25 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Ucigașii de la comisariatele militare... În locul cui l-au mobilizat ca să moară pe epileptic? Fraierii bogați huzuresc peste hotare, iar sărmanii mor în locul lor...

17 august 2023 р. | Categorie: Politic

Ucigașii de la comisariatele militare... În locul cui l-au mobilizat ca să moară pe epileptic?

La începutul lunii august, imediat după sosirea la unitatea militară, a murit Boris Glushak, în vârstă de 29 de ani, mobilizat din regiunea Odesa. El suferea de epilepsie, nu vedea cu un ochi și avea defecte de dezvoltare psihică, dar consiliul medical l-a recunoscut sănătos în 20 de minute. Cum și de ce TCC a trimis la moarte infirmul de serviciu (!) - o poveste despre corupția totală și un comisar militar în închisoare.

Boris Glushak, care a lucrat la piața locală încă din copilărie, a fost înmormântat recent în Shiryaevo, regiunea Odesa. Bărbatul avea retard mintal, epilepsie și tendință la alcoolism. Anterior, era cunoscut doar în satul natal, dar acum îl cunoaște toată țara. La urma urmei, Boria a murit, oricât de nepoliticos ar suna, nu sub tejgheaua din bazar, ci într-o unitate militară - ca urmare a unei crize de epilepsie care a apărut imediat după mobilizare.

Acum oamenii dau vina pe biroul de înrolare militară și pe medici pentru moartea lui. La urma urmei, toți localnicii, inclusiv medicii, știau despre „trăsăturile” lui Boris.

Potrivit Parchetului de Specialitate pentru Apărarea Regiunii de Sud, Glushak a murit după un atac de epilepsie în prima zi de serviciu, târziu în seara zilei de 1 august, într-o unitate militară.

În acest sens, oamenii legii au început să investigheze moartea lui ca o crimă premeditată. De asemenea, oficialii Centrului Teritorial de Recrutare și Sprijin Social Berezovsky (TCC și SP) din regiunea Odesa și angajații serviciului medical al unității militare sunt, de asemenea, verificați pentru posibile neglijențe în serviciul militar. În plus, se cercetează legalitatea recrutării unui bărbat în armată.

Nu vedea cu ochiul drept, se bâlbâia

După cum a declarat pentru UNIAN mama decedatului, Valentina, Boris nu avea statutul oficial de persoană cu handicap, dar, de la vârsta de 11 ani, a fost înregistrat la un dispensar cu diagnostic de retard mintal. Au fost și alte probleme de sănătate. Când Boria avea trei ani, copiii l-au împins în foc: rezultatul a fost o arsură la ambele picioare. După șocul și durerea experimentate, băiatul a început să se bâlbâie rău - defectul a rămas pentru tot restul vieții. Apoi, în adolescență, a căzut de pe bicicletă și s-a lovit puternic la cap. După această accidentare, a fost tratat în secția neurologică, dar consecințele au rămas pentru totdeauna - practic nu a mai văzut cu ochiul drept.

Din cauza bâlbâielii, Boris a fost foarte supărat, a mers la școală cu reticență, dar a fugit bucuros la piață.

"Borka a apărut undeva la bazarul nostru de băiat, de 10 ani. De atunci, a lucrat acolo: a ajutat la comerț, a încărcat cutii, a adus mărfuri. A săpat și grădini, a făcut reparații simple, a reanimat telefoane vechi cu buton, bandă etc. Și chiar dacă a avut o viață dificilă, a rămas amabil, prietenos și nu a furat niciodată nimic”, a declarat pentru UNIAN unul dintre locuitorii din Shiryaevo.

S-a întâmplat ca tot satul să-l cunoască pe Borka. Un băiat mic, dar vesel a devenit un favorit local. Se spune că era foarte iubit în piață și adora copiii și animalele. Putea cheltui toți banii pe care îi câștiga într-o zi pe carne pentru o haită de câini sau pe bere pentru prieteni.

"Din păcate, din cauza băuturii s-a ales cu epilepsia. Primul atac a fost acum șase ani... Și odată ajuns la Odesa, și-a pierdut cunoștința chiar pe stradă. L-au văzut oamenii, au sunat la urgență, l-au dus la un spital de psihiatrie. . Acolo l-am găsit pe Boria în câteva zile. S-a dovedit că a avut o otrăvire severă cu alcool ... ", - a spus mama lui Boris.

Potrivit acesteia, atacurile s-au repetat de mai multe ori: pe stradă, în piață, la stația de autobuz. Așa că, anul acesta, în februarie, a ajuns din nou la spital - a fost scos din stare de inconștiență timp de 13 ore. Potrivit mamei sale, după acest incident nu a băut mult timp, apoi s-a rupt din nou.

A fost patriot și a vrut să slujească

Este demn de remarcat faptul că Boris a fost un patriot al Ucrainei. A vrut să servească singur – iar din 2014 a aplicat de mai multe ori la biroul local de înrolare militară, de unde a fost trimis acasă, după cum se spune, în afara pericolului. Această informație a fost confirmată UNIAN de mai multe persoane.

După cum notează mama lui, mai are patru fii, dar nu și-a putut imagina că Boris ar fi fost cel care va cădea sub mobilizare.

Zorile Bucovinei cu referire la UNIAN ua