24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

LA MULȚI ANI, LIMBĂ ROMÂNĂ! Un Neam, O Limbă, Unitate! – Românii din Cernăuți sărbătoresc Ziua Limbii Române!

31 august 2023 р. | Categorie: Cultură

LA MULȚI ANI, LIMBĂ ROMÂNĂ! Un Neam, O Limbă, Unitate! – Românii din Cernăuți sărbătoresc  Ziua Limbii Române! 

Astăzi sărbătorim Ziua limbii Române. Avem o zi pe an când o sărbătorim și 365 cât o plângem. Ne-am liniștit puțin că Legea educației cu articolul 7 ce pune cruce pe limba română în școli a fost transferată pentru anul următor 2024.  Unii chiar s-au bucurat că totul va fi cum dorim. Cu toate că nu prea avem motiv de bucurie, căci liniștea se instalează întotdeauna înaintea furtunii. Legea trebuie modificată sau anulată, dar nu transferată pentru un an.

Oricum, poziţia ziarului „Zorile Bucovinei”, a Societății Jurnaliștilor Români Independenți din Ucraina,  rămâne neschimbată de ani de zile - respingerea totală a modelului de cote lingvistice în educație, pledarea pentru predarea 100% în română a obiectelor de studiu în şcolile cu limba română de predare, precum a fost până la adoptarea, la 5 septembrie 2017, a controversatei Legi ce pune cruce pe limba română...

Dacă se continuă astfel, e îndoielnic faptul că peste câţiva ani vom mai auzi în Cernăuţi, în Bucovina istorică, în Ucraina,  vorbă românească.

Cert, fără şcoală vom pierde şi cultura, şi chiar biserica. Spun unii că, în situația la care am ajuns, salvarea limbii române e în familie, în Biserică. De altfel, nu intenţionez să-i contrazic, însă, dacă predarea disciplinelor în şcolile româneşti din Ucraina va fi în ucraineană, e puţin probabil ca doar familia, chiar vorbind acasă cu odraslele româneşte, să reuşească să salveze limba română. Și chiar Biserica, cu toate că am scris nu o dată că Biserica e ultimul bastion de apărare și protejare al limbii române. Însă să nu uităm că, dacă se ucrainizează școala, se ucrainizează satul și chiar biserica. Exemple avem nu puține – Cuciurul Mare, Molodia, Ceahor, Corovia etc. Să ne ferească Dumnezeu de asemenea perspective, ca Limba Română să fie doar limbă vorbită acasă, la bucătărie!

 

România sprijină și ajută Ucraina în aceste vremuri grele de război, ajută românii băștinași, chiar ucrainenii, refugiații, dar până ce  nu vedem aceeași atitudine binevoitoare față de noi, românii autohtoni,  care avem o singură dorință –  să ne păstrăm limba română în școli, identitatea românească.

Și nu trebuie să ai încă un ochi mare la ceafă ca să vezi ceea ce se întâmplă cu noi, cei divizați, cu limba română. Or, în lupta pentru nemurirea limbii române și dăinuirea noastră ca neam avem nevoie de unitate, nu de dezbinare. Ceea ce ne lipsește în prezent. Iar cei care ar trebui să ne unească, mai mult ne dezbină.

Am scris și repet, atât de dezbinați, cei care reprezintă comunitatea, n-au fost nicicând. Câte societăți, atâtea partide avem. Și aceasta când trebuie să ne unim în jurul valorilor identitare, când suntem în primejdie să ne pierdem graiul matern.

Dar la aceste dureri sufletești ale noastre o să mai revenim. Azi e zi de mare sărbătoare pentru Sufletul românilor înstrăinați – Limba Română – Ziua Limbii Române, eveniment la organizarea căruia, la Cernăuți, a pus suflet dl Vasile Bâcu, președintele Societății ”Mihai Eminescu”,  manifestarea de profundă respirație românească luându-și startul cu depuneri de flori  la monumentul Luceafărului, sub auspiciile geniului protector al lui Eminescu – Poetul care ne-a înveşnicit graiul în veşmintele alese ale limbii române, pe aripile dorului românesc, cu oaspeți dragi din Țară, printre care și prietenul nostru drag, dl Ioan Ițco, directorul revistei ”Dulce Bucovina”, președintele Fundației Culturale ”Ițco” Suceava, primarul comunei Ciudei Anatol Pițu însoțit de elevi și profesori de la Școala din Ciudei, de secretara Romina  și soțul ei Gheorghe Motrescu, de dl.Adrian Iliuț, președintele Societății ”Anastasia”, omul de afaceri Dumitru Morhan, directorul Fabricii de  apă minerală din Budeneț, elevi de la Școala din Mihoreni împreună cu profesoara de română Mihaela Lupu, studenți și profesori de la Catedra de Filologie Română a Universității Cernăuțene în frunte cu șefa, dna Cristina Paladean, sărbătoarea sufletului românesc desfăcându-și butonii și aromele trandafirilor la sediul Palatului Național al Românilor cu lansări de carte, prezentarea  Corului de copii al Societății „Armonia”, condus de maestrul, baritonul Dumitru Caulea, absolvent  al Conservatorului din București, și viorista Luminița Demianic,  lansarea în premieră a CD cu 15 melodii a jurnalistei și interpretei Carolina Jitaru „Cred în fericire” - cântece pe versurile poeților nord-bucovineni (Grigore Bostan, Mircea Lutic, Vasile Tărâțeanu, Ilie Tudor Zegrea, Arcadie Suceveanu, Vasile Bâcu, Nicolae Șapcă, Vitalie Zâgrea, Elena Marița, etc.,  în interpretarea cantautoarei Carolina Jitaru, proiect  sprijinit financiar de Patria noastră istorică prin Departamentul pentru Românii de Pretutindeni. 

Din partea ”Zorilor Bucovinei”, jurnalista Felicia Nichita-Toma  și-a exprimat gratitudinea față de  Guvernul României, de  Departamentul pentru Românii de Pretutindeni pentru sprijinul financiar  acordat publicației, i-a adresat felicitări Carolinei Jitaru și i-a mulțumit că întotdeauna participă la manifestările organizate de Zorile Bucovinei, de Societatea Jurnaliștilor Români Independenți din Ucraina..

A fost o zi deosebită de o trepidantă vibrație românească, continuată la sediul Societății ”M. Eminescu” prin vocile măiestre ale membrilor Corului Regional ”Dragoș Vodă” al Societății, dirijați de maestrul Dumitru Caulea, care au dat glas liricii eminesciene și la statuia Luceafărului Limbii noastre Române.

Au fremătat și inimile noastre alături de ale acestor vlăstari de viță românească, membri ai Corului de copii al Societății „Armonia”,, înfiripat de președintele Asociației, Dumitru Caulea, adunați sub auspiciile Limbii Române la primul lor debut. Le-am admirat și apreciat calitățile vocale și suntem siguri că  vor duce faima Bucovinei în lume, precum  maeștrii istoricei și legendarei Corale ”Armonia”.

Ne bucurăm că de-acum înainte își va desfășura activitatea Corul de copii al Societății „Armonia”, care a evoluat în premieră, dar a demonstrat măiestrie vocală, că nu în zadar sunt instruiți de doi  corifei ai artei muzicale -  artistul, baritonul Dumitru Caulea, absolvent al Conservatorului din București,  și viorista Luminița Demianic, conducătoarea artistică a Ansamblului Folcloric ”Fetele din Bucovina”.

Sub nimbul Limbii Române s-a desfășurat și lansarea de carte. Cărți apărute în Cernăuți și în Țară, prezentate de  dnii Vasile Bâcu, președintele Societății ”M. Eminescu”și vicepreședintele Nicolae Șapcă, de publicista Maria Toacă, Vasile Rauț, președintele Societății ”Golgota” a românilor din Ucraina, de istoricul,  scriitorul Dragoș Olaru. Profesorul Dorin Misichevici prin discursul său ne-a inițiat în taina de unde vine chemarea cea mare a dorului românesc din coloana infinitului, icoana sufletului nostru – Limba Română. Surorile Sofia și Alexandra Poclitar  au cântat o piesă muzicală ce ne-a răvășit sufletele.

Inima Limbii Române a bătut cu dor de Țară prin prezența dnei Alina Nicola, consul la Ambasada României în Ucraina, care a depus un coș superb de flori tricolore la  monumentul lui Eminescu, în elogiosul său mesaj vibrând dragostea față de Poetul nepereche, dar și admirația față de acei care-i păstrează neuitarea.

Dar cireașa de pe tortul sărbătorii am savurat-o la excepționalul, superbul recital al iubitei și adoratei noastre cântărețe Carolina Jitaru, care ne-a purtat câteva ore pe aripile muzicii prin melancoliile existenței noastre, ne-a adus în suflet,  în toamna  vieții, dorul și frumusețile primăverii. Într-un  cuvânt, ne-am molipsit și noi de fericire de la Carolina Jitaru, care împreună cu Ansamblul folcloric Urmașii lui Ștefan Vodă, conduși de dna Elena Nandriș, președinta Societății Culturale ”Gr. Nandriș”, prin imnurile înălțate Maternei, ne-a  dăruit cea mai mare bucurie de Ziua Limbii Române.

Felicia NICHITA-TOMA pentru Zorile Bucovinei