
Pentru mine școala a însemnat IUBIRE. Iubire față de Părinți, Limbă, Neam, Dascăli.
Într-un ceas bun, dragi vlăstari de viţă românească!
Toamna sosește pe meleagurile bucovinene odată cu sunetul primului clopoţel, care vesteşte începutul unui nou an şcolar. Și acest an școlar multașteptat a sosit pentru românii din satul Hrușăuți, comuna Voloca, care cu dragoste și-au însoțit copilașii la școală.
Ce poate fi mai plăcut decât să vezi copii ce se grăbesc spre şcoală, învățători, care îşi aşteaptă discipolii cu mare drag şi, desigur, părinți mai emoţionaţi decât însăşi copiii… , scrie profesoara Dana Zinchevici în pagina sa de Facebook.
Cât de dragi mi-au fost aceste toamne fascinante din frumoasa mea pruncie ce deschideau ușile școlii dragi cu raze de fericire și multă speranță! Cât de mult așteptam 1 septembrie, să merg la școală! Sunt clipe de neuitat, irepetabile, care revin doar în nostalgice amintiri. Iubeam cartea, îi iubeam ca pe propriii părinți pe înțelepții dascăli care ne-au instruit și ne-au croit calea în viață, iubeam cartea. Învățam din îndemnul inimii, nu mă impuneau părinții. De-abia așteptam să se termine vacanța ca din nou să-mi revăd școala dragă, banca, colegii, dascălii, de care mi-era atât de dor.
Școala din satul Hrușăuți, frumoasa și iubita mea baștină, era atunci de 8 ani. Acum e Gimnaziu, complex instructiv-educativ cu grădiniță. E nouă, frumoasă și confortabilă, are un foarte bun și harnic gospodar, un excelent pedagog și administrator, grație căruia e atât de impunătoare – directorul Aurel Popovici, care a reconstruit-o, a făcut-o ca o bijuterie, de ți-i mai mare dragul să-i treci pragul.
Cât de fericiți sunt acești vlăstari de români care se bucură de tot ce le oferă viața, părinții, profesorii, că învață în Limba Maternă – Româna.
Le urez succese, să fie harnici la carte, demnitate și curaj pentru a-și crește aripi viselor! Să nu uite nicicând cine sunt, de unde vin, să nu-și uite Limba, să nu se înstrăineze de Neam.
Felicia Nichita-Toma pentru Zorile Bucovinei
Foto: Dana Zinchevici