
Imi cer iertare fata de bucovinenii mei ,ai nostri,ai
romanilor,dar nu pot sa tac si sa nu spun ce simt fata de ce s-a intamplat in
sala de judecata.
Daca legea ucraineana spune clar , cum se pedepsesc astfel de faradelegi,
atunci nu numai ca observ,dar sunt convins ca acel complet de judecata,format
din oameni titrati,oameni cu o anumita cultura generala,cu pretentii de
intelectuali,sunt niste analfabeti culturali,sau direct rau intentionati. De
ce? Pai nu se poate sa nu stie ca intr-adevar,daca un bust sau un muzeu sunt
bunuri publice,acestea au in plus un regim aparte,anume sunt opere de
arta,inchinate unor personalitati aparte,care au realizat ceva pentru o cultura
nationala sau mondiala. Ori MARELE EMINESCU,ESTE UN GIUVAER AL CULTURII
MONDIALE,care nu mai trebuie prezentat nimanui.
As vrea sa stiu cum ar fi fost condamnati acesti derbedei,daca ,din
intamplare,ar fi profanat un mormant al vreunei rude a judecatoror in cauza
,care au dat aceste hotarari juddcatoresti. Vreau sa le spun acestor inculti de
judecatori,(ma refer strict la cei care au judecat cazul si au dat aceasta
caricatura de hotarare judecatoreasca), ca la noi in Romania,nu s-au profanat
si nu indrazneste nimeni ,sa faca asa ceva,la adresa oamenilor de cultura
mondiali,de alte nationalitati,indiferent din ce tara ar fi acestia. Asa ca
tavarisci " sudiaci ",puneti mana pe carte si invatati ce inseamna
opera de arta. Nu dati dovada de neam prost,ca va desconsidera lumea.
Cu nestima pentru acesti judecatori,
Acelas oltean din Bucovina.
Doamne iubeste-i pe bucovinenii mei
P. Şotropa