mărturisind că a devenit poet grație minunaților profesori de la Catedra de Română. Visul studentului Vasile Carlașciuc a fost să devină jurnalist, l-a realizat ”datorită studiilor la Catedra de Română”.
Cu emoții, istoricul, cercetătorul arhivelor Dragoș Olaru a vorbit despre locurile memorabile din Cernăuți ale personalităților bucovinene, promițându-le studenților o excursie și să le fie ghid. Cel mai bun tălmăcitor, jurnalistul Tudor Andrieș a evocat personalitățile de elită care au activat la Catedră printre care prof.Vitalie Sorbală, care înălța punți spirituale pentru a uni cele două maluri ale Prutului – nordul Bucovinei cu Basarabia, și Zinovia Peniuc, excepționala profesoară de latină, care cunoștea la perfecție câteva limbi. Și pentru jurnaliștii Vitalie Zâgrea, Mariana Struț ”limba română e cea mai frumoasă, cea mai scumpă”, cu atât mai mult că soția dl Vitalie e profesoară de română.
”În ce limbă vorbim în aceea și simțim”. Să ne simțim Acasă în Limba Română ne-a îndemnat jurnalista Monica Ghiurco de la TVR I, prezentă grație dnei Irina-Loredana Stănculescu.
Din partea studenților a vorbit tânărul Cătălin Șcerbaniuc, student în anul IV, premiat de Senatul Facultății de Filologie pentru rezultate remarcabile la învățătură și în cercetare.
A fost o zi trăită cu sufletul în leagănul pledoariei pentru limba română.
Felicia Nichita-Toma pentru Zorile Bucovinei, Cernăuți