
Trecutul,
cu Lumina speranţei, ne cheamă mereu Acasă, unde ne sunt rădăcinile
Aici izvoare şuşotesc,
În graiul nostru românesc.
Puternici devenim şi tari
Cu seva bravilor stejari –
Prin rădăcina de stejar
Veghează Ştefan la hotar…
(Eugenia Cimborovici-Teodoreanu)
Fiică
a Basarabiei, Ţinutului Herţei şi României, revenită de Acasă, din Sighişoara,
Acasă, la Herţa, cu un spirit inventiv şi un suflu
specific doar adevăraţilor patrioţi ai
neamului, adevăraţilor luptători întru crez şi ideal naţional, harnica
profesoară, dna Eugenia Cimborovici-Teodoreanu, preşedinta Fundaţiei Civice
Raionale „Gheorghe Asachi” Herţa, şi de
data aceasta, împreună cu membrii asociaţiei, ajutată de vicepreşedinţii Alexandru
Platonov şi Elena Apetri, de Minu Pavalache, cu ocazia aniversării a 10 ani de activitate
ai Fundaţiei „Gheorghe Asachi” şi Comemorării
mentorului spiritual, Gheorghe Asachi (1788-1869), pictorilor Artur
Verona (1897-1946) şi Paul Verona (1897-1966), respectiv la 147, 70 şi 50 de
ani de la trecerea lor în eternitate, a organizat, la 11 noiembrie 2016, la
baştina lui Gheorghe Asachi, o
suită de manifestări, sub genericul „Pe urmele cărturarului Gheorghe Asachi şi
pictorilor familiei Verona”.
De fiecare dată când la Herţa are
loc vreo manifestare de suflet, întotdeauna Consulul General, dna Eleonora
Moldovan, îi bucură pe herţeni cu
prezenţa, românii din acest colţ înstrăinat de Ţară simt sprijinul Consulatului
General al României la Cernăuţi – şi atunci, când pleacă la studii în România,
şi atunci, când se odihnesc pe litoralul Patriei istorice, dna Eugenia Cimborovici-Teodoreanu aducând
mulţumiri Excelenţei Sale pentru
susţinerea în toate demersurile, pentru expoziţia permanentă „Pictorii familiei Verona”,
vernisată prin disponibilitatea şi cu sprijinul misiunii diplomatice române la
Cernăuţi.
Punctând momentele de vârf ale
manifestărilor organizate de dna Eugenia, că timp de 2 ani expoziţia permanentă a
Fundaţiei a fost vernisată la Consulatul General al României la Cernăuţi, dovedeşte încă o dată expresia deosebită a
relaţiilor, că proiectele interesante au pornit din dragostea şi deschiderea
herţenilor, Excelenţa Sa Eleonora Moldovan, Consulul General al României la
Cernăuţi, a ţinut să specifice: „În persoana preşedintei Fundaţiei Civice „Gheorghe
Asachi” văd un adevărat erou, care e capabil de iubire şi de sacrificiu, care
şi prin activitatea profesională, civică, dar şi prin sacrificiile personale, urcă
acest munte al culturii naţionale aici, la Herţa, cu mare demnitate, curaj, perseverenţă.
Este o muncă dificilă, dar de fiecare dată dna Eugenia ştie să organizeze, să
adune în jurul ei oameni cu suflet mare, să relaţioneze cu autorităţile, cu
fiecare funcţionar, fiecare om, implicat în activităţile şi proiectele civice, culturale şi identitare, să
persevereze şi în continuare în orice punct al spaţiului identitar românesc, fie
că e Acasă în Moldova sau este Acasă, la
Sighişoara, nu-şi uită rădăcinile”.
La comemorarea cărturarului
Gheorghe Asachi au fost prezenţi Viorel Iastremschi, şeful ARS, Octavian Magas,
şeful Direcţiei Raionale Herţa de Învăţământ, Adrian Medvedi, şeful Direcţiei
Cultură, Elena Mihai, şefa Bibliotecii „Gheorghe Asachi” etc. Puţini dintre
liderii societăţilor naţional-culturale româneşti din regiune se pot lăuda şi,
totodată, mândri cu faptul să-i aibă la manifestări pe demnitari de asemenea
rang înalt. Cu atât mai mult, să audă din gura lor cuvinte care să-i bucure, să le fie ca un balsam pe rană, o speranţă de adevăr în viitor, că Ţinutul Herţei e cel „mai românesc raion din
regiunea Cernăuţi”, că „ românii de aici au libertăţi depline”, pot face ce
doresc, „nimeni nu le încurcă” să înveţe în graiul matern, să-şi păstreze
limba, tradiţiile şi obiceiurile.
Acasă, înseamnă LIMBA în care ne-am născut şi în care vorbim, în care şoptim iubirea, în care ne
rugăm şi prin care dăinuim
În virtutea sfintelor
idealuri naţionale, dna Eugenia a avut şi
are un sprijin sigur – soţul Alexandru Teodoreanu, director Programe la
Asociaţia „Stindard” din Bucureşti, graţie susţinerii căruia luptă cu dârzenie pentru perpetuarea valorilor
identitare, iar cu vreo 8 ani în urmă,
cu sprijinul financiar al guvernului României, la 8 localităţi din Ţinutul Herţei le-au fost reîntoarse denumirile istorice, pe
8 biserici au fost instalate plăcuţe de marmură, cu inscripţia istoricului lor
şi a satului. Spre regret, azi, când are cel mai mult nevoie de sprijinul şi
susţinerea lui, Alexandru, din cauza interdicţiei de intrare în Ucraina, aplicată pe un termen de 5 ani de organele „democratice” ucrainene, o altă palmă dată istoriei românilor,
nu mai puţin dureroasă decât anexarea
Ţinutului Herţei de către sovietici, s-a procedat astfel, probabil, ca să
lovească în ea, cea care luptă cu ardoare, toarnă apă la rădăcina graiului şi
culturii româneşti, n-o poate însoţi Acasă, la Herţa, dar oricum, după cum a
mărturisit, e cu sufletul la românii din Regatul Herţei.
Trecutul, cu Lumina
speranţei, ne cheamă mereu Acasă, unde ne sunt rădăcinile. Or, Întotdeauna revine la Herţa, Vasile Puiu, doctor în ştiinţe tehnice,
profesor la Universitatea Tehnico-Agrară din Kameaneţ-Podilskyi, originar din Sinăuţi, absolvent
al Şcolii din Târnauca, unul din sârguincioşii şi prosperii elevi ai
distinsei profesoare Eugenia Cimborovici. Acasă, revin ori de câte ori la Herţa are loc vreo
manifestare de suflet, organizată de Fundaţia „Gh. Asachi”, scriitorii Mircea Lutic şi Simion Gociu,
primul recunoscând că se consideră herţan, captivându-ne prin amintiri frumoase
din perioada de iluminare, conştientizând: „cu Herţa a început mişcarea naţională în regiunea Cernăuţi”.
Vizionând câteva secvenţe video, spicuite din proiectele de activitate ale Fundaţiei Civice „Gheorghe Asachi”, am rămas impresionaţi, precum de fiecare dată când evoluează, şi de talentele crescute la umbra dragostei de Grai şi Neam, de cântecul popular românesc, de maestrul Ilie Crâşmaru, conducătorul Orchestrei „Plaiul Herţei”, formaţiune care anul acesta îşi sărbătoreşte aniversarea a 45-a de la înfiinţare, cu care preşedinta Eugenia Cimborovici-Teodoreanu a cules şi încă culege laurii succesului ca talentată interpretă, poetă şi compozitoare. De altfel, şi de data aceasta, ne-a impresionat cu câteva piese şi versuri din propria-i creaţie. Un spectacol select, din versurile lui Gheorghe Asachi, ne-au prezentat elevii clasei a 10-a, îndrumaţi de excepţionala profesoară de limba română, diriginta Elena Apetri, cuprinzând toate domeniile de activitate ale cărturarului Gh. Asachi.
Pârghiile istoriei, oricât de vitregită n-ar fi, nu ne vor înstrăina nicicând de fraţii de acelaşi sânge şi ideal naţional. Seninătatea luminii şi dăinuirii prin grai şi credinţă au adus-o, de la Colegiul „Gh. Asachi” din Lipcani, directoarea Tatiana Trutiunic, însoţită de directorul-adjunct Emilia Zastavneţchi şi Tatiana Gutan, profesoară de limba şi literatura română. Cu aleasă recunoştinţă şi un mesaj aparte de mulţumire i s-a adresat dnei Eugenia redactorul-şef al ziarului „Zorile Bucovinei”, Nicolae Toma, care e prezent la manifestările organizate la Herţa de preşedinta Fundaţiei Civice „Gheorghe Asachi” cel puţin de 2-3 ori pe an.
După depunerea de
flori la bustul lui Gheorghe Asachi din parcul central
- fostă proprietate a pictorului Artur Verona,
ne-am împărtăşit cu cele sfinte în fosta Biserică Domnească, unde Gheorghe Asachi a fost înscris de către tatăl
său pr. Lazăr Asachi, acum 221 de ani (1795) în clasa I-a primară la Şcoala
confesională a parohiei Herța.
Înălţător, cu mirul evlaviei din sfera divinului, unde Dumnezeu ne ocroteşte graiul şi neamul, la Catedrala ortodoxă “Sf. Spiridon” din Herţa, părintele paroh Nectarie Balan a oficiat un Te Deum întru cinstirea şi omagierea cărturarului Gheorghe Asachi şi a pictorilor Artur şi Paul Verona. Preacucernicul părinte, cel care ţine aprinsă în templul credinţei dragostea de grai şi neam, iubirea de Ţară, a conştientizat : „Cu trecerea timpului, unii încep să uite limba strămoşilor, a Ţării, a neamului, datinile şi obiceiurile, tot ceea ce este sfânt şi am supt cu laptele mamei. Ni-e ruşine să vorbim româneşte, să spunem că suntem români, mulţi copii cresc fără dragoste de limba maternă, de limba română”, relevând că misiunea diplomatică română la Cernăuţi e acel leagăn al Patriei-mamă ce ne susţine şi ne sprijină, ce ne demonstrează că nu suntem orfani, iar prin omagierea cărturarului, îl readucem astfel Acasă pe acel care ne-a dăruit Limba, Învăţământul, Credinţa, tot ceea ce este sfânt pentru neamul românesc. Or, Acasă, înseamnă LIMBA în care ne-am născut şi în care vorbim, în care şoptim iubirea, în care ne rugăm şi prin care dăinuim.
Felicia NICHITA-TOMA
Fotografii: „Zorile Bucovinei”