
Dragii mei bucovineni, dar, mai ales,
romani-bucovineni!
Am citit cu stupoare ca un anume "tovaras cu putere",a decis ( ca asa
vrea el),sa intrerupa activitatea de emisie in limba romana a postului de radio
"Ucraina-International". As vrea pe aceasta cale,sa ii raspund cu
aceeasi "moneda",acestui venetic pe pamant romanesc:
domnule "nacialnic",eu nu ma tem absolut de loc de pozitia dumtale in
ierarhia Ucrainei,dar mai ales de functia pe care o ocupi,trecator in timp si
vremuri,acolo unde muncesti acum. Ce vreau eu sa iti amintesc,este un fapt pe
care nici macar ISTORIA ACESTUI NEAM NU POATE SA IL TRATEZE ALTFEL:Pana in anul
1940,Bucovina NU A FOST NICI ODATA PAMANT UCRAINEAN. Timpul isi macina faina
lui ,la moara lui ,iar romanii de cand sunt ei pe acest pamant,nu au uitat nici
odata acest lucru,dar nici macar in vecii-vecilor nu vor uita acest lucru. Este
bine sa inveti si sa tii minte si dumneata acest lucru. Si inca ceva: trebuie
sa stii ca,din cand in cand istoria se repeta,pentru a repara greselile unor
tirani. Candva,Bucovina se va intoarce la locul ei in tara si in ISTORIE.
Este bine sa sti ca noi in Romania,ii respectam si ii stimam pe romanii
de etnie ucraineana,asa cum ne respectam noi intre noi ,romanii. Este bine sa
inveti si dumneata,acest lucru elementar de bun-simt.
Dumneata de ce vrei sa faci discriminare intre cetatenii aceleiasi tari?
Vrei sa iti spun ceva? Noua romanilor din tara,ne convine pozitia
dumitale,pentru ca ne da ocazia,sa strigam si mai tare ca BUCOVINA,A FOST, ESTE
SI VA FI,IN VECI PAMANT ROMANESC.
Sa nu uiti ceva,foarte important: sa va fereasca Dumnezeu,sa nu incepem
noi,romanii,polonezii,si slovacii,sa cerem inapoi teritoriile pe care tatal
vostru,I. V. STALIN, le-a luat cu japca,de la Romania,Polonia si Slovacia.
Atunci,ar cam trebui sa iti cauti loc de trai la maica ta Rassia. Panimaes ti?
Daca vrei sa te respecte toata lumea,revino-ti la "normal" si nu mai
chinui si tu populatia romana din Bucovina,ca si asa situatia nu este de loc
"pe roze"in Ucraina. Este un sfat rezonabil,pe care mi-l permit sa
ti-l dau.
Fara respect fata de un cetatean ucrainean,care discrimineaza pe romani. Cu tot
respectul si dragostea pentru opozitia ucraineana. Victorie pentru opozitie.
P ŞOTROPA
pantel.sotropa@yahoo.ro