Mulțumim Patriei-Mamă, România, pentru frumoasa vacanță, pentru mare, pentru soare, că ne Iubește, nu uită de noi, copiii români din Ucraina! Aici, la Sulina, e ca în povești!
Avem o vacanță de vis! Știam că România e frumoasă, dar aici, la Sulina, e ca în povești cu împărății de aur și izvoare tămăduitoare. Cu zâne bune și harnice, care muncesc dis-de-dimineață până seara târziu ca noi, copiii de români din Ucraina, Serbia, Moldova, Ungaria etc., să ne simțim bine, să avem o vacanță frumoasă. Parcă am uitat și de război…
Mulțumim Guvernului României, conducerii Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, Consulatului General al României la Cernăuți, Societății Jurnaliștilor Români Independenți din Ucraina, grație cărora avem parte de această fascinantă odihnă la mare, la Centrul de agrement Tabăra Sulina, în cadrul Programului de Tabere ARC, ediția 2023, Dimitrie Onciul, și nu în ultimul rând conducătoarei de grup, profesoarei Maria Dovghei, care ne poartă de grijă.
Aici ne-am făcut mulți prieteni, participăm la diverse ateliere de creație - muzică, pictură, sport, tradiții, limba și literatura română, etc.
Ne vom întoarce în Bucovina noastră dragă cu impresii de neuitat, aducând acasă voia bună cu soarele de la mare din Delta Dunării, de La Sulina, din România.
Darius Nichita, elev la Gimnaziul din Hrușăuți, comuna Voloca