
Mormântul comun al generalilor și ofițerilor sovietici este demontat din parcul central din Cernăuți
În parcul central Taras Șevcenko din Cernăuți a început demontarea monumentului mormântului comun al generalilor și ofițerilor sovietici.
Primăria Cernăuți a anunțat pe Facebook.
„Uniunea Sovietică” nu are loc pe pământul nostru. Nu va mai exista o groapă comună de generali și ofițeri sovietici în Parcul Șevcenko. Monumentul va fi demontat, iar cadavrele vor fi exhumate și reînhumate la cimitirul de pe Zelena”, se arată în comunicat.
Primăria consideră pe bună dreptate că parcul ar trebui să fie un loc de recreere, nu de înmormântare. Și lucrul acesta ar fi trebuit făcut mult mai devreme. Este clar că războiul a accelerat acest proces. Dar predecesorilor fie le lipsea forța, fie, pur și simplu, nu aveau o dorință specială, afirmă autoritățile locale.
Zorile Bucovinei cu referire la Primăria Cernăuțiului