
Dialogul direct cu românii din afara granițelor, fie că îl am în țară sau afară, mă motivează și-mi dă energie să muncesc în fiecare zi pentru proiectele care îi sprijină acolo unde locuiesc în prezent.
La fel s-a întâmplat astăzi la Iași, la Universitatea Alexandru Ioan Cuza, unde am discutat despre ce putem face mai mult pe teme care țin de educație, de păstrarea identității naționale și a limbii române.
Pe lângă acestea, vreau să vă mărturisesc un lucru: eu sunt mândru de românii plecați, pentru că știu cât de greu le este și ei sunt cei care susțin o parte din economia românească.
Sunt eroi pentru că au avut curajul să ia viața în piept și să reușească printre străini, dar să rămână români în suflet și-n simțiri.