
Bună
ziua, dragă redacție Zorile Bucovinei!
Citesc ziarul Dumneavoastră încă din copilărie, dar îndeosebi în ultimul timp îl
aştept cu nerăbdare. Admir colectivul redacţional, îmi plac foarte mult
articolele despre destinele românilor noştri, citesc cu interes şi durere despre
tragediile suferite de conaţionalii din satele din nordul Bucovinei. Vreau să
vă aduc un mesaj de mulțumire pentru vorbele calde și dragostea pentru neamul
nostru și, în special, pentru românii-ropceni! Din dragoste pentru satul meu
natal Ropcea, pentru bunii mei consăteni și pentru toți românii înstrăinaţi aș
vrea, dacă e cu putință, să tipăriți încercarea mea de poezie. Vă mulțumesc din
suflet pentru truda Dumneavoastră ce o depuneți zi de zi și pentru curajul cu
care apăraţi limba noastră sfântă, tradiţiile şi idealurile neamului românesc
din Bucovina.
Să-ți iubești limba-i lucru sfânt
Român a fost bunelul meu,
Româncă a fost bunica,
Ca ei, româncă sunt și eu,
Ca tata și mămica.
Limba română o vorbesc
Și o culeg ca mierea,
S-o am pe buze-n veci doresc,
Cu ea-mi alin durerea.
Români, de ce vă rușinați?
De ce trădați strămoșii?
De Ștefan Vodă azi uitați,
Cinstind pe împăratul roşu!
Сum, ați uitat de Brâncoveni,
Şi de al vostru sânge?!
Ne-apasă astăzi mari dureri,
Dar nimeni nu ne-a-nfrânge!
Cum vă
rugați
Cum veți spăla păcatul?...
De ce-alergați și vă-nchinaţi
Ba la un neam sau altul!
Treziți-vă, voi, frați români,
Treziți-vă că-i timpul!
Să-ți iubești limba-i lucru sfânt,
Chiar dacă pare simplu.
De ce-ncercați să cântăriți
Folosul limbii noastre?
De ce româna n-o primiți
În sufletele voastre ?!
De ce vă rușinați de ea?
De limba noastră sfântă,
Doar e atât de dulce ea,
Doar e atât de blândă...
Mă rog fierbinte azi la cer,
O rog pe Maica Sfântă
Să le dea minte la românii
Ce n-o vreau, n-o cuvântă!
Cu drag, Elena GABLEA, învățătoare, s. Ropcea, raionul Storojineţ