
Felicitări Maestre Dumitru Caulea! Felicitări Luminița Demianic! Ne mândrim că avem asemenea talente!
O mare bucurie pentru comunitatea muzicală românească din nordul istoric al
Bucovinei, Ucraina - în premieră absolută 2 romanțe vor participa în marea
finală la prestigiosul Festival -Concurs “Crizantema de Aur” de la Târgoviște,
la secțiunea Creație ! Felicitări, dragii și talentații noștri!
Ne bucurăm și, totodată, ne mândrim că avem asemenea talente ce duc faima Bucovinei în lume. Felicitări talentații noștri muzicieni!
În 2021 Dumitru Caulea a debutat la prestigiosul Festival -Concurs “Crizantema de Aur” de la Târgoviște cu romanța “Revedere”, ca mai apoi,în 2022, să ne fascineze cu romanța “Sub ploi de flori “ pe versurile Cameliei Florescu, în ambele cazuri obținând premii importante. În anul curent, Preselecția au trecut 2 romanțe - “Aș vrea” pe versurile lui Radu Gyr, muzica Dumitru Caulea, și “Lacrima”, pe versurile Cameliei Florescu, muzica Luminița Demianic .
În marea finală din toamnă, la secțiunea Creație vor concura doar 10 romanțe din România, Republica Moldova și Ucraina. Va fi o mare și frumoasă sărbătoare a romanței noastre românești. .
De remarcat că ambii fac parte din conducerea Societății muzicienilor români din Ucraina “Armonia “- Dumitru Caulea președinte, Luminița Demianic - vicepreședinte .
Zorile Bucovinei, Cernăuți