24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Ne bucurăm că în Cernăuţi copiii mai învață în limba română, deși e trist că vor fi instruiți sub sunetele îngrozitoare ale alarmelor aeriene, fiindcă în Ucraina e război. Într-un ceas bun, dragi vlăstari de viţă românească!

2 septembrie 2023 р. | Categorie: Cernăuți

Ne bucurăm că în  Cernăuţi copiii mai învață în limba română, deși e trist că vor fi instruiți sub sunetele îngrozitoare ale alarmelor aeriene, fiindcă în Ucraina e război.

Într-un ceas bun, dragi vlăstari de viţă românească!

În pofida faptului că legea ucrainizării totale a şcolilor cu limba română de predare se face tot mai simţită, din septembrie 2022 au fost reduse considerabil orele de română, la Liceul nr.6 „Alexandru cel Bun” din centrul străvechiului Cernăuţi, condus de directorul Ion Ignat, clopoţelul a sunat tot în limba română, deși realitatea e tristă – copiii vor fi instruiți sub sunetele îngrozitoare ale alarmelor aeriene, fiindcă în Ucraina e război.

Sperăm că, graţie insistenței românilor din acest colț istoric de Țară, susținerii Patriei noastre istorice, căci nu avem de ce ne plânge și mulțumim României pentru tot ce face pentru românii din istorica sa provincie, și din 2024, când urmează să  fie implementată Legea educaţiei ce din cauza războiului a fost transferată pentru un an și care pune în pericol învăţământul în limba română, odraslele românilor din Ucraina vor fi instruite tot în fagurele limbii române, cu dragoste pentru inestimabilele valori naţionale. 

Ne bucurăm că în centrul Cernăuţiului copiii mai învață în limba română, că 33 de mlădițe, dornice de a învăța în limba mamei – Româna - au trecut pragul acestui templu al dăinuirii Limbii Române, unde vor fi instruiți în graiul lui Eminescu.

În această luminoasă, frumoasă școală românească, pe atunci Școala nr.29 din Cernăuți, creată de regretatul director Mihai Jar, am avut fericirea să învăț și eu. Toate disciplinele erau predate în română, cu excepția limbii ucrainene, pe care am învățat-o la perfecție și o iubesc la fel de mult ca și româna maternă. De aceea cred că elevul nu trebuie impus, forțat să învețe vreo limbă străină, ci trebuie îndrumat s-o facă cu dragoste. Doar atunci rezultatul va fi evident.Iar limba maternă trebuie să fie baza studiilor. Doar astfel copilul va reuși în viață, va avea perspective în orice domeniu.

În ultimul timp se observă o tendință de ucrainizare a copiilor românilor bogați, când oamenii de afaceri români își duc copiii la școli ucrainene. Întreprinzătorul Mihai Grosu, originar de la Roșa, cu soție ucraineancă, a dorit ca copilul lui să învețe în limba română. Deşi avea posibilitate să-şi instruiască odrasla la orice școală prestigioasă cu predare în limba ucraineană din Cernăuți, a ales româna - limbă europeană, focarul de cunoștințe, prestigiosul Liceu nr.6 ”Alexandru cel Bun”. Bravo lui! Și aceasta în timp ce unii patrioți români îşi duc copiii, nepoții, la şcoli ucrainene.

Dragi români, nu vă înstrăinaţi copiii de rădăcini, de limba mamei - Limba Română, limbă cu perspective europene!

Diana Toma pentru „Zorile Bucovinei”