
Trăiesc în munți, departe de civilizație, vor să fie oameni liberi - în Bucovina, Putila, o familie a renunțat la cetățenia statului ucrainean, a refuzat pașapoartele
Familia lui Dmytro Popiuk din satul Samakova, din regiunea Putila, a renunțat la cetățenie și documente. Ei își explică acțiunile prin faptul că doresc să trăiască în statutul de persoană liberă, scrie ziarul „Karpatî”.
Soțul, Dmytro, și soția sa, Bohdana, au solicitat la serviciul de migrație încetarea cetățeniei, pentru că „nu sunt de acord să fie cetățean, persoană fizică cu cod de identificare, cu obligații”.
„Familia noastră nu poate să nu fie atentă la activitățile statului, care nu s-a mișcat de multă vreme cu oamenii, batjocorindu-i cu decrete ilegale. Declarăm deschis că, fiind persoană din momentul nașterii, toată lumea are dreptul de a fi o persoană în statutul unei persoane conform statului de drept uman”, explică Dmytro.
Familia notează că renunță la cetățenia statului ucrainean și refuză să accepte orice cetățenie.
Familia mai are o fiică de 16 ani și un băiat de 13 ani. În prezent, singurul document pentru toată lumea este așa-numita „confirmare a unei persoane” - un card de plastic care indică statutul, ora și locul nașterii, numele și prenumele, locul de fixare a drepturilor de proprietate, locația și informațiile despre rude. .
Familia Popiuk a vorbit deja de multe ori despre modul neobișnuit de viață. Anterior, a fost raportat că familia numeroasă Popiuk din Bucovina a decis să se retragă de la oameni. Dmytro și Bohdana, împreună cu copiii lor, s-au mutat să locuiască în munți, la care se ajunge greu chiar și cu mașina. Mai târziu, a refuzat să-și trimită cei cinci copii la școală din cauza „influenței negative asupra dezvoltării lor”. Familia duce un stil de viață natural și vede în societate o influență negativă asupra dezvoltării și educației copiilor.
Zorile Bucovinei