24 iunie 2026
ZIARUL ROMÂNILOR DIN UCRAINA

Cooperarea dintre România și Ucraina continuă. Împreună spre victorie! Să dea Domnul așa să fie! Să avem și noi, românii băștinași, dreptul de a studia în limba maternă

10 iulie 2023 р. | Categorie: Bucovina

Cooperarea dintre România și Ucraina continuă. Împreună spre victorie! Să dea Domnul așa să fie! Să avem și noi, românii băștinași, dreptul de a studia în limba maternă

Cooperarea dintre Ucraina și România și parteneriatul la nivel regional au fost discutate în cadrul unei întâlniri a Șefului ARM Cernăuți, Ruslan Zaparaniuk, cu Secretarul de stat român pentru afaceri strategice, Julian Fota, din cadrul MAE al României, Alexandru-Victor Micula, Ambasadorul Extraordinar și Plenipotențiar al României în Ucraina, dna Irina-Loredana Stănculescu, Consulul General al României la Cernăuți.

R. Zaoaraniuk a mulțumit pentru solidaritatea și sprijinul constant pe care Ucraina le primește din partea României și și-a exprimat speranța în continuarea cooperării, referindu-se și la faptul că în Bucovina are loc un forum de afaceri de amploare, la care participă și parteneri români, cooperare care este la nivelul regiunii Cernăuți și județelor din România.

S-a accentuat că, în prezent, unul dintre domeniile prioritare este dezvoltarea infrastructurii vamale comune: punctele de trecere a frontierei și extinderea legăturilor feroviare.

” Pregătim în prezent o propunere comună pentru construirea punctului de trecere de transport de marfă „Fântâna Alba – Klimauț” într-o imagine în oglindă de ambele părți ale graniței. Este timpul să extindem capacitatea șinei pentru a îmbunătăți funcționarea punctului de control feroviar „Vadul-Siret-Vikshany”. Aceasta este o creștere a fluxului internațional de mărfuri și a comerțului între state”, a accentuat Zaparaniuk.

Secretarul de stat al României pentru Afaceri Strategice, Iulian Fota, a dat asigurări că România va continua să sprijine Ucraina, atât în plan politic, cât și în materie de dezvoltare a cooperării la nivel de regiuni și de afaceri, dialogul trebuie continuat în diverse formate, în special la Summitul din București.

”Cooperarea continuă. Împreună spre victorie!”, a scris pe Facebook șeful ARSM Cernăuți. Să dea Domnul așa să fie! Să avem și noi, românii dreptul de a studia în limba maternă.

Zorile Bucovinei cu referire la pag.Facebook, R. Zaparaniuk