
Ex-președintele Georgiei Mihail Saakașvili a ajuns doar piele și os
Mihail Saakașvili a participat prin apel video la o ședință de judecată, iar imaginile au fost șocante. Fostul președinte a ajuns piele și os și continuă să piardă din greutate.
Vă amintim că Mihail Saakaşvili a fost arestat în octombrie 2021, iar de atunci starea sa de sănătate s-a înrăutățit constant, transmite TSN.
Un raport al unor specialiști independenți, din luna aprilie, arăta că starea de sănătate a lui Saakașvili s-a deteriorat grav și că în curând se va confrunta cu leziuni ireversibile ale organelor.
„Te doare sufletul când te uiți la el, nu mai este o persoană, ci o fantomă”, spunea atunci Giorgi Chaladze, avocatul și aliatul politic al lui Saakașvili, care îl vizitează în mod regulat la spital.
Încă în luna aprilie, fostul președinte georgian a declarat pentru ziarul Politico că e pe moarte și a cerut comunității internaționale să-l ajute.
„Sunt supus sistematic torturii, fizice și psihologice, în prezent există semne de otrăvire cu metale grele în corpul meu”, a spus Saakaşvili.
La 1 octombrie 2021, Saakaşvili a fost reținut la Tbilisi, după care a fost plasat într-o închisoare din orașul Rustavi, unde a intrat în greva foamei.
Pe 8 noiembrie, fără acordul rudelor și avocaților săi, a fost transferat din închisoarea din orașul Rustavi, într-un spital penitenciar din Tbilisi (raionul Gldani). Pe 20 noiembrie, Saakaşvili a fost transferat la un spital militar din orașul Gori, unde a renunţat la greva foamei.
Pe 12 mai anul trecut, Saakaşvili a fost internat la Clinica privată Vivamed din Tbilisi, unde se află şi în prezent.
În Georgia, Saakaşvili este cercetat în mai multe dosare penale. Saakaşvili consideră că detenția sa este ilegală, iar acuzațiile împotriva sa sunt falsificate.
Ministrul ucrainean al Afacerilor Externe Dmytro Kuleba a criticat aspru acțiunile autorităților georgiene în privința cetățeanului ucrainean Mihail Saakașvili, căruia nu i se permite de la Tbilisi să plece în străinătate pentru tratament, și a anunțat citarea ambasadorului Georgiei la Ministerul Afacerilor Externe.
Kuleba a spus asta luni seara în emisiunea teletonului, relatează corespondentul „ Evropeiska pravda”.
Șeful Ministerului Afacerilor Externe a explicat că după publicarea filmărilor din ședința de astăzi cu privire la Saakașvili, unde are o înfățișare extrem de irosită și epuizată, „totul a ajuns la un punct de fierbere”, din cauza căruia Kievul a luat un „drastic, dar corect. pas".
"Când statul este nemulțumit de ceva, primul nivel de reacție este exprimarea unui protest. Al doilea nivel de reacție este rechemarea ambasadorului său pentru consultări", a spus Kuleba.
"Și al treilea nivel de reacție, cu câteva niveluri mai mari ca severitate, este să-i cerem ambasadorului acestei țări să părăsească Ucraina pentru consultări cu guvernul său. În diplomație, aceasta este o formă extrem de dură, dar guvernul georgian o merită, a adăugat el.