Gheorghe Cârciu, Secretar de stat DRP: Traficul de persoane este sclavie!
Am ascultat cu atenție problemele expuse de către consilierii români din consiliile consultative de migrație din München, Nürnberg, Bayreuth, Fürth, Bamberg sau Ingolstad. Una a fost evidențiată indiferent de oraș: traficul de persoane, care are consecințe grave asupra demnității oamenilor.
Întâlnirea pe care am avut-o ieri a deschis astfel o altă direcție de acțiune, axată pe apărarea și sprijinirea drepturilor românilor care trăiesc și muncesc în landul Bavaria. Dar aceasta este valabilă pentru orice țară, indiferent unde sunt români de-ai noștri.
Împreună cu toate instituțiile statului român voi face tot ceea ce ține de mine să apărăm demnitatea românilor.
Viața și munca cinstită a românilor sunt sfinte și trebuie respectate!