
Voi ura numai de bine
Pentru „Zorile Bucovinei”,
Că aşa aţi meritat
Să fiţi buni de lăudat
DE LA MOLNIŢA, URARE…
Hai, băieţi, cu mic şi mare,
Să vă zicem o urare,
Să audă fiecare
În sat şi peste hotare!
Gospodari-s pregătiţi
Numai voi flăcăi veniţi
Pe la bune gospodine,
Pricepute la copt pâine,
Căci şi eu aşa umblam
Colacii când alegeam,
Zece nopţi n-am aţipit,
Urătura-am pregătit,
Din bici tare să pocnim,
Mai departe să pornim,
Gospodarii ne-or primi
Şi frumos ne-or omeni.
Ca s-avem ceva folos,
Vom ura prin sat frumos,
Mai întâi cu cuviinţă
Despre-a noastră doctoriţă –
Doamna Eugenia cea bună
Numai laude adună,
De plouă, de viscoleşte
Ea pe toţi ne lecuieşte.
După mulţi ani ce-a lucrat
La odihnă a plecat,
Îi dorim noi sănătate,
Masa plină de bucate!
Mai avem doctor în sat
Bună mult de lăudat,
Lenuţa Costache n-a uitat
Ca jurat lui Hipocrat,
Pentru anul care vine
Să-i urăm numai de bine,
Leacuri bune să găsească,
Acasă să ne lecuiască,
La spital azi de te duci
Trebuie vaca s-o aduci
Şi-ncă pe-atâţia dolari –
Mori cu zile de n-ai bani!
Aşa-i urătura mea,
Precum mi-i şi zodia –
Scorpionii cer dreptate
De la om străin sau frate.
Mânaţi, măi! Hăi-hăi!
Voi ura numai de bine
Pentru „Zorile Bucovinei”,
Că aşa aţi meritat
Să fiţi buni de lăudat
Toţi care vârtos muncesc,
Ziarul ni-l primenesc,
Cu dragoste românească,
În sfânta limbă strămoşească,
Tot românul s-o citească!
Vă dorim noi sănătate
Şi luptaţi pentru dreptate
Tot aşa şi mai departe!
Din „Zorile” veţi afla
Şi de urătura mea
Pe la harnici cititori,
Ce trimit multe scrisori
La „Zorile” noastre dragi
De pe plai cu mândri fagi.
La Budineţ să mergem
Pe Elena Fedoreac s-o urăm,
Noi o vom ura afară
Să nu aibă timp să moară,
Şi o vom ura în prag
Sub teiul ei cel mai drag.
Are inimă românească
Domnul viaţa să-i lungească!
Noi la Domnul ne-om ruga
Sănătate ca să-i dea
Să scrie cât va putea.
Mânaţi, măi! Hăi-hăi!
Să pornim spre răsărit,
Căci doar Zina Smochină ne-a poftit,
Frumos noi o vom ura,
Opincuţe-om cumpăra,
Că motanul s-a-ndurat
Şi opinca i-a mâncat.
Nici nu spun de unde-i ea –
Toţi o ştiu prea binelea,
„Zorile” când primesc –
Poeziile-i citesc…
Cine vrea ca s-o mai ştie
La „Zorile” să se-nscrie…
Te lăsăm Zina cu bine
Pentru anul care vine,
Şi dăm fuga-n Mălineşti
La moşul cel cu poveşti,
Moş Porfir, la ce gândeşti?
Cum mata te-ai îndurat
Pe-un moşneag l-ai criticat
Că pe prag a tot fumat?!
Poate el s-a enervat
Că nevasta l-a lăsat
Şi-n Italia-a plecat.
Se teme că va muri
Şi n-are cine-l încălzi.
Bine e că nu fumezi
Numai pe alţii îi vezi,
Pe divan te tolăneşti
Ne spui snoave şi poveşti.
Te poftesc cu semănatul
Şi te voi purta tot satul,
Molnicenii mei să ştie
De moşul poznaş ce scrie!
Mânaţi, măi! Hăi-hăi!
Cam puţin am câştigat
Pe la cine am urat,
Cu aşa o urătură
Nu mai am ce pune-n gură.
Să intru pe la şefi mari
Poate îmi vor da dolari,
Da-s zgârciţi că-i criză mare,
Nu ne-au dat nici de mâncare,
De deputaţi să nu uităm
Şi pe dânşii să-i urăm,
Frumos să le mulţumim
Pentru pensia ce-o primim,
Că-i uşor de numărat,
Mai ales, la noi, la sat.
Câte buzunare-am avut
Eu pe toate le-am cusut,
Numai unul am lăsat
Să-mi pun pensia la păstrat.
Mânaţi, măi! Hăi-hăi!
La teatru nu mergem
Căci televizoare-avem,
Nici un ban nu cheltuieşti
Pe toţi domnii îi priveşti,
Ţara ni-i plină de hoţi,
Nu-s puşcării pentru toţi.
Eu pe hoţi nu-i voi ura
Mă tem că s-or supăra,
Să-i colinde-ai lor nepoţi
Că-s tot neam din neam de hoţi!
Vai, sărmani-s obosiţi
De prin Turcia sosiţi.
Legile le schimbă bine
Atunci când lor le convine.
Mâine anul se-nnoieşte
Averea lor se înmulţeşte,
Nu toţi ştiu limba de stat,
Dar sunt primii la furat!
Poate am greşit ceva
Cu mustrarea aspră-a mea,
Când băiet la mama-eram
Cu vacile la păscut umblam,
Astăzi, parcă-am fi la piaţă,
Umblă cu căţei de aţă…
Nu ştiu de-am avut dreptate,
Însă v-am urat de toate,
V-am spus drept şi-adevărat
Despre câte s-au întâmplat,
Flăcăii-s cam supăraţi
C-au rămas ei dezbrăcaţi,
Pantalonii le-au luat,
Fetele i-au îmbrăcat
Şi-acum nu mai poţi afla
Care-i el şi care-i ea…
Dacă ceva am greşit
Îmi cer scuze la sfârşit,
Pentru anul care vine,
Vă doresc la toţi de bine,
Pantaloni s-aveţi şi bani,
LA ANUL ŞI LA MULŢI ANI!
Aho, Aho!
V-a urat cu mare alai,
Nicolae al lui Vasile MIHAI