
Călugării Lavrei Pecerska din Kiev au fost invitați să se mute la mănăstirea din Bănceni, Ținutul Herța
Starețul Mănăstirii Bănceni, Mitropolitul Longhin ( Mihai Jar), i-a invitat pe călugării Patriarhiei Moscovei, conduși de Pavel Lebedev, numit și „Pașa-Mercedes”, care a slujit anterior la Volyn, să se mute din Lavra Pecerska în Bucovina. Acest lucru este menționat pe pagina Centrului de Informare BOU.
Mănăstirea Înălțarea Domnului din Bănceni, a cărui stareț este Mitropolitul Longhin, este o mănăstire de bărbați activă a Patriarhiei Moscovei. Situată în satul Molnița, raionul Herța, regiunea Cernăuți.
Mihai Jar a convins că Mănăstirea Bănceni îi va primi pe toți călugării din Lavra care vor să-și părăsească mănăstirea. "M-au sunat și m-au întrebat dacă vom primi călugări din Lavra Pecerska în mănăstirea noastră. Întotdeauna. Suntem cu toții una în Hristos. Nu vom permite nimănui să fie jignit", a spus Mitropolitul Longhin
La începutul predicii, Jar a recunoscut că i-a fost greu să vorbească în ucraineană. Apoi Longhin a acuzat statul ucrainean că a jefuit Biserica Ortodoxă Ucraineană a Bisericii Ortodoxe Ucrainene și că a început un război împotriva poporului ucrainean. Mitropolitul Patriarhiei Moscovei l-a numit pe ministrul Culturii Oleksandr Tkacenko și pe alți reprezentanți ai autorităților slujitori ai diavolului.
Transmite Zorile Bucovinei cu referire la „MB” pe Facebook