
„…Nu
plânge, Maică Românie!
E rândul nostru să luptăm
Și din pământul ce ne arde
Nici o fărâmă să nu dăm!
Nu plânge, Maică Românie!
Pentru dreptate noi pierim;
Copiii noștri, peste veacuri,
Onoare ne vor da, o știm!
Nu plânge, Maică Românie !
Adună tot ce-i bun sub soare;
Ne cheamă și pe noi la praznic,
Când România va fi Mare!”
(Versuri găsite ȋn ranița unui soldat mort ȋn toamna anului 1918,
pe muntele Sorica, din Carpații de Curbură)
Dincolo de orice, Dumnezeu şi înaintaşii ne-au lăsat ca moştenire peste veacuri ce avem mai sacru – seva iubirii faţă de Neam, Grai şi Ţară ce curge prin vinele noastre, respectul şi recunoştinţa faţă de predecesori. De altfel, sărbătorirea Zilei NAŢIONALE A ROMÂNIEI, 98 de ani de la MAREA UNIRE, a început în capitala Bucovinei istorice, în Catedrala Sfântului Duh din Cernăuţi, cu un Te Deum, oficiat de către un sobor de preoţi în frunte cu ÎPS Melchisedec Velnic, stareţul Voievodalei Mănăstiri Putna, Vasile Covalciuc, protopopul de Storojineţ, întru cinstirea memoriei înaintaşilor, eroilor care s-au sacrificat pe altarul de jertfă al neamului. Or, „Legea noastră creştinească şi pământul românesc s-au păstrat cu multe jertfe”, pe care le omagiem, în deosebi în ziua celei mai mari Sărbători Naţionale. Oricât ne-ar fi de greu, purtând bucuria şi dragostea în inimi, mândri că suntem români, în această zi măreaţă pentru Poporul Român, aprindem o candelă, ne închinăm cu pietate şi punem o floare la monumentele înaintaşilor.
Bucovina cu mănăstirile ei irepetabile,
cu bisericile din sufletele noastre, le-am admirat prin prisma fotografiilor, vernisate în incinta Muzeului de Artă din centrul oraşului lui Alexandru cel
Bun, cu ocazia Zilei Naţionale, imortalizate de talentatul artist fotografic Vasile
Paladean, O mare de flori şi-a înălţat braţele, cuprinzând nemurirea Poetului
Nepereche, Mihai Eminescu, într-o fierbinte îmbrăţişare – un pios omagiu i-au
adus Luceafărului poeziei româneşti reprezentanţii misiunii diplomatice române
la Cernăuţi, autorităţile locale, lideri şi membri ai asociaţiilor
naţional-culturale din ţinut, jurnalişti, profesori, elevi şi studenţi, membri ai delegaţiilor
din România - Suceava, Botoşani, Iaşi, Bucureşti. Iar imnurile patriotice ale
membrilor Corului „Dragoş Vodă”, dirijaţi de maestrul Dumitru Caulea, au
înălţat gloria iluştrilor înaintaşi până la porţile Lerului.
La Teatrul Naţional, actualul „Olga
Kobyleanska”, a fost prezentat un concert extraordinar, eveniment de anvergură
ce a întregit suita de manifestări, prilejuite de sărbătorirea Zilei Naţionale
a României, organizate de Consulatul General al României la Cernăuţi, în
persoana Excelenţei Sale, dnei Eleonora Moldovan, Consulul General al României
la Cernăuţi, şi întregii sale echipe, graţie
sprijinului financiar al Institutului Cultural Român din Bucureşti (prin
prezenţa cu un mesaj de felicitare a dnei Ovidiana Bulumac), care, împreună cu distinşii
diplomaţi Ionel Ivan, ministru consilier, adjunctul şefului misiunii, consulii
Aurelian Rugină şi Edmond Neagoe, au salutat prezenţa în număr impresionat
(sala a fost arhiplină) a românilor din dulcea Bucovină a lui Eminescu, cu dor
de verbul matern şi de cântecul românesc în suflet. Organizat la cea mai înaltă
probă, spectacolul a început cu evoluarea Ansamblului folcloric „Hora” din
Vlăsineşti, România, continuând, pe
strune de vioară, cu fascinanta „Baladă” a lui Ciprian Porumbescu, interpretată
cu brio de maestrul Nicolae Hacman, Artist Emerit al Ucrainei, solist al
Filarmonicii Cernăuţene, precum şi alte capodopere muzicale ale altui mare
compozitor român – George Enescu, firul artistic preluându-l dulcea şi neîntrecuta
noastră bucovineancă, cunoscuta cântăreaţă Maria ILIUŢ, Artistă a Poporului din
Republica Moldova, prin piesele sale cu mesaj patriotic şi liric, prin vocea-i
măiastră, revărsând în scenă miruri divine din sferele celestului, ridicând
sala în picioare, precum, de altfel, şi evoluarea Ansamblului folcloric „Crenguţa
de iederă”, condus de Domnia Sa.
„Ziua Națională a
României reprezintă un reper fundamental al identității poporului român, fiind,
an de an, prilejul de aniversare a momentului istoric al Marii Uniri de la 1
Decembrie 1918, realizate prin dragostea de țară, devotamentul, perseverența și
sacrificiul înaintașilor noștri, care au făcut posibilă atingerea idealului
suprem de unitate al națiunii române”; „1 Decembrie este ziua
în care ne sărbătorim valorile, moștenirea culturală și pe cea istorică,
oriunde ne-am afla, în România sau în străinătate. Înaintaşii noştri au
înfăptuit unirea pe soclul de jertfe şi sacrificii …Astăzi, în pofida
tuturor greutăţilor, este rândul nostru
să ne amintim că unirea face puterea”. Excelenţa Sa, Eleonora Moldovan, a dat
citire mesajelor de felicitare ale ministrului afacerilor externe,
Lazăr Comănescu, şi ministrului delegat
pentru relaţia cu românii de pretutindeni Maria Ligor, cu ocazia Zilei Naţionale a României.
„Fii pribegi ai ţării mele, /Necăjiţi între străini, /Nu uitaţi menirea voastră /De Români şi de Creştini. /Legea noastră creştinească /Şi pământul românesc /S-au păstrat cu multe jertfe /Care nu se pomenesc…” – în aceeaşi limbă sfântă ne-au cântat şi colindat membrii Grupului folcloric „Ai lui Ştefan noi oşteni” de la Liceul „Ion Nistor” din Vicovul de Sus, coordonat de profesorul Vasile Schipor, îndrumaţi de ÎPS Melchisedec Velnic, cel care are grijă ca valorile transmise de Ştefan cel Mare să perpetue prin noii săi oşteni. „Ceea ce s-a prezentat azi aici, de Ziua Naţională a României, nu-i altceva, decât ceea ce a odrăslit din sufletul inocent al poporului român. Suntem plini de dragoste, de iubire faţă de neam, faţă de ţara noastră. Iar o virtute a noastră este că avem stăpânire de sine. Am avut-o şi o avem, nu ne-au înfricoşat câte şi câte puhoaie, pământ şi ape peste noi au trecut, câţi ne-au cerşit acest pământ, cum spunea Eminescu…”.
Festivităţile dedicate Zilei Naţionale a României au continuat cu recepția oficială, organizată la Complexul ”Valea însorită” din comuna Boian, raionul Noua Suliță.
Să nu uităm că 1 decembrie este ziua în care ne sărbătorim valorile, moştenirea culturală. Să ne amintim că în Unire e puterea! „Doamne, nu uita de noi, /Suntem săraci, plini de nevoi…/Doamne, ocroteşte-i pe români!”
Felicia NICHITA-TOMA
Fotografii şi video: „Zorile Bucovinei”